И ти ли си от момичетата, които оставят щастието за утре? Ще бъдеш щастлива, когато намериш онази работа или срещнеш онази любов, като дойде следващият уикенд или отпуската, за да заминеш някъде… Ами стига де!
Според психолозите тайната е в това да търсиш малки моменти на удоволствие през целия ден и да им се наслаждаваш, например: да си вземеш хубаво ароматно кафе, да се посмееш с колеги, да пуснеш любимия си сериал, а защо не и само да погледаш небето…
Но първо, виж дали твоята зодия е сред тези, които никога не се предават (в галерията долу):
Настрой мисленето си
Първо трябва да си събереш голяма армия от позитивни мисли, за да ти повдигат духа и да ти позволяват да виждаш хубавата страна на ежедневието, защото усещането за щастие (или нещастие) зависи, преди всичко, от вътрешното ти състояние и мислите ти. Както и от начина, по който посрещаш предизвикателствата на съдбата (в това число и монотонното ежедневие), без драма и без да им позволяваш да поглъщат, да ти вгорчават настроението или да те паникьосват.
Заложи на реалистичния оптимизъм
Казват, че оптимистът вижда възможност във всяка криза, а песимистът – криза във всяка нова възможност. Затова е важно да се научиш да бъдеш оптимист. Но тук говорим за реалистичния оптимизъм: да вярваш в себе си и да допускаш, че може да получиш така желаното повишение във фирмата, това може; да вярваш сляпо, че със сигурност ще го получиш – това не. Трябва да си подготвена за вероятността да не го получиш и да имаш и план Б, за да не страдаш. Да, ще ти се случват купища хубави неща, но също и някои лоши (такъв е животът); важно е да ги имаш предвид и да не им позволяваш да те изненадват, само така ще си подготвена за тях и ще ги преживееш по-лесно.
Поставяй си възможни цели
Планирай само реално изпълними неща. Чудесно е да мечтаеш и това те прави щастлива, но трябва да се научиш да различаваш възможните (да ги наречем планове) от невъзможните цели (или с други думи – мечти). Същото се случва и когато се изправиш пред проблем: психолозите казват, че повтарянето на позитивни утвърждения помага при решаването му, но те трябва задължително да бъдат достоверни и изпълними. Например: ако вчера си сгафила в офиса, кажи си нещо от типа на „няма за какво да се притеснявам” или „ще кажа на шефа, че днес ще остана два часа повече и ще реша проблема”, защото ако твърденията ти не са много правдоподобни (като например „шефът няма да разбере”, „не е важно” или „сигурно нищо не е станало”), само ще влошиш ситуацията.
В края на всеки ден прави нещо приятно
Ако имаш тежък ден или трябва да свършиш нещо не особено приятно (преглед при зъболекар, сериозно среща), направи нещо хубаво за себе си в края на деня. Не, тук не става дума за хепиенд с музикални ефекти, ефирен залез и изтърканото „и те заживели щастливо завинаги”, става дума за това да си организираш нещо приятно, което ти харесва и ти действа релаксиращо. Например да отидеш на масаж или на фитнес, да купиш нещо вкусно за вечеря и да изненадаш приятеля си, да си направиш импровизирана среща с приятелка и да отидете да гледате онзи нов филм, току-що пуснат по кината. Така ще завършиш деня с малка допълнителна доза щастие.
Разсейвай се често
Скуката хич не е приятна, а сигурно много от ежедневните ти задачи са еднотипни и предимно скучни. Но трябва да ги вършиш, няма как. За да не те натоварва еднообразието, трябва да потърсиш дребни неща, с които да се разсейваш: можеш да си представиш какво ще облечеш за рождения ден на приятелката ти (чийто купон е през уикенда), да започнеш да планираш лятната си почивка или да си представиш, че в рейса срещаш онова дяволски чаровно момче, което винаги се качва на следващата спирка.
Можеш да се обърнеш за помощ и към позитивните си спомени. Намираш се в обичайното задръстване? Ами, вместо да се ядосваш, да гледаш часовника нон-стоп и да натискаш клаксона на този пред теб, помисли за удоволствието, което твоето момче те накара да изпиташ преди две вечери или си спомни за онзи вълшебен ден от последната ти отпуска. Естествено, и дума да не става по цял ден да се рееш в облаците, достатъчно е само да оцветиш монотонните часове от деня с кратки цветни моменти.
Покровители на щастието
Трите основни покровители на щастието са разговорите, многото приятели и себепознанието. С тяхна помощ ще си създадеш отделни моменти на удоволствие (в офиса, с половинката , когато се отдадеш на любимото си хоби…) и ще можеш да се осланяш на някое от тях, когато останалите две те предадат.
Как да накараш тялото си да произвежда окситоцин в по-големи количества? Ами, група американски невролози съобщават в свое проучване, че с масаж, с повечко прегръдки, с романтична книга (или с романтична комедия) може да се предизвика свръхпроизводството му в тялото и мозъка. Същото можеш да постигнеш и с хубава доза секс, защото след оргазъм тялото ти произвежда именно този хормон.
Приемай нещата от забавната им страна
Приемай всичко случващо се през деня ти от хубавата му страна, с хумор и усмивка. Да се пошегуваш в труден момент, дори да се надсмееш над себе си, ще ти помогне да видиш, че нещата не винаги са толкова тежки, отегчителни или сложни, колкото изглеждат. Освен това, смехът сам по себе си носи щастие, защото отпуска събралото се напрежение в тялото, освобождава ендорфин в организма и те кара да се чувстваш добре. А, и още нещо! Започни да оценяваш тези малки моменти на удоволствие (понякога въобще не им обръщаш внимание): психолозите твърдят, че осъзнаването на това колко добре си прекарваш всъщност, дори само за миг, внася още повече щастие в живота ти.
НАВИЦИ, НОСЕЩИ ЩАСТИЕ И РАДОСТ
Направи ги част от своето ежедневие и ще се почувствай много по-доволна.
БЪДИ МИЛА с хората и ще видиш как всички ще са мили с теб. Това ще те накара да се почувстваш супер добре.
ОБЛЕЧИ НЕЩО, което ти стои добре и или заложи на любимите си аксесоари, ако ти липсва настроение, това със сигурност ще повдигне духа ти.
НАСЛАЖДАВАЙ СЕ на работата си, ако колегите ти са симпатични: да работиш с приятели увеличава дневната ти доза щастие.
ПОКЛЮКАРСТВАЙ малко. Не е нужно да ставаш като момичетата от GossipGirl, а само да побъбриш малко с приятелки. Доказано е, че това увеличава производството на серотонин и подобрява значително настроението ти.
ПРАВИ НЕЩО РАЗЛИЧНО поне веднъж седмично: например, ако винаги се уговаряш с момичетата да ходите на шопинг във вторник, защо този път не отидете на изложба? Или може би пък с приятеля ти винаги пийвате по нещо в кварталния бара? Тогава защо не му предложиш една хубава неделна разходка в парка, а после можете да седнете в някое кафе на открито и да се насладите на пролетното слънце.
В КРАЯ НА ДЕНЯ си направи списък с всички забавни, интересни или приятни случки: ще видиш, че всъщност щастливите моменти вече са доста повече отколкото ти се вярва.