Денят след 8-ми март е не по-малко специален както за едно отдавна пораснало момиче, така и за всички пораснали с нея. Става въпрос за любимата на няколко поколения кукла Барби, която на 9-ти март празнува своя рожден ден. Тази година по-специален, 60-и подред!
Руса или кестенява, издължена или закръглена, влязла в образа на учител или космонавт, Барби продължава да бъде сред най-желаните играчки от момичетата по цял свят.
Барби, която е Барбара
Пълното име на Барби е Барбара Милисънт Робъртс, а нейна създателка е американката Рут Хандлър – собственик на компанията за производство на детски играчки Mattel.
Наблюдавайки игрите на двете си деца, Рут забелязала, че дъщеря и се увличала изключително много по картонените кукли, приличащи много на възрастни. Малката Барбара обичала да ги облича с изрязани от хартия рокли, да им рисува сама нови дрехи и никак не обръщала внимание на разпространените по това време кукли бебета. Причината за това била, че куклите, приличащи на бебета, й дават ограничен избор за роля в игрите – тази на майка, докато през това време, брат й Кенет играел на каубой, астронавт, пилот и още редица интригуващи професии, „нехарактерни” все още за момичета.
По време на една семейна екскурзия в Швейцария и Германия, децата Барбара и Кенет попадат на много интересна и различна играчка – кукла Лили, красива блондинка с богат гардероб и женствено тяло. Съпрузите Хендлър също се вдъхновили от играчката, откупили авторските права за кукла Лили, и прибирайки се обратно в Америка, Рут я използвала за модел. Не след дълго се появила тя, добре позната кукла Барби, кръстена на галеното название на Барбара, най-голямото вдъхновение за Рут.
Барби съответсвала на каноните за красота по онова време, но и имала за цел да покаже на малките момиченца, че могат да бъдат всичко, което поискат.
Куклата имала къдрава коса, светли очи и дълги крака. Носела грим, класическо червено червило и ярък лак за нокти. Красавицата била облечена в елегантен раиран бански, подчертаващ нейната гръд, и обута в сандали с висок ток. Още от първата си версия куклата носела и аксесоари – седефени обеди и слънчеви очила с бяла рамка.
Новата играчка изглеждала различно, от всичко създавано до този момент, заради което много от търговците били скептични, че родителите ще купят на децата си кукла с подобна визия. Скоро след като тръгнала рекламата по телевизията обаче, успехът бил грандиозен.
На 9 март 1959 година Барби е представена на едно от изложенията за детски играчки в Ню Йорк, наречено Toy Fair. Още през същата година са продадени около 300 000 бройки от куклата, а от тогава до днес повече от 1 милиард Барби-та в над 150 държави.
Първо жената, после мъжът…
Въпреки че добре известно е как първо е сътворен е мъжът, а след него жената, в историята на Барби ролите са разменени.
Година след появата на новата кукла, през 1960, фирмата „Mattel” е залята от хиляди писма, пристигащи от цял свят и съдържащи въпроса: „Защо Барби няма приятел?”. Вдъхновени от огромния успех на Барби, семейство Хендлър решават да създадат и кукла мъж. И така, на 11 март 1961 г. те представят Кен, приятелят на Барби, кръстен на сина им Кенет.
Не след дълго освен Барби и Кен се появяват още домашни любимци, дрехи, много аксесоари, приятели и къщи за около 30- сантиметровите кукли.
Интересна е историята, че компанията производител през 2004 година създава Блейн – сърфист и брат на една от приятелките на Барби. Именно Блейн заменя познатия до тогава Кен, но връзката му с красавицата е твърде кратка. Две години по-късно Кен официално се връща към живота на Барби. Така ги познаваме и до днес, готови да отпразнуват юбилеите си заедно.
Много професии и много чар
Барби спокойно може да се нарече жената, имала най-много професии. За 60 години тя е била в ролята на над 200 професии, вероятно докато търси себе си. Не можем да отречем, че почти всяка й пасва идеално.
Компанията – производител е правила кукли, в различни професионални направления – учител, стюардеса, лекар, ветеринар, фотограф, инструктор по танци или готвач. Ако тези професии са си напълно прилягащи за дългокраката красавица, то тогава почакайте да научите, че Барби е станала астронавт и „летяла” в Космоса, цели 4 години преди Нейл Армстронг да стъпи на Луната.
Сред други интересни професии, в които я откриваме са тези на: пожарникар, влогър, специалист по роботика, компютърен инженер, дресьор на делфини и още много, все различни.
А един от най-нестандартните образи, в които се превъплащава е този на войник от американския флот и морската пехота, като за униформите, с които е облечена, “Маttеl” пoлyчaвa oфициaлнo oдoбpeниe oт Πeнтaгoнa.
Апогеят в кариерата на обичаната кукла е през 1992 година, когато тя се кандидатира за първи път за президент, появявайки се в стилно облекло, отговарящо на позицията, която иска да заеме.
Обичаме я – не я обичаме, обичаме я – не я…
Най- обичаната кукла всъщност е и най-мразената. Причината за това е нейният вид. Според различни изследвания само една на всеки сто хиляди жени има фигурата на известната Барби. Точно този факт кара майките на хиляди момиченца да се обърнат разгневени към компанията – производител, заради нереалистичния идеал, който се създава в децата, че един ден трябва да изглеждат като куклата, за да бъдат красиви. Не са малко и обвиненията в дискриминация – защо Барби е само светлокожа, защо е само висока, защо е толкова слаба, защо, защо…
В отговор на хилядите въпроси и запитвания, „Mattel” през 1968 година създава първата цветнокожа кукла, приятелката на Барби – Кристи. Само четири години по-късно и самата Барби става цветнокожа, за радост на много момиченца по целия свят.
През изминалите шест десетилетия, от създаването на куклата, това не е единствената й промяна. Последните модели на Барби са все по-реалистични и доближаващи се до обикновените жени, техните фигури и начин на живот.
През 2016-та например се появи закръглена Барби. Неин прототип е един от най-популярните plus size модели Ашли Греъм. Куклата следва по-изразените извивки на Греъм и всъщност е повече от страхотна.
Отново през 2016-та година Барби се появи на първата страница на сп. „Тайм”, а причината бе отново, представянето й като средно висока и с по-закръглено тяло.
От началото на 2019-та година създателите на Барби направиха още една голяма стъпка, спомагайки разширяването на дефиницията за това, какво се счита за красиво. Те представиха своите допълнения към линията Fashionista – кукла в инвалидна количка и още една с протеза на крака.
Целта на новите кукли е да помогнат на децата да разберат, че хората с увреждания не са по-различни от останалите и също са красиви и модерни.
Характеристиките, че Барби е русокоса, светлокожа и синеока също отдавна не са актуални. Всъщност куклата се произвежда с 24 различни вида прически, седем варианта за цвят на кожа и 22 нюанса цвят на очите. Дори нещо повече, към настоящия момент 55% от продаваните кукли Барби по цял свят не са нито русокоси, нито синеоки.
Истината е, че Барби винаги ще бъде красавица – независимо дали е ветеринар, програмист или пилот. Дали е руса, цветнокожа, къдрава, пухкава или с лунички, тя ще продължава да бъде вдъхновение за малките момиченца.
Къде живее Барби, преди да дойде у дома
Замисляли ли сте се някога, кой всъщност създава куклите Барби? Ние ще ви отговорим. Някъде там, в Америка, в една масивна сграда, съвсем близо до летището на Лос Анджелис е дизайнерското ателие, където за първи път се „ражда” идеята за всяка кукла. Първо се започва със скица, следват направата на прототип – склуптора от 3D печат, после боядисване на лицето, стилизиране на косата, избор за платове и изработване на няколко пробни варианта дрехи.
Накрая, след 12 до 18 месеца и неуморен труд на повече от 100 човека, се появява една нова кукла Барби. След като прототипът е одобрен и тестван, той се изпраща към фабрики в Китай и Индонезия, където започва масовото производство. Когато се сглоби, облече, влезе в кутията и мине през контрол за качеството, я изпращат на пътешествие до различни страни, в които ще я продават. След кратък престои в магазина се настанява в своя постоянен дом, при някое щастливо дете. И така, отново и отново!
Барби вече е на 60. Доста трудно е за вярване, признаваме си. Ние, които играехме с нея вече сме на по 20,30,40… Тя се е променила, ние сме се променили, мечтите ни са се променили, светът се е променил!
Има обаче едно нещо, което си е същото, каквото е било и преди 60 години – онази магия в момента, в който малко момиченце получи първата си кукла Барби… Спомняте си я, нали?
Текст: Ани Георгиева