Франция отбеляза успехите на Русия по отказа от долара





Следвайки германците, които бяха изненадани от силата на руската рубла, френско издание обърна внимание на това как Русия целенасочено се движи по пътя на независимостта от щатския долар. Изоставянето на тази валута се превръща в инструмент за сближаване на страните от БРИКС срещу САЩ, посочва френското издание. Какво вече успя да постигне Русия по този път?

Русия е на път към независимост от щатския долар, пише френското издание Les Echos. Според автора, след като Централната банка обърна гръб на долара, ще последва руският държавен фонд, Националният фонд за богатство. Сега американската валута представлява малко над една трета от всички активи на резервния фонд, или 125 милиарда долара. Каква валута ще предпочете Москва пред долара? Френското издание смята, че китайският юан или еврото ще бъдат избрани за разнообразяване на резервите.

Също така френското издание посочва, че Москва успя да стабилизира рублата, след като падна със 17% през 2018 година. Силата на руската рубла беше забелязана преди това в Германия. Наблюдателят на германското издание Focus Герхард Шарингер наскоро с изненада написа, че политическото напрежение в света оказва все по-малко влияние върху националната валута на Русия: рублата се засилва, въпреки годините на дипломатически кризи и санкции. Рублата остава една от най-силните валути сред развиващите се страни през 2019 г.

Така че сред всички повече или по-малко ликвидни валути на развиващите се пазари тази година само рублата поскъпна спрямо долара, заяви Владимир Рожанковски, експерт от Международния финансов център.

Като причина за избягването на долара френското издание посочва и геополитически мотиви. Русия започна да изоставя американската валута преди пет години, през 2014 г., на фона на влошаващите се отношения със САЩ. „Дедоларизацията остава инструмент в услуга на дипломацията, като помага за обединяването на страните от БРИКС срещу Съединените щати“, казва френското издание. „За Москва това е средство за отмъщение и протест срещу американската хегемония“, добавят те. Неслучайно Централната банка на Русия сключва споразумения за обмен на валута със страни, „в деликатни отношения“ със САЩ, като Иран, Китай и Турция.

През последните години Русия наистина направи много, за да намали зависимостта си от долара. Всъщност пред очите ни има пример с Иран, чиито доларови запаси бяха блокирани от Федералния резерв и Министерството на финансите на САЩ.

Първо, Руската централна банка наистина направи структурата на златните и валутните резерви по-разнообразна. Така според Централната банка към 31 март 2019 г. делът на долара през последната година (от март 2018 г.) е намален от 43,7% на 23,6%, докато делът на еврото се е увеличил от 22,2% на 30%, и Делът на юана – от 5% до 14.2%. Делът на британската лира е 6,6%, японската йена е 3,9%, канадският долар е 2,5%, австралийският долар е 0,8%.

Разнообразяване очаква през 2020 г. и портфолиото на Националния фонд за богатство. Сега, съгласно правилата на Министерството на финансите, делът на долара в НФБ трябва да бъде 45%, в евро – същото, останалите 10% – в лири. Министерството на финансите на РФ обаче заяви, че възнамерява да намали дела на долара и да направи структурата на НФБ подобна на структурата на златно-валутните резерви, въпреки че не е непременно идентична. Следователно, логично е да се предположи, че намаляването на дела на долара ще бъде последвано от появата на юана в НФБ, както и, вероятно, други на валути – японската, канадската и австралийска.

Освен това Банката на Русия купува злато за резерва си от 10 години. През последните години обемите на обществени поръчки са рекордни – почти 300 тона годишно. В резултат приблизително 20% от всички руски резерви се държат в злато, което показва добро увеличение на цената. Това също е добър начин за застраховане на резервите срещу рисковете, свързани със санкциите и търговските войни. Първо, златото се намира физически в Русия и е трудно за друга държава да го блокира или отнеме. Второ, златото също се покачва в цената, особено в период на нестабилност и турбуленция и може да се спечелят добри пари от него. За разлика от, например, юана, който може да се обезцени спрямо долара, както се случи наскоро.

„Златно-валутните резерви загубиха, според изчисленията, 1,5 милиарда долара при тази девалвация на юана. От друга страна, те спечелиха от златото. Тоест, това е толкова динамичен модел – някъде се губи, някъде се печели “, заяви вицепрезидентът на „Златно-монетен дом“ Алексей Вязовски.

Въпреки това, не само Русия намалява дела на долара в резервите си, много други страни правят това, както е видно от световната статистика на МВФ. Затова те считат, че делът на долара в световните резерви е паднал до 61,63%, или 6,79 трилиона долара. Това е най-ниското ниво на долара във всички резерви от 2013 г. насам.

По-рано Москва почти бе престанала да дава заеми на американците. Миналата година Русия проведе мащабна продажба на дългови ценни книжа в САЩ. През годината Русия отпусна общо малко над 100 милиарда долара, които се съхраняваха в хазната. Делът на американските документи падна до по-малко от 11 милиарда долара. За сравнение: през 2010 г. Русия съхранява до 170 милиарда долара държавни ценни книжа на САЩ. Между другото, Китай също последва примера на Русия и започна да намалява дела на долара в хазната. В резултат Китай загуби лидерството пред Япония като най-голям притежател на дългови облигации в САЩ.

Най-дългият процес на дедоларизация е в областта на търговията. Изключително трудно е напълно да преминете към взаимни разплащания с други държави в национални валути за толкова кратък период от време. Първо, не всички партньори са подготвени за рисковете от загуби поради слабостта на националната валута. Второ, има стоки, чието ценообразуване зависи от долара. Русия обаче прави първите стъпки в тази посока, които вече станаха забележими.

Дуото рубли и юани, както и рубла и турска лира вече се търгуват на Московската борса. Според Пекин през последните години обемът на двустранните разплащания в национални валути непрекъснато се разраства. Така през 2018 г. разплащанията в рубли и юани заемат приблизително 15% от общата двустранна търговия. Делът на търговските селища между Русия и Турция през миналата година възлиза на 21% в рубли, 65% в долари и около 13% в евро (данни на Министерството на финансите на РФ). Турският президент Реджеп Ердоган планира след две години (до 2021 г.) да премине към използването на национални валути в търговията с 12 държави, включително Китай, Мексико и Русия.

„Някои стоки се търгуват повече в долари, особено хомогенни продукти от въглеводородна група – нефт, нефтопродукти, газ. Но, да речем, в разплащанията със страните от ОНД и със страни в рамките на ЕАИС сега активно използваме рублата. Според мен в приходите от износ (с тези страни) това е вече 71%, в приходите от внос – 79% в рубли са фиксирани “, заяви Владимир Путин на Източния икономически форум през 2018 г. „Като се има предвид фактът, че сме изправени пред разплащания в долари, все повече и повече страни имат желание да търгуват с национални валути“, допълни президентът.

Русия продължава да работи в тази посока със съседите си. Така Русия и Казахстан възнамеряват да увеличат дела на разплащанията в национални валути до 75% през следващите две години от сегашните 63%, заяви наскоро руският заместник-министър на икономическото развитие Сергей Горков на заседание на междуправителствената комисия за сътрудничество между Русия и Казахстан.

„Приветстваме изявлението на бившия президент на Казахстан Нурсултан Абишевич Назарбаев относно разработването на пътна карта за преминаване към разплащания в национална валута в рамките на ШОС“, каза първият вицепремиер и министър на финансите на Руската федерация Антон Силуанов.

Тази седмица, на срещата на върха на БРИКС в Бразилия, Владимир Путин призова страните от БРИКС да използват по-активно рублата във взаимните разплащания, като се има предвид, че руската рубла е свободно конвертируема във всички световни валути. „Имайки предвид стабилната макроикономическа ситуация у нас, рублата може да бъде допълнително средство за разплащания между нашите страни и напълно да отговаря на всички тези изисквания“, предложи Путин.

Разплащанията в долари в световната търговия вече намаляват. Както отбеляза президентът, ако по-рано нивото им е над 50%, сега е 45%.

През лятото Русия отново се съгласи с Китай да премине към търговия с рубли и юани. Става дума преди всичко за най-големите компании с държавно участие, които могат да продават селскостопански продукти и дори петрол не в долари, а в рубли и юани. Проблемът с продажбата на енергийни ресурси е, че тяхната стойност е деноминирана в долари. Финансовият министър Антон Силуанов обаче не изключва, че Русия може да определи доларовия еквивалент, но да получи евро или други свободно конвертируеми валути, включително национална валута, за доставки на петрол.

„Преходът в разплащанията към националната валута е една от областите, в които работим. По принцип тя се подкрепя и от руското правителство “, каза през пролетта Андрей Круглов, заместник-председател на управителния съвет на компанията. Русия далеч не е единствената страна, която заради собствената си безопасност реши да върви срещу долара.

„В света се появи клуб от държави – растящ клуб от много силни страни. Това са основни играчи като Китай, Русия и Европейския съюз, които са много мотивирани от дедоларизацията – и те самите публично заявяват това. Отчасти това се дължи на екстериториалното прилагане на законодателството от Съединените щати. Ако извършвате транзакции през американска банка и използвате долари, тогава дори ако вашата компания не е американска и няма отношение към САЩ, вие сте изложени на рисковете, свързани с прилагането на американското законодателство“, коментира Ан Ин Корин, съдиректор на Института за глобален анализ на сигурността.

Според Министерството на финансите на Руската федерация около една трета от разплащанията в долари на руски компании с чуждестранни партньори се забавят до три месеца поради координация с Министерството на финансите на САЩ OFAC (Служба за контрол на чуждестранни активи). Най-често разплащанията в долари се забавят за компании, опериращи във военно-индустриалния комплекс.

Ръководителят на Федералната служба за военно-техническо сътрудничество (ФСВТС) на Руската федерация Дмитрий Шугаев заяви миналата година, че „работата с долара във военно-техническото сътрудничество е практически невъзможна поради една проста причина, че банковата система не пропуска тези плащания в долари – блокира, замразява и т.н.” Всъщност основният риск е, че ако САЩ искат, ще бъде невъзможно да се работи с долара не само чрез военно-техническото сътрудничество, но и във всяка друга област, независимо дали става дума за петрол, газ или за селскостопански износ. Отрицателните последици от такъв сценарий са трудни за преувеличаване.







БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

FOLLOW US ON

New title1365429
ЗА КОНТАКТ

Най добрият и бърз начин да се свържете с нас е по месънджър на Фейсбук. Нашият адрес:
– – –
The San Francisco Telegraph
2076 – 16th Avenue, Suite A
San Francisco, CA 94116 USA

1 AEROPST WAY
MIAMI, FLORIDA
33206-3206
USA
“VOICE FROM AMERICA”
Phone: +789 322 2032

1958 South 950 East
Provo, UT 84606
United States
Phone: 801-765-9400
Fax: 801-765-1992