Руският президент Владимир Путин не изключи възможността страните от Източна Европа да помислят за излизане от Европейския съюз (ЕС) след няколко години. Руският президент Владимир Путин не изключи възможността страните от Източна Европа да помислят за излизане от Европейския съюз (ЕС) след няколко години.
Путин заяви на пленарна сесия на инвестиционния форум в Русия Calling !, че според него „в края на 2028 г. някои страни от Източна Европа ще достигнат ниво на икономическо развитие, при което вече няма да получават безвъзмездни средства и различни видове подкрепа от европейския бюджет, и ще трябва да плаща както Великобритания “, съобщава ТАСС .
В тази връзка няма гаранция, че редица държави „няма да имат същите мисли като самата Великобритания днес (относно излизането от ЕС)“.
Руският лидер увери, че Москва е заинтересована да запази ЕС, тъй като иска да се справи “с предсказуем, разбираем партньор”.
„Ние наблюдаваме с тревога какво се случва там, защото значителна част от нашите златни и валутни резерви са деноминирани в евро, а за нас, въпреки спада в търговията след различни решения за санкции, ЕС остава най-големият търговски и икономически партньор. Ето защо ние сме заинтересовани да гарантираме, че всичко се поддържа и функционира ефективно “, каза президентът.
Държавният глава добави, че Русия анализира случващото се в ЕС.
„Не знам дали, като се вземе предвид малкият брой тенденции, които току-що споменах, ще бъде възможно да се запази Европейският съюз в сегашния му вид, но знам, че европейските лидери знаят за него, мислят го и имат различни сценарии, като консолидиране на членовете на ЕС, постигане на по-устойчиви форми на интеграция. Дали ще успеят или не, не знам, но във всеки случай искам да им пожелая успех “, завърши той.
Припомняме, че в очакване на парламентарните избори , британските партии се събраха, за да спрат излизането на Великобритания от ЕС, за което преобладаващото мнозинство от жителите на Обединеното кралство се изказаха на национален референдум .
Руското външно министерство обясни забавянето на Brexit с желанието „да отслаби позициите на европейските партньори, изтощавайки ги с липса на разбиране за перспективите и възможностите на стратегическото планиране“.