В ЕВРОПА СЕ ЗАМИСЛИХА ЗА ЦЕЛЕСЪОБРАЗНОСТТА НА ВИСОКИЯ РЕКЕТ СВЪРЗАН С НАТО
САЩ не се притесняват да се държат като световен рекетьор и открито заявяват- ще внасяме по-малко в нуждите на НАТО, но за сметка на това, очакваме държавите от Европа да почнат да внасят повече.
Към днешна дата около 22% от бюджета на съюза е Вашингтон. Администрацията на Тръмп планира да намали тази цифра до 16%.
В същото време изискването всички държави-членки на НАТО да приведат разходите за отбрана до 2% от БВП възможно най-скоро не само се запазва, но се предлага и тези разходи да се увеличат до 4% от БВП.В Европа се замислиха за целесъобразността на високите разходи свързани с НАТО.
И в Европа започна преосмисляне доколко е оправдан подобен подход- да се лишават с немалка част от собствените си бюджети, в името на обслужването на американските желания и нужди.
Консултантската компания AlixPartners проведе проучване, въз основа на което стигна до заключението, че военните разходи на европейските страни растат и най-голямата печалба от това получават американските военни компании.
В момента страните от ЕС купуват повече оръжия от САЩ, отколкото произвеждат сами.
Поради това европейските армии използват 37 различни типа танкове и бойни машини на пехотата, докато армията на САЩ използва само 3 вида.
Във флота европейците използват 29 вида разрушители и фрегати, а американците — 4.
Експертите предлагат да се намали броят на действащите военни системи, така че европейците да могат да си позволят да плащат за тях. И това не е лошо като идея.