Site icon Списание EXPRESS

Тайният план на Ердоган за Сирия претърпя крах

Изминаха сто години от деня на важно събитие в историята на Турция, което има значително влияние върху политиката на Анкара днес. През януари 1920 г. турският парламент приема Националния пакт за клетва (Misak-l Milli). Този документ провъзгласява националните граници на Турция, която включва освен настоящите територии Балканската Тракия, Кипър, част от Грузия и Армения, Северен Ирак, включително Ербил, Мосул и Киркук, както и Северна Сирия, включително Алепо.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган полага всички усилия да възстанови силата на Турция в тези граници. Между другото, той многократно споменава в речите си клетвата на Мисак-Мили. Освен това Реджеп Тайип Ердоган обича да повтаря мотото „Турция е повече от Турция“. Така той директно казва, че Анкара не е приела загубата на територии в резултат на тотално поражение по време на Първата световна война и възнамерява да разшири границите си.

Има всички основания да се смята, че следването на клетвата на Мисак-Мили е тайният план на Ердооган. Наличието на този план обяснява многото действия на турския лидер и в частност в Сирия. В случай на успешно изпълнение на този план, Реджеп Тайип Ердоган ще се яви пред народа на Турция като колекционер на турски земи, а авторитетът му ще достигне невиждани висоти.

Идеологията на неоосманизма се подкрепя активно от турската партия на националистическото движение. Неговият лидер Девлет Бахчели в неотдавнашната си реч пред членовете на партията и в ефир заяви: „Докато Асад не бъде свален от трона си, няма да има мир в Сирия или Турция. Турският народ, ако е необходимо и няма друг избор, трябва да започне да планира превземането на Дамаск. Нека Сирия изгори, може Идлиб да се провали, Асад да бъде проклет! ”

Освен това Девлет Бахчели нападна Русия в речта си. Според него “Русия има лоши намерения” и турското ръководство трябва да преразгледа отношенията си с Москва. Той също така смята, че смъртта на турски войници “лежи на съвестта и на режима, и на Русия, което тласка Дамаск към тези действия”. Девлет Бахчели се застъпва за военно решение на сирийския въпрос и нарича неговото решение чрез дипломатически и политически мерки измама и разсейване.

На фона на изострянето в сирийския Идлиб бяха предизвикани най-агресивните елементи в турското общество. Директните заплахи започнаха да пристигат при руския посланик в Турция Алексей Ерхов. На гробището в Анкара са унищожени 19 надгробни паметника на християнски гробове, надгробните паметници са изписани главно руски имена.

Трябва да се отбележи, че САЩ и Израел са заинтересовани от засилване на ескалацията в сирийския Идлиб, както и от унищожаване на базиран в Астана формат на взаимодействие в Сирия между Русия, Турция и Иран.

САЩ имат добър лост за натиск върху военно-политическото ръководство на Турция. Това е въпрос на държавната турска банка HalkBank. В началото на февруари 2020 г. Американският апелативен съд предостави на банката отлагане на наказателно производство. HalkBank е обвинен в милиарди долари за измами, пране на пари и нарушаване на санкциите срещу Иран. Прилагането на тези санкции може да нанесе сериозен удар на турската икономика и рейтинга на сегашните турски власти.

Възможно е в замяна на спирането на случая Съединените щати да очакват определени действия от Турция, например, разгръщането на пълномащабен военен конфликт в Сирия.

Говорителят на Пентагона Джонатан Хофман говори на 19 февруари 2020 г. Той каза следното: „Виждаме, че руснаците и турците са много близо до мащабен конфликт в този регион. Надяваме се, че те ще намерят решение, което ще избегне това. “

На следващия ден, 20 февруари, турските въоръжени сили пряко подкрепят настъплението на контролираните от Хайят Тахрир ал Шам бойци и терористи (организация, чиято дейност е забранена в Руската федерация) в посока Кминас-Найраб. Въпреки това, с помощта на руските въздушни сили и сирийските военновъздушни сили, нападението на джихадистите беше отблъснато.

Те претърпяха тежки загуби в работна ръка и оборудване. Освен това двама са убити, а петима турски войници са ранени. Те изгубиха жива сила и танкове, техният танк беше в бойните формирования на бойците. По-късно от раните му умира друг турски военен. След изострянето на ситуацията в Голям Идлиб, Турция вече загуби 16 души, като само тези са убити.

Анкара играеше двойна игра: с думи тя се обяви за териториалната цялост на Сирия, но всъщност подкрепи така наречените „умерени“ и дори терористични групи, за да запазят контрола над окупираната сирийска територия. Когато фронтът на бойците се срина, самата Турция трябваше да се намеси, за да спаси окупираните земи. Хиляди турски военни и хиляди бройки техника бяха въведени в Сирия.

В момента на територията на Голям Идлиб са създадени 36 наблюдателни пункта на турската армия. А в споразумението от Сочи от 17 септември 2018 г. между Русия и Турция бяха обсъдени само 12 наблюдателни пункта на границата на демилитаризираната зона Идлиб.

Между другото, именно поради неспазването от Турция на задълженията си по това споразумение, сирийската армия с подкрепата на руските ВВС беше принудена да започне военната операция „Зората в Идлиб“ на 6 май 2019 г.

Втората фаза на тази военна операция на сирийската арабска армия започна на 19 декември 2019 г. От тази дата повече от две хиляди квадратни километра територия са освободени от бойци. Сирийските военни изчистиха напълно магистралата М5 (Алепо – Дамаск) от бойците, а също така напълно поеха контрола над град Алепо и околностите му. Според руския министър на отбраната Сергей Шойгу на 18 февруари 2020 г. сирийското правителство контролира над 90% от територията на страната.

На 23 февруари сирийската арабска армия, с подкрепата на руските военновъздушни сили, започна настъпателни операции в югоизточната част на провинция Идлиб. Основната задача е напълно да освободи магистрала М4 (Алепо-Латакия) и околните райони, включително стратегическия град Джиср ал Сугур, от бойци.

На 24 февруари стана известно, че турският военен конвой, тръгнал към мястото на военните действия, е спрян на 23 февруари от въздушен удар от руските въздушни сили и сирийските военновъздушни сили в близост до град Ал-Бара, който се намира на 35 километра южно от град Идлиб. Петима турски войници са ранени. Конвоят се обърна и беше принуден да си тръгне.

Ясно е, че по-нататъшните подобни действия на Анкара ще бъдат заплащани с труповете на турските военни, но това няма да промени позицията на Москва. Позицията на Русия е проста и прозрачна – поддържайки териториалната цялост на Сирия, тя се основава изцяло на международното право.

Подробности в откритата преса на руско-турските преговори в Москва на 17-18 февруари. В частност Турция беше помолена да поддържа под свой контрол тясна ивица на сирийска територия по протежение на границата й с широчина до 16 километра и да изтегли всички свои наблюдателни пунктове от земите, контролирани от официалун Дамаск.

По този начин тази преговорна позиция на Русия се стреми да сближи ситуацията с Аданското споразумение, сключено между Турция и Сирия през 1998 г., според което Анкара има право да проведе превантивна военна операция на дълбочина до 5 километра в Сирия в случай на заплаха.

Сключването на споразумението за условията на Русия всъщност ще сложи край на войната в Сирия. И въпросът за сирийските бежанци, който е много тревожен за Турция, може да бъде решен със съвместните усилия на Анкара и официален Дамаск по време на преговорите.

Трябва да се отбележи, че турската икономика не е толкова силна, че да гарантира дългосрочното провеждане от Анкара на четири отделни военни кампании: в Голям Идлиб, Роджава, Ирак и Либия. Турският народ се нуждае от мир не по-малко от сирийския.

Днес вече е очевидно – тайният план на Ердоган в Сирия се срина. И следващите седмици ще покажат колко адекватно оценява текущото положение военно-политическото ръководство на Турция.

Exit mobile version