Site icon Списание EXPRESS

Мистиката се изпари: Загадката за «странните смъртни случаи» в Италия се разплете

Стана ясно защо коронавирусът удари като със смъртоносен бич Италия.

Не, това не е необичайно топлата зима.
Дайте да осмислим вече станалите известни факти и да направим изводите си, след което ще стане ясно следното: как така внезапно започнаха да умират от «странна смърт»някои заразени пациенти в Ломбардия.

Според редица специалисти, епидемията в Италия е бушувала дълго преди обявеното начало, но това или не са го разбирали, или са го скрили.
На 1 април 2020 година в Италия имаше 110 574 потвърдени случаи на COVID-19 и 13 155 починали.

Отчасти това е свързано с факта, че коронавирусът е бил стъпил в Италия значително по-рано, отколко се счита, и в резултат на това, той успял «добре да поработи», докато се усетят да му обявят война.

Официално първият пациент с коронавирус се появи в Италия едва на 20 февруари — в град Кодоньо в Ломбардия, когато епидемията вече отдавна бушуваше в Китай.
И само за месец броят на потвърдените случаи на COVID-19 в Италия нарасна до почти 50 хиляди, повече от 4000 пациенти починаха. Тези чудовищни фигури шокираха италианците и целия свят, хората започнаха да се чудят защо коронавирусът така „обича” италианците, превръщайки красивата им страна в „чумава” за туристите от цял свят за години наред?
И италианските учени дадоха отговор на този въпрос: към момента на първата диагноза коронавирусът отдавна е бил инкогнито в повечето градове на Ломбардия. Без да е бил диагностициран, той се е появил там «много по-рано от 20 февруари».
Според професора по биология Енрико Бучи от университета във Филаделфия, коронавирусът е бил донесен в Италия не по-късно от средата на декември, тъй като до края на февруари италианците са били лекувани от пневмония, която бушувала в Ломбардия от декември 2019 г. (която властите не съобщавали, за да не изплашат туристите). При пациентите били открити антитела срещу новия коронавирус. Това се случило преди Световната здравна организация (СЗО) да даде име на новия коронавирус.
По такъв начин, констатира ББС, към момента, в който италианската епидемия ударила като гръм от ясно небе официално, всъщност тя вече се се разраствала незабележимо в продължение на повече от два месеца.
И това е при най-добрия случай: заразата вероятно се е появила в Италия дори по-рано, отколкото в Китай.
Както съобщи по Националното обществено радио на САЩ директорът на Института за фармакологични изследвания «Марио Негри» Джузепе Ремузи, няколко месеца преди инфекцията да избухне в Китай, в северна Италия вече е циркулирала «странна пневмония».
Лекарите си спомнят как през декември и дори ноември наблюдавали много странна пневмония, много тежка, главно при възрастни хора, свидетелства италианският професор.

«Това означава, че вирусът се е разпространявал, поне в Ломбардия, още преди и да чуем за избухването на епидемията в Китай».
С други думи, болестта е съществувала, разпространяла се е и хората не са знаели за нея, не са искали да знаят и са проявили небрежност.
И все пак, както виждаме, далеч не е ясно кой е донесъл новия вирус и на кого — китайците в Италия или италианаците и живеещите в Италия китайци в Китай.
Последвната версия по някаква причина не се разглежда, макар, според мен, тя да е изключително основателна: в северната част на Италия, главно в Ломбардия, има стотици тъкачни фабрики, в които се изпълняват поръчки за известни милански модни дизайнери.
Приблизително 75% от работниците там са китайци, които през ноември си заминаха вкупом при роднините си в Китай за празниците, а след това се върнаха обратно …
Т.е. коронавирусът атакувал Италия вече в рамките на половин години, хората масово се заразявали, но им поставяли погрешни диагнози — сезонен грип, пневмония…
А болшинството, които пренасяли вируса в безсимптомна форма, се веселили по баровете и ресторантите, ходели на кино, по стадиони и дискотеки, заразявайки с новия вирус хиляди и хиляди околни.
Затова първият «официален» пациент, според италианските лекари, в частност вирусолога Фабрицио Преглиаско, «по-скоро е бил пациент номер 200, а може би и повече».
Голяма част от мистиката, както виждаме, се изпари.
Сега се пита в задачата, макар отговорът да се подозира от милиони хора от цялата планета, кой натресе вируса в Италия?

Exit mobile version