Карлос Контрера е основно действащо лице, когато трябва да се подарят парите на софиянци на частна компания или някой ремонт да се извърши на многократно завишени цени, посочват от „Спаси София“.
Управляващите София ГЕРБ и ВМРО са внесли в Столичния общински съвет предложение за допълнителни 5 млн. лв., които да отидат за частния превозвач МТК Гроуп. Заради неизгодния договор, който Общината е подписала, сега е принудена да дава все повече и повече общински пари на фирмата.
Това се посочва в позиция на „Спаси София“, които припомнят, че още преди 4 години са водили борба срещу тази конценсия. Скандалното предложение е внесено от общинския съветник от ВМРО Карлос Контрера, посочват от организацията.
“Не само, че МТК ще вози на по-висока цена, сравнено с общинския превозвач “Столичен автотранспорт”, но се предвижда и корекция на цената със задна дата, заради което Общината ще плати 5 млн. лв. от парите на данъкоплатците на частната фирма. Това е нелогично, тъй като общинското предприятие обслужва далеч по-натоварени линии, включително и със съчленени автобуси, и затова има значително по-високи разходи“, казва Андрей Зографски от „Спаси София“.
Активистите припомнят, че основният аргумент на управляващите от ГЕРБ и ВМРО в полза на концесията е бил, че частният превозвач щял да вози на по-изгодни цени от “Столичен автотранспорт”. Сега се оказва, че това е било лъжа, посочват те.
“Корекцията на цената важи както за в бъдеще, така и със задна дата. Има месеци, в които цената за МТК е била значително по-висока от тази на общинското предприятие и концесията ни излиза златна. Най-лесните за експлоатация крайградски линии ни излизат по-скъпо, отколкото ако ги беше обслужвал общинският Столичен автотранспорт. Така поне печалбата щеше да бъде за общинското дружество, вместо да се търсят заеми и държавна помощ за него”, коментира независимият общински съветник Борис Бонев, който е част от „Спаси София“ и единствен представител на организацията в общинския съвет.
От „Спаси София“ припомнят, че преди 4 години са били против концесията, защото я считат за неизгодна за Столичната община, а договорът според тях е с неясни клаузи, които не гарантират обществения интерес.
“Концесията беше представена като много изгодна и единственото решение за градския транспорт. Сега виждаме, че тя носи нови и нови проблеми, тъй като МТК съди Общината, която дава все повече пари на фирмата“, коментира Бонев.
Момче за всичко
Прави впечатление, че всеки доклад, свързан с МТК има едно и също действащо лице – Карлос Контрера от ВМРО. Той е предложил първоначалния договор за даване на линиите на частната фирма, той внася докладите за увеличаване на пробега и бизнеса на фирмата, сега той отново предлага още 5 млн. лв. от парите на гражданите да отидат за частника, пишат от „Спаси София“.
“Настоявам от ГЕРБ и ВМРО да обяснят на софиянци защо са сключили неизгоден договор, осигуряващ все повече пари за една фирма, вместо да се развива общинското транспортно дружество. Защо са позволили неясен договор, така че Общината да бъде лесно съдена, без да има почти никакви права? Този начин на управление не може да продължи защото ощетява публичните финанси и нарушава обществения интерес”, добавя Бонев и пита докога кметът Йорданка Фандъкова ще мълчи за действията на общинските съветници от мнозинството.
„Спаси София“ припомнят, че само в последните седмици общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера се впусна в няколко подобни лобистки авантюри. Именно той е превърнал отново ул. Съборна в паркинг, а освен това е автор на предложение за ремонт на общежитие в Дружба, на цени в пъти над пазарните.
Ремонт, по-скъп от нова сграда
На 10 септември от „Спаси София“ алармираха, че Столичният автотранспорт е сключил договор за ремонт на панелно общежитие за близо 3 млн. лв. или по 1852 лв./кв.м. (950 евро/кв.м.). Въпреки тежкото финансово състояние на дружеството, общежитието в автобусен гараж Дружба ще се ремонтира основно на цени, завишени по няколко пъти над пазарните.
„Стойността на практически всички материали е завишена многократно. От топлоизолацията, която ще плащаме 4–5 пъти над пазарните цени, през тоалетните, радиаторите и ламината – от 2 до 4 пъти по-скъпо, та чак до дюбелите и розетките, чиито стойности достигат над 10 пъти цените на дребно“, обясни Борис Бонев.
От организацията питат защо директорът на общинския „Столичен автотротранспорт“, Слав Монов, е сключил договор и е позволил да започне ремонтът преди за него да бъде осигурено финансиране. Със започването на ремонт за милиони, той е вързал ръцете на Общината, която в момента се чуди откъде да намери тези пари, за да спаси главата на директора на общинската фирма.
„На какво основание г-н Монов е сключил договора и е започнал строеж, като цените са толкова високи? За ремонт на панелно общежитие плащаме цена по-висока от тази на нова жилищна сграда от висок клас“, настоява Бонев.
От Спаси София посочват, че са направили сравнение с друг ремонт – този на трамвайното трасе по бул. „Цар Борис III“, който е далеч по-сложен – и то също поражда множество въпроси.
„Излиза, че цената на труда, строителната техника и разходите за доставка са далеч по-високи за обикновен ремонт на сграда, отколкото за сложен ремонт на трамвайно трасе от над 7 км. – сподели Стефан Спасов, строителен експерт от екипа на Спаси София. Той добави, че начислените разходи върху доставката в количествено-стойностната сметка на общежитието са 100%.
„Това означава, че за всеки елемент, използван в строежа се плаща двойна цена заради доставката му. Няма логично обяснение за тази огромна разлика в цените на двата обекта“, подчертава Спасов.
„Злоупотребите с обществените поръчки на завишени цени са запазена марка на управлението на г-жа Фандъкова и коалицията ГЕРБ-ВМРО, която предлага този доклад“, коментира Бонев.
Борис Бонев и „Спаси София“ са внесли сигнал по казуса до Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) с искане за извършване на проверка на спорната обществена поръчка.
Те настояват тя да бъде спряна незабавно и АДФИ да извърши пълен одит на ремонта, който се финансира с парите на софиянци.
Докладът с искане за отпускане на средства също е внесен от Карлос Контрера, общински съветник от ВМРО, но е бил временно оттеглен след публикация на „Спаси София“ за завишените цени.
„Разликите са наистина стряскащи. При анализ само на 18 от над 400 позиции в количествената сметка, разликата между предложените и пазарните цени е над 150 000 лева. Отговорността за това безобразие носи и вносителят на доклада, който вече две седмици не дава обяснение за високите цените, въпреки публичното му обещание да го направи“, твърди Бонев.
➡️ Подкрепете ни като се абонирате за страницата ни … 👍