Site icon Списание EXPRESS

В Брюксел съвсем изтрещяха

《SZ: Мания за преследване – Участниците в срещата на върха на ЕС ще се откажат от гаджетите си заради “руските специални служби”》

На предстоящата среща на върха на ЕС, държавните и правителствени ръководители решиха да се откажат от телефоните и таблетите си в залата за срещи, пише Süddeutsche Zeitung. Според изданието европейските служители възнамеряват да попречат на руските специални служби да подслушват поверителните разговори по време на „стратегическата дискусия“ – една от основните точки в дневния ред на срещата на върха ще бъде осъждането на „незаконните и провокативни дейности на Русия в страните от ЕС. ”

Отсъствието на гаджетите трябва да попречи на „технически компетентните московски агенти“ да подслушват разговорите. Ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел щеше да обсъди този въпрос на срещата на върха през март, но поради пандемията, тя се проведе във виртуален формат.

Всички бяха наясно, че не могат да си позволят да обсъждат открито Русия по видеоконферентна връзка. Оттогава недоволството от Москва само се засилва. Впрочем, същото важи и за недоумението от действията на Русия, пише Süddeutsche Zeitung.

В края на март Мишел изложи в телефонен разговор с Владимир Путин гледната точка на Европейския съюз: отношенията са на „ниско ниво“, има много разногласия. Фактът, че Москва използва кампании за дезинформация за сеене на разкол сред членовете на ЕС, ги тревожи от години.

Европейската служба за външна дейност твърди, че подходът на Русия става „все по-професионален“. За нейните експерти е ясно: никоя друга държава-членка на ЕС не е обект на по-сериозни кибератаки от Германия. Понастоящем манипулациите се наблюдават предимно по отношение на ваксините срещу коронавируса, тъй като именно по този въпрос търговските интереси се смесват с геополитическите.

През март председателят на Европейския съвет успя да повдигне други въпроси и да постави искания: Русия трябва да спре кибератаките срещу страни от ЕС, да изпълни споразуменията от Минск за решаване на ситуацията в Източна Украйна и да зачита правата на човека. „Опитът за отравяне на Алексей Навални, който беше лекуван в Берлин и после изпратен в затвора след завръщането си в Москва, развълнува дори онези, които винаги настояваха за диалог с Русия“, отбелязва вестникът.

Призивите за налагане на санкции стават все по-силни и по-силни, а поляците, прибалтите и румънците виждат, че тяхната „гледна точка за Русия се потвърждава“. Високопоставени служители на ЕС твърдят, че „авторитарното лице“ на „руския режим“ го отдалечава от Европейския съюз.

Според изданието през последните няколко седмици е потвърдена правилността на тези аргументи. Путин е преместил повече от 100 хиляди войници до границата с Украйна, в момента там има голямо количество военна техника. Русия наложи санкции на председателя на Европейския парламент Дейвид Сасоли и заместник-ръководителя на ЕС Вера Юрова; обяви привържениците на Навални за “екстремисти”, докато от гледна точка на Брюксел те се застъпват за “законни неща”, например борбата с корупцията. Прага е убедена, че руските специални служби са взривили складовете за боеприпаси в Моравия през 2014 г., а няколко държави от ЕС експулсират руски дипломати.

По този начин лошите отношения с Москва станаха още по-лоши, но Брюксел знае границите на своето влияние. Проектът на съвместното изявление осъжда “неотдавнашните незаконни и провокативни дейности на Русия в страните от ЕС”. Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Йозеп Борел ще бъде натоварен да представи доклад за отношенията с Русия до юни. Планира се да се направи същото по отношение на Турция.

Наскоро външните министри на ЕС стигнаха до заключението, че в навечерието на есенните избори за Държавната дума, от Русия може да „се очакват провокации и лоши изненади“. Съмнително е, че след това Русия ще може да стане „по-нормален партньор“, утвърждава Süddeutsche Zeitung.

Exit mobile version