Site icon Списание EXPRESS

Ексшефовете на АПИ отиват на прокурор, подписали договори за 4 пъти над наличния бюджет

ГЕРБ подписали договори за 31 млрд. лв., 40% от които без обществени поръчки

Бившите шефове на Агенция „Пътна инфраструктура“ ще бъдат дадени на прокуратурата заради сключени договори за милиарди, надвишаващи четири пъти бюджета на агенцията за 2021 г. Това стана ясно в четвъртък от изказване на финансовия министър Асен Василев по време на заседание на Обществения съвет за разходване на бюджета.

„2019-а за текущи ремонти са похарчени 416 млн., 2020-а – 800 млн., а за първите четири месеца на 2021-а са поети общо ангажименти за 2.9 млрд. На строителите, разбира се, не е казано, че тези пари ги няма. Това е престъпление“, каза министърът и увери, че докладът ще бъде предаден на прокуратурата.

Очаква се прокуратурата да бъде сезирана от Министерство на регионалното развитие и благоустройството. За тази развръзка се разбра още преди дни, когато Василев посочи, че възлагането на дейностите за милиарди е ставало по непрозрачен начин при наличен бюджет на агенция „Пътна инфраструктура“ за 2021 г. от едва 370 млн. лв.

Към всеки един от тези договори ще се подхожда индивидуално. Там, където строителните работи не са започнали, най-вероятно няма и да започнат, стана ясно от обясненията на министър Василев. Наред с това обаче част от средствата вече са похарчени. „За около 300 – 400 млн. лева вече сме поставени пред свършен факт и сметката ни е изпратена“, каза още в четвъртък Василев.

Още преди дни той уточни, че бившето ръководство на АПИ оправдало сключените договори с очаквания за високи постъпления от тол такси, които обаче не са се оправдали. Сега финансовият министър обяви, че в периода 2018 до 31 май 2021 г. са реализирани приходи от 122 млн. лв. от пътни такси при планирани 1.143 млрд.лв.. През миналата година са очаквани 450 млн. лева, а са събрани 77 млн. лева.

„Това ниво на наглост и безотговорност може да се оправи само с правила и тежки наказания. Тук една агенция (АПИ, б.а.) си възлага дейности с лежерно нареждане към Министерския съвет да намери отнякъде парите“, каза още Асен Василев.

Според министъра тази практика на АПИ е „толкова дълбоко неморална и към изпълнителите на тези поръчки, и към всички, които чакат този държавен ресурс, за да може той да бъде даден за нещо смислено. Но истината е, че тази сметка ще трябва да я платим всички ние“.

По думите му, пътното строителство в България е в това положение дълги години, а сектор, който е управляван по този начин, няма как да направи качествени пътища, въпреки огромните финанси, заделени от държавата за него.

Шефовете на АПИ – Георги Терзийски, Кирил Досев и Олег Асенов бяха сменени в края на май от служебния министър Виолета Комитова. Мотивът бе, че пътната агенция е разплатила аванси за 188 млн. лв. по договори за укрепване на свлачища, за които дори не е имало проектна готовност. И реално е изпълнено само едно.

От думите на финансовия министър се разбра още, че в периода 2019 г. – април 2021 г. държавата е сключила договори за 31.4 млрд.лв., като 40% от средствата са договорени или без обществена поръчка или с такава, но само с един участник. В детайли, 8.4 млрд. лв. са раздадени без обществени поръчки, а 4 млрд. лв. са възложени с обществени поръчки, в които е имало само един участник.

През обществени поръчки с повече от един участник са изхарчени почти 19 млрд. лева.

Exit mobile version