Ivo Indzhov: изявлението на Слави Трифонов за бъдещото правителство, което ще предложи ИТН, е нахално и прилича повече на проект за управление на корпорация.
То е в разрез с духа на парламентаризма, които Трифонов заявява, че иска да възстанови, но който предполага търсене на диалог с тези, на чиято подкрепа разчиташ. Сигурен съм, че лидерът на ИТН е искрен в убеждението си, че предлага най-доброто за България.
Но така не се прави. Той на практика поставя ултиматум на останалите две „партии на протеста“: ДБ и ИСМВ, да го подкрепят или да си носят отговорността за предизвикване на трети за годината парламентарни избори.
Част от приоритетите на Трифонов са консенсусни: нови детски градини, прозрачни обществени поръчки, закриване на специализирания съд и специализираната прокуратура, български астронавти и т.н. Но не става ясно как ще се бори корупцията, не се споменават думите „главен прокурор“ и др. – все проблеми, които изкараха м.г. хората на улиците.
Странен е и състават на експертното правителството – „стари“ царски юпита, около които има сериозни въпросителни, и нови юпита с езици и англосаксонски академичен бекграунд, без да са известни като защитници на обществени каузи.
Ако Слави не премисли офертата си и не я подобри значително, тя ще бъде отхвърлена и ще има нови предсрочни парламентарни избори, най-вероятно 2:1 наесен. Те могат да се проведат заедно с президентските. На 11 юли големите губещи бяха ГЕРБ и БСП – едните са с 200 000 гласа по-малко, другите – с около 120 000.
Двете „партии на прехода“ са обречени да се маргинализират, но това ще стане постепенно. Най-вероятно ще последват съдбата на СДС, която в наши дни е незначителен сателит на ГЕРБ.
Сривът на БСП е още по-драматичен от този на ГЕРБ, защото партията остава капсулирана сред най-възрастните, няма никакви шансове да прокара пътища към младите, мобилните и активните, и е без визия за бъдещето.
Под ръководството на Нинова тя постигна най-слабия си резултат на парламентарни избори досега. Отказът й да поеме отговорност и да подаде оставка е непочтен спрямо хората, които все още милеят за лявата идея в България.