Site icon Списание EXPRESS

Ще стигнат ли силите на Америка за да победи Китай?

„САЩ могат да се окажат в ужасна ситуация“

Статия на Bloomberg от Хал Брандс, съавтор на книгата The Danger Zone. Предстоящият конфликт с Китай, който вече е в заглавието, твърди, че бравадата на американския президент Джоузеф Байдън за готовността да се бори с американските въоръжени сили с Китай за Тайван днес не е подкрепена от необходимата производствена база за това. Заглавието гласи: „Конфликтът в Украйна показва, че американската армия е неподготвена за война с Китай“ .

Авторът започва статията, като припомня известната поговорка на Бисмарк, че винаги е по-добре да се извличат тежки уроци от войните на другите, а не от собствените: „Само глупаците се учат от собствения си опит. Умните хора се учат от опита на другите.“

Цитатът е необходим, за да насочи САЩ при извличането на важни поуки от въоръжения конфликт в Украйна, както и от американския опит по време на Втората световна война. „Ако Америка иска да спечели вероятния конфликт на велики сили, който може да започне с Китай след няколко години, би било по-добре за нея да започне сериозно да превъоръжава армията си сега, преди да започне стрелбата “, предупреждава Брандс.

Авторът на статията не се съмнява, че рано или късно ще се стигне до въоръжен сблъсък между САЩ и Китай. Единственият въпрос е кога може да се случи това. Брандс отбелязва, че кризата, избухнала след посещението на Нанси Пелоси в Тайван и реакцията на Пекин, който отговори с най-голямата демонстрация на сила в Западния Пасифик от четвърт век, доведоха много американски лидери до смразяващото заключение, че обратното броене до конфликта вече е започнало.

Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан говори за “правдоподобна заплаха” от китайска инвазия в Тайван.

Аврил Хейнс, директор на националното разузнаване, нарече заплахата „остра“. Пентагонът днес казва, че според неговите оценки инвазията може да се осъществи не по-рано от две години.

Вашингтон вярва, че Пекин може да използва сила срещу Тайван през следващите три до пет години и това може да се случи, „когато президентът Си Дзинпин е уверен, че бързо модернизиращата се Народноосвободителна армия на Китай е в състояние да победи, било то в истинска военна инвазия или просто силова блокада; друг въпрос е дали Съединените щати са готови за дерайлирането на влака, приближаването на което много американски служители виждат съвсем ясно“.

Военните игри на „кутията с пясък“ показват, че Съединените щати могат да започнат война за Тайван. „Но в същото време те ще трябва да платят непосилно висока цена както по отношение на човешки ресурси, така и на военно оборудване. По-малко благоприятните условия обикновено водят до китайска победа.

Разбира се, никой не знае какво точно ще се случи. Конфликтът в Украйна показа, че мотивацията, лидерските качества и други нематериални нюанси са от голямо значение. Но тази война също така показва, че ще бъде невероятно трудно за САЩ да компенсират загубите, които понасят в самото начало на конфликта с Китай, както и да осигурят средствата за постигане на победа, да не говорим за съюзници ”, предупреждава Bloomberg.

Ако Съединените щати са пряко въвлечени в сериозна война, те няма да могат да предоставят модерни оръжия на съюзниците, към които Вашингтон вечу включва и Украйна. Следва признание: „Много е трудно за Коалицията за свободен свят (НАТО. – А.К. ), ръководена от световната суперсила, да задоволи всички нужди на правителството в Киев, без да изчерпи собствените си запаси от оръжия.

Според наличната информация, в първите, най-отчаяни седмици на военните действия, САЩ са прехвърлили на Украйна една трета от собствените си запаси от противотанкови ракети Javelin. Може да отнеме години на Вашингтон и другите страни, за да попълнят своите арсенали.“

В същото време изрично се казва, че конфликтът в Украйна “изпраща предупредителни сигнали за това колко трудно ще бъде снабдяването на американските войски с всичко необходимо, ако воюват с Китай”.

Защото в случай на война с Китай , „американските сили ще изразходват огромни количества ракети, торпеда, прецизни бомби и други оръжейни системи, чиито запаси са ограничени, за да възпрат китайска инвазия… Тъй като конфликтът ще продължава, загубите ще нарастват. И няма съмнение, че войната ще се проточи, защото нито една от страните няма да иска да признае поражение в битката за господство над стратегически и икономически най-важния регион на света.“

В отговор на онези, които вярват, че САЩ, както по време на Втората световна война, ще успеят бързо да прехвърлят икономиката на страната на военна основа, Брандс припомня, че са били необходими години за масовото производство на оръжия и военни материали за Съединените щати – до края на 1943 г. и дори 1944 г.:
„Отне време за преодоляване на затрудненията, за премахване на недостига на суровини, за прехвърляне на индустрията от гражданско производство към военно производство, за производство на танкове и бомби… И въпреки това Съединените щати успяха да се мобилизират ефективно само защото имаха икономика от индустриалната епоха с масово производство, което е много подходящо за създаване на средства за глобална война. Нещо повече, тази икономика имаше огромен неизползван потенциал, който можеше бързо да се използва, тъй като след Голямата депресия много работници и предприятия бездействаха и престояваха.

Авторът на статията вижда голяма разлика между нашето време и периода на Втората световна война. Би било сериозна грешка да се предположи, че в случай на война Америка без усилие ще изпревари враговете си по отношение на производството.

Китай е световната работилница. Пекин има приблизително трикратно превъзходство в корабостроенето и въпреки това страните в началния етап на войната ще загубят голям брой кораби. Дадена е оценката на икономиста Ноа Смит: „Русия сама не може да произведе достатъчно военно оборудване за продължителен локален конфликт с Европа. Китай, от друга страна, може да произведе достатъчно и за себе си и за Русия в случай на глобална война срещу демократичния свят (НАТО. – А.К. ) “ .

Трябва да се признае, че “днес военно-промишлената база на Съединените щати е много по-слаба, отколкото преди .” След края на Студената война броят на големите изпълнители за отбраната в Америка рязко намаля и сега е много по-трудно за Пентагона да увеличи бързо производството в случай на криза.

На Америка липсва дори най-основното, като машинни инструменти и обучена работна ръка, които са необходими в случай на мобилизиране на индустрията по време на война. Марк Кансиан от Центъра за стратегически и международни изследвания ( CSIS ) пише: „Военно-промишлената база на Америка е проектирана за ефективност в мирно време, но не и за масово производство по време на война, защото е скъпо да се поддържа неизползван капацитет за мобилизационни нужди . “

„В резултат на това Съединените щати могат да се окажат в тежка ситуация месеци или дори седмици след избухването на военните действия. За тях ще бъде трудно да се снабдят с прецизни боеприпаси с голям обсег на действие, което е от решаващо значение за поразяване на китайски кораби във водите около Тайван.

Тези боеприпаси със сигурност ще бъдат унищожени от китайските противокорабни ракети и системи за противовъздушна отбрана. Ако има големи загуби на кораби и самолети, ще стане трудно да се води продължителна война в Западния Пасифик. И дори Вашингтон да победи, заради тези загуби американските въоръжени сили ще загубят своята боеспособност за години“, заключава авторът на статията в Bloomberg .

Брандс предупреждава, че ако САЩ заемат изчаквателна позиция и не се подготвят сериозно за конфликт с Китай, ще бъде твърде късно. Той заключава: „Китай не прави такива грешки. Пропагандните медии на Пекин отправят плашещи заплахи за това какво ще се случи с враговете на Китай, ако избухне конфликт, а неговите корабостроителници и фабрики строят военни кораби и произвеждат боеприпаси със зашеметяващи темпове. Ще бъде ли арсеналът на демокрацията на ниво?“

Exit mobile version