Site icon Списание EXPRESS

РАЗНОГЛАСИЯТА МЕЖДУ ПАРИЖ И БЕРЛИН СЕ ЗАДЪЛБОЧАВАТ!

МАКРОН В ЗАЩИТА НА ВСИЧКИ

Значи било вярноооо. Цените на електроенергията обвързали с цените
на синьото гориво.

И какво излиза ? Че ни лъгонтат, когато
ни обясняват, че щом си имаме атомна централа, цените за ток ще останат в рамките на поносимото.

ДА, ДА, АМА НЕ !!!

Следствие на войната в Украйна енергийната криза заплашва както цялата европейска индустрия така и нуждите за отопление на 450 милиона европейски граждани. Няма ден в който някой управляващ да не призове публично за солидарност между страните членки. На последното заседание състояло се в Брюксел тази фасадна солидарност започна да се пропуква, защото стана ясно, че Германия изобщо не държи сметка за интересите на останалите страни членки.

От няколко месеца нейни представители обикалят САЩ, Норвегия и Персийския залив за да сключват самостоятелни договори за доставки на синьо гориво. Този немски егоизъм дразни всички останали страни, особено по-малките, защото те не разполагат с финансовите възможности на Берлин от една страна и са в пълно противоречие със спогодбите за обща енергийна политика проповядвана от Брюксел.

Освен това Германия въведе ценови щит от 200 милиарда евра за да предпази собствените си индустрии и население и по този начин наруши едностранно законите на свободна конкуренция на европейския пазар.

Пак водена от вътрешно политически нагласи, предимно към “Зелените”, немските политици наложиха, преди избухването на войната, цените на електроенергията в Европа да зависят от цените на газа. В тази постановка прозира съперничеството между френската енергийна политика, почиваща върху атомната енергия и немската изцяло зависеща от руския газ. Днес тази зависимост между двата енергийни източника е пагубна, защото тика цените на тока във всички области на икономиката към непознати висини и е главен двигател на инфлацията. Френският президент Еманюел Макрон единствен се осмелява да критикува този принцип. Чрез опозицията си на немския егоизъм той защитава интересите на всички страни разполагащи с атомни централи.

На срещата в Брюксел той предизвика разговор на четири очи с Олаф Шолц. Какво са си казали двамата управляващи на двете най-развити икономики не се знае. Самият факт, че те са останали заедно едва 15 минути, не вещае нищо добро за проблемите, които се трупат пред европейците.

Дали следствие на разговора им, или в резултат на растящото напрежение между двете страни, Съвета на министрите на Франция и Германия, предвиден за 26 октомври във Фонтенбло, бе анулиран.

Божидар Чеков

Exit mobile version