Русия притежава 40% от световния пазар на обогатен уран!
Fox News се осъзна още преди три години:”Контролът на Русия върху запасите от уран в САЩ е голям проблем за националната сигурност”!
Желанието за енергийна сигурност доведе до ренесанс в ядрената енергетика, пише The Times.
Предлагането на ядрено гориво не е в крак с търсенето и Русия твърдо контролира производството. Не само газът, но и уранът е под влиянието на Москва.
Китай ще строи 220 реактора през следващите десетилетия. Британия потвърди плановете за изграждане на трети реактор в електроцентралата Sizewell на брега на Съфолк,Франция планира шест нови електроцентрали.
Съединените щати възнамеряват да удължат живота на съществуващите атомни електроцентрали.За една атомна електроцентрала Westinghouse сключи сделка за 8 милиарда долара.
И о,ужас!
На хоризонта се очерта дефицит. Предлагането на уран не отговаря на търсенето, а производството му е строго контролирано от Русия, особено в областта на преобразуването и обогатяването – двуетапен процес, който превръща урана в ядрено гориво.
След аварията във Фукушима в Япония през 2011 г. пазарът на уран стагнира, но сега ядрената енергетика е в процес на ренесанс.
“Зеленият Запад”
,късно се сети,че атомните електроцентрали произвеждат енергия без емисии и светът се нуждае от повече електричество.
Делът на Русия в световния пазар на обогатен уран е над 40%. „Има недостиг на предлагане и това е огромен проблем“, каза Тим Гитцел, главен изпълнителен директор на канадския производител Cameco, пред инвеститорите миналия месец.
Той отбеляза, че на Русия се падат 27% от преработката на уран и 14% от производството. „Ако тя си тръгне, ще има огромна празнина“, заключи той.
Как стана така, че и уранът попадна под влиянието на Русия?
През годините Москва сключваше ядрени сделки с Япония, Египет,Монголия и много други и Русия овладя сектора.
Москва вкара западните пазари за преобразуване и обогатяване в ъгъла.Казахстан, другият голям играч, изнася ядреното си гориво през Санкт Петербург и логистиката му през други страни и трудна.
Изграждането на нови заводи е твърде скъпо за повечето страни, а на Запад бяха твърде “екологични”.
Какво направиха германците и някои други с ядрените си централи,дори ме е срам да говоря.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ