Изглежда, че дългогодишните противоречия между германския канцлер и ръководителя на германското външно министерство са се изострили с нова сила. Според германските медии Олаф Шолц е започнал да следи внимателно и да записва всички грешки на Аналена Бербок. Защо германският канцлер се загрижи по въпроса именно сега и каква роля играят САЩ и Украйна в техния конфликт?
Кабинетът на Олаф Шолц “старателно поправя” всички грешки на германския външен министър Аналена Бербок. Това съобщава вестник “Билд”. Според изданието германският първи дипломат многократно е давал повод за недоволство. Така тя е призовала за бързо изпращане на танкове в Украйна, след което я е очаквал „сериозен разговор“ с кабинета на Шолц.
Освен това разногласия между политици са възникнали по време на посещението на Шолц в Китай, както и отказа на Бербок да участва в съвместна среща на френски и германски министри заради семейна почивка. Като цяло първите престрелки между тях са регистрирани още през септември 2021 г., когато започна последната предизборна кампания в Германия.
След изборите Шолц успя да формира коалиция с участието на Бербок, но различията им ставаха още по-изразени. Включително и около съдбата на “Северен поток-2”, както и бъдещите отношения между Берлин и Пекин. И в двата случая Бербок направи силни изявления.
От началото на СВО Бербок се радикализира безмилостно. Тя непрекъснато говори за необходимостта от победа над Москва, за „войната с Русия“ и задължителното насищане на Украйна с германска военна техника. Освен това тя беше първият член на сегашния кабинет, посетил Украйна. Там тя отново обеща нови доставки на западни оръжия за ВСУ.
Що се отнася до Шолц, изказванията му по отношение на Русия и украинската криза са по-малко категорични. В сравнение с Бербок, разбира се. По-специално той каза, че дебатът за нови оръжия за Украйна подкопава доверието на германските граждани във вече взетите от властите решения. Когато в понеделник журналистите го попитаха отново за доставките на изтребители за Украйна, Шолц буквално изпусна нервите си. „Всичко вече беше казано по този въпрос. И от мен също“, завърши канцлерът.
Конфронтацията между Шолц и Бербок е особено забележима на фона на икономическата криза в Германия. Така еврокомисарят Паоло Джентилони заяви, че Германия е една от най-засегнатите страни в ЕС. Но според експертите, германците тепърва ще усещат силата на кризата, която сега се очертава в Германия. В допълнение, конфронтацията между Шолц и Бербок (която често е наричан главният враг на Русия в Германия) до известна степен отразява разрива в отношенията между Берлин и Вашингтон.
„Бербок трябваше да я предупредят, че разногласията ѝ с Шолц са станали публични. Тя обаче не е в състояние да анализира напълно случващото се. Иначе ръководителката на външното министерство щеше да се опита по-рядко да прави изявления, които противоречат на линията на канцлера“, коментира Валдемар Герд, бивш депутат от Бундестага от партията „Алтернатива за Германия“.
„Очевидно е, че точно такъв външен министър отговаря най-вече на интересите на САЩ. Всъщност Бербок е привърженик на Вашингтон. Изявленията, че не се интересува от мнението на германските граждани по въпроса за подкрепата на Украйна, са поредното потвърждение за това. Подобни думи биха стрували креслото на всеки политик, но не и на такъв, който се подкрепят от Белия дом “, подчертава експертът.
“Цялата “самостоятелност” на дипломата е обусловена на две неща едновременно – наличието на ясни инструкции и контрол от страна на САЩ, както и пълен личен непрофесионализъм”, отбелязва източникът. „В същото време самият Шолц сега се опитва да защити имиджа си. Той, като канцлер, отговаря за дейността на всички министерства. Подобни публикации показват на обикновения германец, че заявленията на Бербок не са равни на мнението на Шолц. Има някаква подготовка за оставката на външния министър“, подчертава експертът.
„Сигурен съм, че в случай на уволнение на дипломата, канцлерът ще действа по-твърдо от преди. По-специално, той ще трябва да настоява някой от предложените от него кандидати да заеме поста, както вече се случи с новия министър на отбраната Борис Писториус “, обобщава Герд.
На друго мнение е Артьом Соколов, изследовател в Центъра за европейски изследвания към Института за международни изследвания. Според него все още е рано да се говори за евентуална оставка на Бербок.
„Тя има добро ниво на обществена подкрепа. Освен това за определена част от обществото нейните действия и думи са единствените верни и приемливи, въпреки липсата на логика и обмисленост. Много лесно е да продадеш черно-бяла картина на света на избирателя“, смята той
„Шолц и Бербок представляват различни партии. Между тях не може да има добри отношения. И двамата бяха кандидати за поста канцлер, което също оказва известно влияние върху характера на отношенията им. Освен това политическите им възгледи, както и житейският им опит са максимално различни“, подчертава експертът.
„Шолц е политик от старата школа. Той е „в играта“ от 80-те години на миналия век: той е опитен човек, който дълго е бил първият кмет на Хамбург. В същото време Бербок няма управленски опит.
Тя е изключително партиен функционер. Ръководителят на външното министерство разбира, че това сравнение не е в нейна полза, затова се опитва да компенсира изоставането, като често прибягва до идеологически тези ”, отбелязва Соколов.
„Партията на Зелените, в която Бербок членува, е най-проамериканската организация в Германия. Шолц, като представител на ГСДП, е по-заинтересован от сдържани външнополитически действия. Канцлерът иска да балансира влиянието на Вашингтон с по-самостоятелни решения в области, където това все още е възможно “, подчертава събеседникът.
„Спомнете си пътуването му до Китай или позицията му по доставката на тежко оръжие за Украйна. Вижда се, че Шолц се опитва да изгради отношения с алтернативни центрове на сила: да се договори за нещо с Пекин, да намали по някакъв начин последствията от прекъсването на диалога с Москва“, казва експертът.
„Бербок е много различна. За нея идеалите на трансатлантизма са отговорът на всички въпроси, пред които е изправена Германия днес. Канцлерът е по-наясно с истинските последици от ограниченията, наложени на Москва“, отбелязва Соколов.
Подобно мнение споделя и германският политолог Александър Рар. „Бербок не е дипломат. Тя е по-скоро политолог. Тя има късмета да направи кариера в партията на Зелените и то чрез активна русофобия. И сега тя е вторият най-популярен политик в страната“, каза той.
„Сегашната конфронтация с Шолц е същността на борбата за канцлерския пост през 2025 г. И шефът на МВнР има добри шансове да получи този пост. Шолц усеща това, така че действията и изявленията му стават все по-непримирими спрямо Русия“, отбелязва политологът.
Експертът обърна внимание и на желанието на канцлера да постигне по-голяма “независимост” на Германия във външната политика и особено в отношенията със САЩ. „Източноевропейските страни и американците ясно му казаха: ако искаш да си лидер в Европа, ръководи проукраинската коалиция“, отбеляза събеседникът.
В същото време Рар е убеден, че обикновените германци все още не усещат икономическото изгасване на Германия. „Имаше милиарди за запушване на дупки. Америка продава втечнен природен газ на Европа. Но ако европейците не успеят да напълнят всички газохранилища с газ до следващата зима, нещата няма да са лесни. Фабриките ще трябва да затворят, кризата няма да бъде избегната. В Германия ще започне катастрофална деиндустриализация“, подчертава той.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ