Site icon Списание EXPRESS

Защо въвеждат военно обучение в училищата и кой подлежи на мобилизация?

Преди дни се заговори за задължително военно обучение от следващата учебна година на учениците от 10 и 11 клас. Много от младежите приеха новината възторжено, а родителите им с тревога. Младите си представят войната, като телевизионен репортаж или игра на телефона, а бащите и майките им са напълно наясно, че това е човекомелачка за смърт.

Винаги съм бил радетел на това, въпросното обучение да се върне в училище и винаги съм срещал съпротива от неолибералите, че това са атавистични и ненужни знания и умения в днешно време. Днес аз също щях да приема новината с одобрение, но че решението се взима на фона на продължаващата война в Украйна и това, че украинската армия е пред колапс откъм жива сила не ме изпълва с радост. Ще добавя и тревожното ми убеждение, че от САЩ ни натискат за редовно правителство, с единствена цел то да одобри изпращането на жива сила на фронта в обозримо бъдеще.

Сега малко фактология, кой подлежи на военна мобилизация:

У нас задължителната военна служба приключи през 2007 година, в която последно участие взеха родените през 1988 г., сиреч мъжете, които са били в казарма са вече от 35 години нагоре. Иначе България разполага с резерв от запасни доброволци от едва до 3000 души. Включилите се в него минават едномесечно обучение, а след това ежегодни курсове. С промени в Закона за резерва на въоръжените сили на Република България пределната служба в доброволния резерв за войници и матроси беше вдигната на 55 години, за старшини и сержанти, офицерските кандидати, младшите офицери и старшите офицери – 60 години; за офицерите с висши военни звания е вече до 65 години включително. В този смисъл, ако бъде взето решение за задължителна мобилизация, като войници на фронта могат да бъдат изпратени всички с военна подготовка и обучение между 35 г. и 55 г. Всички сме напълно наясно, че едни са физическите данни и възможности на един нарамил автомат 20 годишен войник, други са на 50 годишен. В същия закон обаче е записано, че „задължителният принцип се прилага за български граждани, които не са със статут на резервисти, но имат военна или друга специална подготовка…“. И тук възниква въпросът, дали предвиденото от следващата учебна година задължителното военно обучение на учениците от 10 и 11 клас няма да се приеме в подходящия момент именно за военна подготовка? Имате ли съмнение?

Веднага, след като излезе новината за идеята за задължителното военно обучение в училище неолибералите изреваха на умряло. В зомбираните им сайтове същите взеха да задават въпроси, дали младежите ни трябва да се учат да убиват врагове и да се вдъхновяван от герои от миналото ни, които убивали врагове и пр. и пр. И изведнъж се сетиха, че при възникващи спорове било по-разумно да се преговаря, отколкото да се прилага героическо изтребление. Ама, чакайте, нали вие ревахте да даваме оръжие, с което разпалваме все повече и повече войната в Украйна? Нали вие приемате за единствен край на конфликта поражение и капитулация на Русия, което е не само изключено, ако поне малко познавахте руската история, народопсихология и възможности на армията ѝ, но по същество означава още и още стотици и хиляди жертви всеки ден? Или лицемерно се правите, че не разбирате, че тези жертви са не само от руски, но и украински войничета?

Сега да ви питам, като свършат украинските войници, кой ще държи оръжията, които вие с пълно гърло ревахте да изпращаме?

Накрая, за онези младежи, които си представят, че войната е една компютърна игра ще вметна, че в Newsweek, бивш американски пехотинец участващ в конфликта на страната на Украйна заяви, че средната продължителност на живота на украинския войник в сраженията за Бахмут е била до 4 часа!

И това няма да бъде казано в часовете по военно обучение, нито ще го признаят неолибералите – войнолюбци.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Exit mobile version