Site icon Списание EXPRESS

Приключи “американската мечта”

Предишният живот няма да се върне. САЩ се сблъскаха с неочакван проблем

Федералният резерв на САЩ повиши основната лихва до рекордните пет процента и не изключва намаляване на активите в баланса си. Централната банка на САЩ се надява, че това ще намали инфлацията и безработицата. Как новата финансова политика ще се отрази на обикновените граждани?

Борба с инфлацията

Основният лихвен процент определя минималната цена на дълговите задължения, следователно с нарастването му заемите винаги стават по-скъпи. Това ще се отрази както на работата на банките, така и на живота на обикновените хора. Евтините заеми са гръбнакът на американската икономика. В опит да свали инфлацията до целевото ниво, Федералният резерв нанася сериозни щети на установената финансова система.

Американският банков сектор вече преживява трудни времена, а взетото решение заплашва с рецесия. Експертите смятат, че след Банката на Силициевата долина и банка “Сигничър” много притежатели на обезценени облигации са изложени на риск от фалит. Например Лорънс Макдоналд, бивш вицепрезидент на финансовата корпорация “Леман Брадърс”, очаква рязък спад на икономическата активност и БВП през следващите месеци, както и вълна от съкращения.

В средата на март рейтинговата агенция “Мудис” даде негативна прогноза за банковата система на САЩ. Анализаторите посочват, че рязкото преминаване към високи лихвени проценти и затягането на паричната политика значително ще усложни дейността на финансовите институции, докато растящите разходи за депозити ще намалят печалбите.

Икономистът Леонид Хазанов отбелязва, че ще пострада както индустрията, така и потребителският сектор. „За предприятията ще бъде по-трудно да привличат заемни средства, за населението да купува стоки на кредит. Това от своя страна може да доведе до спад в покупателната активност в САЩ и да доведе до стагнация на цялата американска икономика“, обяснява експертът.

Непостижима мечта

Все повече и повече американци не могат да си позволят обучение, собствено жилище или дори наем. “Гардиън” съобщава, че от 2019 г. броят на бездомните в столицата на Калифорния – половинмилионно Сакраменто се е увеличил със 70% и наближава десет хиляди души. Кризата набира скорост в цялата страна. Кметът на Портланд Тед Уилър говори за осемстотин неразрешени лагери. Градският комисар съобщава, че има все по-малко ученици в държавните училища, хората напускат с целите си семейства поради рязкото нарастване на престъпността. А според “Ню Йорк Пост”, във Вашингтон, окръг Колумбия, броят на незаконните лагери е нараснал до 120 през последните две години.

В същото време цените на недвижимите имоти скочиха: средната цена на къща в Сакраменто надхвърли 500 хиляди долара. Месечният наем ще струва почти три хиляди. За повечето семейства от средната класа това е твърде скъпо. Местните власти се опитват да намерят компромис между предоставянето на помощ на бездомните и защитата на гражданите.

„Особено опасна тенденция е увеличаването на броя на бездомните хора над 65 години: поради високите наеми и инфлацията много пенсионери не могат да плащат наема си и в същото време да купуват необходимите лекарства и продукти. Това е ясно доказателство за липсата на ефективна социална политика в САЩ”, казва Хазанов.

Новата политика ще задълбочи проблема. Ипотеките стават непосилни. Дори при основна лихва от 4,75% цената на кредитите за недвижими имоти достига максимум от 20 години насам – 6,92%.

Президентът Джо Байдън обаче казва, че нищо не застрашава банковата система на страната и предприетите мерки на практика ще премахнат риска от криза. Той е уверен в професионализма на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, който се надява да намали разходите чрез увеличаване на основния процент.

Прави впечатление, че това мнение не се подкрепя нито от бизнес анализатори, нито от политици. Сенаторът от Луизиана Джон Ф. Кенеди е убеден, че решението ще навреди на милиони хора и ще остави мнозина без работа.

Александър Разуваев, член на Надзорния съвет на Гилдията на финансовите анализатори и мениджърите на риска, смята ръководството на Федералния резерв за теоретици, които не са в състояние да оценят критично ситуацията. „Те се интересуват само от инфлацията и действат според общите правила, въпреки че е почти невъзможно да се победи с увеличаване на лихвения процент“, обяснява той.

„Предвид натрупаните проблеми на финансовата система на САЩ, няма да е възможно да се постигне инфлация от два процента нито в краткосрочен, нито в дългосрочен план”, потвърждава Хазанов. „Напротив, тя може да се ускори поради по-високите цени на енергията и тогава изчистването на баланса на Федералния резерв няма да помогне”, убеден е експертът.

Според замисъла на Федералния резерв, повишаването на основния лихвен процент ще засили долара, което би трябвало да доведе до по-ниски цени на петрола, обясняват икономистите. Планът обаче може и да не проработи. Страните от ОПЕК реагираха изключително негативно на перспективата за въвеждане на таван на цените на горивата и опита на САЩ да го закрепи със съответния закон. Например Саудитска Арабия заяви, че е готова да намали производството и напълно да прекрати доставките за страните, които са приели ограниченията. Петролът ще поскъпне по целия свят, а инфлацията в САЩ ще се ускори дори повече.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Exit mobile version