Site icon Списание EXPRESS

Русия и Саудитска Арабия вкараха американците в клопка

Планът не проработи: Американците се вкараха сами в петролен капан

Стратегическите петролни резерви на САЩ бързо намаляват. Обемите трябва да бъдат възстановени, но възникна проблем: Саудитска Арабия и Русия намаляват производството на черно злато.

Акциите паднаха

Вашингтон отдавна се опитва да свали цените на петрола, за да стабилизира цената на бензина в страната. През юли Федералният резерв започна нов цикъл на повишаване на основния лихвен процент. Това пряко влияе върху световното търсене на петрол. Поскъпването на заемите намалява рентабилността на бизнеса и инвестициите, а също така намалява търсенето на потребителите на ресурси. Освен това повече от година Щатите продават петрол от стратегическия резерв. Но напразно.

През юли Саудитска Арабия рязко намали производството до девет милиона барела на ден. Това е милион и половина по-малко от началото на годината и като цяло от поне десет години. Успоредно с това ОПЕК + на срещата си през юни удължи предишните ограничения до края на 2024 г. Пазарът реагира незабавно – цените се покачиха до 80 долара за барел поради опасения от липса на предлагане.

Двоен удар

Търговските запаси от петрол в САЩ са намалели с 34 милиона барела от средата на юли, според Администрацията за енергийна информация. Това създава недостиг на пазара и повишава цените. Запасите от петрол и петролни продукти в САЩ са важен показател на световния пазар. За търговци и инвеститори това е индикатор за промени в баланса на производство и потребление на глобално ниво.

Освен това отново се намесиха най-големите износители Русия и Саудитска Арабия. В началото на септември саудитците удължиха безпрецедентното едностранно съкращаване на производството с милион барела на ден за още три месеца. А Русия удължи лимита с 300 000 барела на ден до края на годината.

В резултат на това общото производство ще падне до минимум през последните няколко години. В същото време световното търсене на гориво доближава рекордни нива, а запасите намаляват.

Според прогнозата на МАЕ световното търсене на петрол през 2023 г. ще се увеличи с 2,23 милиона барела на ден спрямо миналата година.

Този ход шокира пазарите: “Брент” скочи над 90 долара за барел, ВТИ се покачи до 86.

Профукаха резервите

Още по-голям проблем беше продажбата на стратегически резерви. През цялата изминала година САЩ активно продаваха натрупаните стотици милиони барели. Пазарът ги пое успешно и през юни резервите застанаха на най-ниското си ниво от 1983 г. Сега има 346,8 милиона барела, преди продажбите бяха 600.

През първите шест месеца на 2023 г. са продадени 26 милиона барела. Петролният пазар отново получи негативен сигнал, на който реагира с покачване на цените.

Стратегическите резерви са създадени през 1975 г. на фона на най-голямата енергийна криза на ХХ век. Управляван от Министерството на енергетиката на САЩ, запасът се намира в четири подземни хранилища по крайбрежието на Мексиканския залив – в Тексас и Луизиана.

Според Си-Ен-Ен, Байдън „агресивно източирезерва, като стартира безпрецедентни спешни продажби, за да се бори с високата инфлация и да защити американците от скокове на цените на газа“. Резултатът обаче беше обратният.

Сега запасите трябва да бъдат попълнени, като се поддържа деликатен баланс. Но твърде бавното възстановяване крие риск от скок на цените на бензина в случай на природно бедствие, война или друго събитие, което прекъсне доставките на петрол. И твърде бързо – котировките ще се покачат поради повишеното търсене в САЩ.

Още през пролетта министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм каза, че на страната ще са ѝ нужни години, за да попълни резервите.

Планът беше първо да се извършат петролни намеси, да се свалят цените и след това да се изкупи обратно похабения петрол за по-евтин, “спестявайки парите на данъкоплатците”.

Но вече е ясно, че ще бъде проблематично да се възстановят обемите. Освен това преходът от ликвидация към натрупване ще намали наличието на черно злато на търговския пазар, което ще увеличи натиска върху котировките. Вашингтон е объркан. Според “Блумбърг”, позовавайки се на източници в Белия дом, поради пазарните условия попълването на резерва отново се отлага.

Историческото намаление от 180 милиона барела, наредено от президента Джо Байдън, намали запасите почти наполовина, докато той се опитваше да ограничи високите цени на бензина след избухването на военните действия в Украйна.

Администрацията на Байдън каза, че ще купува петрол, когато цената падне до около 67-72 долара за барел. Явно ще чака дълго.

EXPRESS TV

* * *

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

Exit mobile version