Site icon Списание EXPRESS

Защо Пекин спечели изборите в Тайван

Читателите ще възразят – ама как така? В края на краищата открито проамериканският кандидат от Демократическата прогресивна партия Лай Цинде спечели президентските избори. Но не всичко е толкова просто.

Първо, нека бъдем честни – никакви антиамерикански кандидати в Тайван няма да бъдат допуснати близо до официалната политика. И двамата кандидати, които се бориха срещу Лай Цинде, не рискуват да надигнат глас срещу диктата на Вашингтон. Само дето и двамата в различна степен се изказват за развитие на отношенията с Пекин.

Освен това, ако се съберат гласовете, подадени за Хоу Юй (“Гоминдан”) и Ko Венчжъ (Народна партия), се оказва, че заедно те са получили почти 60% от гласовете. Интересното е, че известно време и двете партии се опитваха да обединят усилията си, което на практика би гарантирало победата на кандидатурата им. Но нещо не се получи. Въпреки това дори разцеплението в опозицията не попречи на факта, че Лай Цинде „ще бъде просто президент на малцинството“, отбелязва американското издание “Форин Полиси”.

Второ, в Тайван се проведоха не само президентски, но и парламентарни избори и партията “Гоминдан”, която се застъпва за укрепване на връзките с Пекин, ги спечели. Тя няма абсолютно мнозинство, но заедно с представителите на Народната партия ще могат да блокират много от решенията на президента.

Демократическата прогресивна партия загуби парламентарните избори. Всъщност виждаме, че едни и същи хора са гласували за “Лай Цинде” и „прогресивните“ – около една трета от всички гласоподаватели. Това са китайците, които виждат себе си като американци, а родния си Тайван като 51-ия щат на САЩ. Те се оказаха в малцинство.

Провалът на ДПП се дължи преди всичко на безотговорността на президента Цай Инвен: тази дама позволи да бъде използвана от американците до такава степен, че през август 2022 г. те изпратиха самолет до острова с председателя на Конгреса Нанси Пелоси. Това беше направено против волята на Пекин и КНР демонстрира своето недоволство. Военни кораби сновяха около бреговете на острова и летяха бойни самолети. Населението на острова бързо разбира, че американците планират да се бият, използвайки ги. Никой не иска да се превърне във втора Украйна – оттук и поражението на ДПП на изборите.

Освен това ядосаният Пекин наложи санкции на Тайван и отказа да купува местен костур и мандарини. Ще се смеете, но за острова всичко това е много значимо. Пекин е основният търговски партньор на Тайван; ако искат, те могат да съсипят островитяните за миг и никаква Америка не може да ги спаси.

Основният експортен продукт на тайванците са компютърните чипове, но без редкоземни метали производството им ще спре. И именно континентален Китай, който доставя редкоземни метали. Какви ти чипове? Островът получава храни, селскостопански и промишлени суровини от континента. През 2021 г., когато Тайван страдаше от суша, континентът доставяше вода на островите от архипелага Кинмен (те са под контрола на Тайпе).

Влошаването на отношенията с Пекин би било природно бедствие за тайванците и на острова го разбираха много добре. И гласуваха за партии, които подкрепят развитието на търговските връзки с Китай.

Много хора не разбират политиката на Пекин спрямо острова, особено на самия континент. Има безброй китайски диванени експерти, които призовават за „удряне“ на тайванските сепаратисти и „набиване“ на американците. През август 2022 г. китайските социални медии ентусиазирано обсъждаха възможността да бъде свален самолетът на Пелоси.

Ръководството на КНР се ограничава до „предупреждения“, „строги предупреждения“ и „строги изявления“. От време на време прибягва до механизма на селективни санкции – главно срещу американски фирми. Защо такава предпазливост?

Факт е, че Пекин добре знае, че няма „тайванци“, а само обикновени китайци – почти 24 милиона души, живеещи на няколко острова. Да, континенталните китайци са им отчасти ядосани – това са потомците на “преселниците, които избягаха от страната след загубата на гражданската война. “Белите акациеви цветя на емиграцията”, така да се каже. Пълен остров от бежанци.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

За Пекин обаче това изобщо не е причина да атакува Тайван или да го съсипе с реални санкции. Напротив, те правят всичко, за да привържат тайванските китайци към себе си. Тук има огромен търговски оборот, културни връзки и човешки отношения. Доста пикантен скандал избухна с един от кандидатите за народен представител от Демократическата прогресивна партия. Изведнъж се оказа, че проамериканският политик има дългогодишна връзка с жителка на континентален Китай – можете ли да си представите? Едната любовна афера коства кариерата на политика.

За Пекин е изгодно да изгради отношенията си с Тайпе именно като любовна афера – примамвайки, съблазнявайки и стискайки острова в обятията си. Оттук и постоянните идеи на КНР – да свърже острова с континента с инфраструктура, да построи подводен тунел, да построи мост и да установи постоянно снабдяване с питейна вода. Да, тези идеи сега са блокирани от тайванския режим, но всъщност те са бъдещето.

Разбира се, американците мечтаят да превърнат Тайван във втора Украйна. Но Пекин иска да направи от острова втори Крим и още по-добре втори Хонконг. Това изисква проамерикански настроените тайванци да останат в абсолютно малцинство и точно това се случва сега.

Ако опозиционен кандидат стане президент на Тайван, американците няма да си помислят да организират нов „Майдан“ на острова. А прецеденти има. През 2014 г. САЩ вече организираха „слънчогледовата революция“ на острова, за да отстранят тогавашната управляваща партия “Гоминдан”, която беше твърде усърдна в установяването на контакти с Пекин. Имаше бунтове, митинги и терористични атаки – например експлозия на газопровод.

Нов „Майдан“ ще принуди Пекин да реагира, а американските медии ще започнат да вият за китайската заплаха. Защо се нуждае от всичко това Поднебесната? На изборите в Тайван Пекин спечели най-важното – времето. Поне месеци спокойно, мирно развитие.

Американците са тези, които днес живеят ден по ден, подпалвайки всичко. За всички останали страни е изгодно да избягват натрапените им конфликти възможно най-дълго. Колкото по-дълго издържат, толкова по-голям е шансът Съединените щати да се пренапрегнат и да рухнат.

Успехът на Пекин в този случай беше признат в самите САЩ. Веднага след изборите в Тайван президентът Байдън каза, че „не подкрепя независимостта на Тайван“. Точно това поиска Си Цзинпин от стареца, когато се срещна с него през ноември. С две думи чиста победа.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Exit mobile version