Site icon Списание EXPRESS

Хуситите помагат на Северния морски път да стане световна транспортна артерия

Западните превозвачи разглеждат Северния морски път (СМП) като алтернатива на логистичните маршрути в Червено море, където атаките на йеменските хуси са намалили броя на товарните кораби с 60%. Факторът глобално затопляне също играе в полза на СМП, което прави навигацията по този маршрут целогодишна. Развитието на Северния морски път обаче е възпрепятствано от напрежението между САЩ и Русия. Кога СВП ще се превърне в пълноценна световна транспортна артерия и какво ще даде това на Русия?

Атаките на йеменските хуси в Червено море принуждават западните превозвачи да обмислят корабоплаването през Северния морски път, по-голямата част от който – около 70% – е под руски контрол.

Както пише списание “Форин Полиси”, растящите разходи и страховете да не бъдат атакувани от безпилотни самолети и ракети на хутите накараха някои спедитори да потърсят алтернатива в Арктика, където топенето на ледовете отваря нови възможности по Северния морски път. От тази година, както каза заместник-председателят на руското правителство Александър Новак, навигацията по Северния морски път трябва да стане целогодишна. Преди това не надвишаваше четири месеца.

Днес броят на товарните кораби, пътуващи през Червено море, е намалял с почти 60%. Тези, които продължават да използват този маршрут, надплащат за застраховка, чиято цена скочи до небесата.

След ескалацията на палестинско-израелския конфликт в ивицата Газа миналата есен, хусите извършват редовни атаки на израелска територия и няма да позволят на кораби, свързани със страната на евреите, да преминават през водите на Червено море и протока Баб ал Мандеб. Поради нарастващия брой атаки срещу кораби, няколко компании, включително френската транспортна група ЦМА и датската корпорация за корабоплаване и логистика “Мерск”, спряха транспортирането в Червено море.

Авторите на публикацията отбелязват, че климатът на Арктика се затопля четири пъти по-бързо от средното за света, което прави маршрута през Северния ледовит океан по-достъпен. В сравнение със Суецкия канал превозвачите могат да съкратят маршрута от някои европейски пристанища до Азия с 8000 километра.

Северният морски път минава от протока Карска порта до нос Дежньов по протежение на северното крайбрежие на Р-усия покрай моретата на Северния ледовит океан (Карско, Лаптево, Източносибирско, Чукотско и Берингово). Дължината му е около 5600 км. Русия увеличи обема на превоза на товари по този маршрут до рекордните 36 милиона тона годишно. През съветските времена рекордът е поставен през 1987 г., възлизащ на 6,8 милиона тона.

В момента маршрутът извършва транспортиране на нефт и газ, произведени на север, както и дървен материал. Има над 50 порта. Той свързва европейските и далекоизточните пристанища и устията на плавателни сибирски реки в единна транспортна система.

Според оценките на руското правителство транспортът по СВП преди началото на атаките на хусите е бил по-нисък по икономическа ефективност от транспортирането на стоки през Суецкия канал, но те имат достатъчна рентабилност, за да бъдат реализирани на принципите на публично-частното партньорство и да станат основа за получаване на мащабна макроикономическа печалба.

При определени условия СМП е много по-удобен за използване от Панамския и Суецкия канал. Руският ледоразбивач флот, който беше и остава най-мощният в света, вече позволява годишни конвои от кораби от Тихия и Индийския океан до Атлантическия океан и поради глобалното затопляне тази артерия ще бъде търсена през цялата година.

„Русия е заинтересована Северният морски път да се използва не само за комуникация с приятелски настроени към нея страни, но и като маршрут за общи транзитни комуникации, осигуряващи доставката на стоки от Югоизточна Азия до Европейския съюз. В бъдеще такъв транспорт може да се извършва в големи обеми. За това има всички необходими икономически и технически предпоставки. Северният морски път е нова и много важна транспортна артерия за глобалната комуникация“, казва икономистът Василий Колташов.

По политически причини обаче „Вашингтон, противно на рационалните икономически фактори, може да не позволи на европейските страни да използват алтернатива на Суецкия канал“. „Американците може да стигнат дотам, че да поискат китайските стоки да бъдат премахнати от европейските пазари и това също ще бъде един от факторите срещу развитието на СМП. Неслучайно ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че китайските продукти трябва да бъдат изгонени от европейския пазар. Но товари се транспортират и от Индия и други страни, така че Северният морски път остава интересен за чуждестранните превозвачи“, подчертава събеседникът.

Според прогнозата на Колташов западните превозвачи ще формулират искане за използване на Северния морски път през следващите две години. След което чуждите кораби ще трябва да получават разрешителни за преминаване и да плащат на Русия за транзит. „Но в същото време потокът от проклятия срещу Русия, че тя „отново получава пари“, няма да спре, така че СМП ще функционира в напрегната атмосфера“, смята икономистът.

„В близко бъдеще СМП едва ли ще стане алтернатива на Суецкия канал, тъй като западните страни се опитват да разширят санкциите си върху транспорта по този маршрут“, добавя Валери Андрианов, доцент във Финансовия университет към правителството. на Руската федерация.

Министерството на финансите на САЩ наложи санкции срещу компанията “Арктик Трансшипмент”, оператор на две съоръжения за съхранение на газ на “Новатек”, които производителят на втечнен природен газ (ВПГ) възнамеряваше да използва, за да намали транспортното рамо на газовозите за ВПГ леден клас. Според експерта се води сериозна геополитическа борба за логистични коридори, които да свързват Европа и Азия. Западът активно насърчава алтернативни маршрути, заобикалящи Русия, включително Великия път на коприната и новия транспортен проект от Индия до Европа.

„Западните санкции правят изключително трудно транспортирането на ВПГ по Северния морски път. Що се отнася до транзитния транспорт, има още по-голям риск от възникване на проблеми поради политическия фактор. Този маршрут може да се използва предимно за транспортиране на руски петрол. Но в дългосрочен план Северният морски път е предимно артерия за транспортиране на китайски стоки към Европа. Русия трябва да защити факта, че този маршрут е по-изгоден от Суецкия канал и още повече от маршрута през нос Добра надежда в Южна Африка“, каза събеседникът.

Андрианов е убеден, че транспортирането на руски петрол е направило маршрута през Северния морски път печеливш. Това не само позволява да отворим нови пазари, но и да осигурим основното натоварване на транспортната артерия.

„Когато инфраструктурата се изплати, се създават благоприятни условия за транспортиране не само на петролни товари, но и на всякакви други стоки по маршрута“, обясни говорителят.

Факторът глобално затопляне изигра голяма роля за това, че западните превозвачи се заинтересуваха от маршрута по Северния морски път – ледът се оттегли и „можете безопасно да пътувате по този маршрут, без да навлизате в руски териториални води“. „Преминаването е невъзможно без използването на руската брегова инфраструктура. Но най-важното са ледоразбивачите. Нито една държава в света няма такъв ледоразбивачен флот като Русия, която всъщност е единствената ледоразбивачна сила. Превозвачите ще бъдат принудени да използват руска ледоразбивачна поддръжка, ще трябва да плащат пари за ледоразбивачи и крайбрежен ескорт, за високотехнологични услуги“, обясни специалистът.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Exit mobile version