Западното общество е тежко болно





РИА Новости: Западът е тежко болен. Да се справи с комплексите си преди да бъде дисциплиниран отвън!

Западът е тежко болен. Това отдавна е регистрирано от западните медии. Колкото повече се развива кризата, толкова по-често и по-силно звучат тези тревожни гласове. Обикновено обаче те се ограничават до решаване на проблема – без да се опитват да го анализират в дълбочина и да определят диагнозата на болестта.

Ярък пример за това е нашумелият наскоро монументален доклад на Марио Драги, бивш ръководител на Европейската централна банка и министър-председател на Италия, за социално-икономическата криза в Европа.

Документът наистина шокира западната преса, тъй като разкри безнадеждността на настоящата ситуация за ЕС. Но той приличаше по-скоро на анамнеза на заболяване, на щателно изброяване на симптомите, показанията на температурата и налягането.

Технократът Драги не рискуваше да навлезе във вътрешните причини за кризата, като се ограничи да спомене външните, сякаш външни и независими от Европа обстоятелства, като войната в Украйна и неудържимия растеж на Китай. Всъщност Европейската комисия постави на авторите на доклада същата задача, за да избегне неудобни за себе си заключения.

Друг италианец обаче отиде по-далеч. Професор Алесандро Орсини във вестник il Fatto Quotidiano съвсем точно диагностицира Европа и Запада като цяло.

Анализирайки събитията в Украйна и Ливан, той определи, че те са причинени от „западния комплекс за превъзходство“.

Този термин е въведен отдавна от известния психолог Алфред Адлер. Той пръв описва този рефлекс и ясно посочва тясната връзка между комплекса за превъзходство и комплекса за малоценност. „Вземете например едно трудно дете с комплекс за превъзходство: нахално, арогантно и свадливо – пише Адлер в класическия си труд „Науката за живота“. – Ще открием, че то винаги иска да изглежда по-важно, отколкото е. Всеки знае как децата, склонни към внезапни промени в настроението, искат да контролират другите, като изпадат в истерия. Защо те са толкова нетърпеливи? Защото не са сигурни, че имат сили да постигнат целта си. Чувстват, че са по-нисши.“

Сега наложете тези думи върху подробния доклад на Драги и последвалата паническа реакция на западните медии – и получаваме все същите симптоми! Европа все по-остро усеща своята непълноценност, но не иска да изгуби контрол и изпада в истерия.

Всъщност Орсини пише за това в статията си, като определя, че всички неотдавнашни грешки в украинска посока Западът и особено Европа са допуснали въз основа на комплексите си за превъзходство – икономически и морални.

Професорът си спомня как западните медии, изпращайки нови оръжия в Украйна, са уверявали обществеността, че сега Русия със сигурност ще загуби. Но в крайна сметка дори италианският министър на отбраната Гуидо Крозето трябва да признае, че руската военна индустрия превъзхожда тази на НАТО.

„Оказа се също така, че държавите от ЕС имат смешни – в сравнение с руските – армии и крехки икономики, защото зависят от страната, която смятат за по-слаба – Русия“ (отново, как да не си припомним доклада на Драги, който признава, че неволите на европейската икономика се дължат до голяма степен на загубата на руските енергийни ресурси).

Потвържденията на тези заключения са многобройни. Най-очевидното е безумното поведение на бившия британски министър на отбраната Бен Уолъс. В статията си за The Daily Telegraph той призовава за „безмилостен удар по врага“, т.е. по Русия. Позовавайки се на примера на Израел, британецът призовава не само за удари дълбоко в нашата страна, но и за въвеждане на британски войски в Украйна. И осъзнава, че това неизбежно ще доведе до пряк военен сблъсък между Великобритания и Русия. Но комплексът за превъзходство диктува безразсъден модел на поведение – спомнете си за Адлер: „наглост, арогантност, свадливост“.

А на следващия ден в същия вестник същият Уолъс се оплаква, че британската армия е в толкова плачевно състояние, че не е в състояние да помогне на Израел в неговата защита.

Той се оплаква от недостатъчното финансиране на въоръжените сили, от недостига на личен състав, от недостига на боеприпаси и военно оборудване! Нека повторим: първият материал – за необходимостта от включване на британската армия във войната в Украйна – беше публикуван на 2 октомври, а вторият – за плачевното състояние на британската армия – се появи на 3 октомври. Един ден разлика! И всичко това – от един човек на страниците на един и същи вестник. Ето я всъщност пряката връзка между комплекса за превъзходство, произлязъл от комплекса за малоценност, за който пише Адлер!

Орсини обръща внимание и на един втори аспект на комплекса за превъзходство: моралния. Обществеността постоянно е уверявана, че „западните демокрации морално превъзхождат диктатурите“.

Професорът си спомня как водещите медии са „задръстили мозъците на италианците с идеята за моралното превъзходство на Запада, който, за разлика от Русия, спазвал международното право“.

Британците отново ни дават ясен пример. Нека си припомним неотдавнашните фрази на британския външен министър Дейвид Лами по отношение на Русия. Първо той заяви, че Русия провежда политика на „фашистки империализъм“. А след това, по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН, той дори стигна дотам, че обвърза Русия с колониализма и робското минало на тъмнокожите си предци. Руското посолство в Лондон дори трябваше да напомни на британеца за ролята на страната му в световната търговия с роби.

Но хора като Лами изглежда не виждат никакво противоречие в изявленията си. Те знаят набор от „ругатни“ и без дори да осъзнават значението им и ги сипят срещу опонента си. В края на краищата те са водени от комплекс за морално превъзходство!

С други думи, италианският професор Орсини съвсем точно е поставил диагноза на болното западно общество. По горните примери можем да се убедим колко неглижирана е тази болест. Именно тези патологични разстройства до голяма степен определят неадекватното поведение на много западни лидери. А това наистина е заплаха! Особено в условията, когато Западът постоянно отстъпва по всички показатели на на Глобалния юг, което неминуемо ще доведе до изостряне на горепосочените комплекси.

След като сме диагностицирали проблема, трябва да преминем към лечение. Съществуват много начини за овладяване на комплекса за превъзходство в рамките на разумното. Психотерапевтите съветват пациентите преди всичко да се занимават със самодисциплина.

Време е обхванатият от комплекси Запад да направи същото, преди да бъде дисциплиниран отвън.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes







БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

FOLLOW US ON

New title1375323
ЗА КОНТАКТ

Най добрият и бърз начин да се свържете с нас е по месънджър на Фейсбук. Нашият адрес:
– – –
The San Francisco Telegraph
2076 – 16th Avenue, Suite A
San Francisco, CA 94116 USA

1 AEROPST WAY
MIAMI, FLORIDA
33206-3206
USA
“VOICE FROM AMERICA”
Phone: +789 322 2032

1958 South 950 East
Provo, UT 84606
United States
Phone: 801-765-9400
Fax: 801-765-1992