Хърватите обявиха масов бойкот на магазините в знак на протест срещу високите цени и сринаха продажбите
Продажбите в Хърватия се сринаха на 24 януари по време на национален бойкот на магазините в знак на протест срещу покачващите се цени на храните и високата инфлация в балканската страна.
Протестът, иницииран от потребителски групи в социалните мрежи, имаше за цел да засили натиска върху търговците на дребно, които хърватите обвиняват за растящата инфлация.
Plodine u Zapruđu, Zagreb pic.twitter.com/uP0rZ5gidl
— Cukrica 🇭🇷 (@NivesGasparic) January 24, 2025
Призивът за бойкот беше широко разпространен в социалните мрежи по-рано тази седмица. Организаторите на протеста призовават хърватите „да не купуват нищо“.
До 11 сутринта магазините са издали 40% по-малко касови бележки в сравнение със същия период на 17 януари, се казва в изявление на данъчната администрация на страната. Общият оборот е с 47 на сто по-нисък в сравнение с миналата седмица.
Около обяд само няколко клиенти пазаруваха в централен загребски супермаркет, който обикновено е претъпкан по това време на деня, според видео, публикувано в социалната мрежа X.
„Търговците на дребно няма да бъдат ощетени финансово, но това е важно символично послание, че повишаването на цените трябва да спре“, каза Данко Хорват, барман от Загреб, пред AFP.
Потребителски групи коментираха, че са доволни от отговора.
„Бойкотът шокира търговците на дребно“, заяви Йосип Келемен от групата за защита на потребителите, която призова за протеста.
„Хората се чувстват измамени“, каза Келемен. – „Дори заможните ни подкрепиха, те се чувстват по същия начин.“
Бойкотът беше подкрепен и от опозиционни партии, синдикати, местни знаменитости, както и двама министри.
Репортажи в местните медии и публикации в социалните мрежи показват празни магазини и вериги за хранителни стоки в Хърватия.
През декември годишната инфлация в страната от 4,5 процента беше най-високата в еврозоната, където средната стойност беше почти два пъти по-ниска – 2,4 процента.
Средната нетна заплата в Хърватия е била 1366 евро през ноември, показват официални данни.
Потребителски групи многократно констатират, че цените се повишават постоянно, откакто Хърватия прие еврото като своя валута през януари 2023 г.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?