САЩ открито подкрепи Северна Македония за влизане в ЕС, с което удари звучен шамар на българската позиция. Това става ясно от официално писмо на Вашингтон.
Насърчаваме вас и държавите-членки на Европейския съюз да продължите да търсите решение на двустранни въпроси извън процеса на интеграция на вашата страна в ЕС и да постигнете напредък в тези стремежи, като отворите и затворите Главите в преговорите. Това заяви днес помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Филип Рийкър в писмо до премиера на РС Македония Зоран Заев, пише БГНЕС.
„Ние високо оценяваме вашите усилия за провеждане на разговорите в духа на добра воля и за поддържане вашия ангажимент за осигуряване на европейското бъдеще на Северна Македония, което страната показа, че заслужава“, казва Рийкър в писмото.
Помощник- държавният секретар по европейските и евразийските въпроси в Държавния департамент на САЩ казва, че САЩ остават ангажирани да подкрепят Северна Македония в нейната интеграция в ЕС.
Той изрази разочарование, че страните-членки на ЕС не се съгласиха да одобрят рамката за преговори за започване на преговори за членство в ЕС за нашата страна.
„Вашата страна показа, че е доверен съюзник в НАТО и голям приятел на САЩ. Присъединяването на вашата страна към ЕС остава нашият най-голям общ интерес и ние ще продължим да се застъпваме и подкрепяме заедно с нашите европейски партньори провеждане на междуправителствена конференция с Република Северна Македония по време на германското председателство на ЕС“, каза Рийкър.
Той добави, че Съединените щати наблюдават и разбират предизвикателствата и сложните въпроси, през които преминава процесът и отбелязва, че Северна Македония досега е показала, че не се отклонява, когато е необходимо успешно да завърши необходимите процеси, за да осигури устойчив мир, сигурност и просперитет за своите и граждани на съседни държави.
Рийкър подчертава, че Северна Македония доказа това с постигането на историческото споразумение от Преспа и Споразумението за добросъседство и приятелство с България през 2017 г., което постави основите за по-силни отношения между двете страни.