Site icon Списание EXPRESS

Япония жертва бъдещето си заради Украйна

Светът продължава да полудява, потъвайки все повече и повече в реалността, където топката се управлява не от здравия разум и желанието за по-добро бъдеще, а от политиката и моментната мода. Министърът на икономиката, търговията и индустрията на Япония на неотдавнашна пресконференция каза, че страната му, въпреки бързо нарастващата енергийна криза, не обмисля възможността за изграждане на нови атомни електроцентрали. По някаква причина, позовавайки се на украинската криза, Коичи Хагиуда определи стратегията на ведомството под негов контрол като насочена към преразглеждане и максимизиране на ефективното използване на съществуващите ядрени мощности.

Изявлението на японския служител е забележително от всички страни.

Погледнато от чисто регионален ъгъл, поведението на Япония перфектно и ясно демонстрира тенденцията, която доминира в тази част от обществото, която е свикнала да се нарича нищо повече от свободна и прогресивна. Вярно е, че по някаква причина напредъкът се потъпква в една научна и историческа точка с максимално изтласкване на техническите разработки отпреди тридесет или четиридесет години. Демокрацията е изцяло ограничена до курса на главния отвъдморски партньор, който е разположил няколко военни бази на територията на чуждата държава и диктува наложената си воля.

Позицията на Токио е още по-изненадваща, тъй като Страната на изгряващото слънце се възприема в целия свят като една от най-технологично напредналите държави, където развитието на високи и модерни технологии е на преден план. Последните изискват много, много голямо количество енергия, а съвременният икономически модел за системно развитие изисква също толкова постоянно нарастващо производство на електричество.

С население от 125 милиона души, което е условно сравнимо с руското, Япония се нуждае от поне 985 тераватчаса електроенергия годишно, лъвският дял от които отива за поддържане на жизнената дейност на разнообразна индустрия. Вече споменахме, че съвременната икономика не е жизнеспособна без поне малък растеж от година на година. И цифрите за потреблението на енергия в Япония ясно потвърждават неразривната връзка между увеличаването на производството и генерирането на електричество. През 1990 г. 829 бяха достатъчни на японците, за да задоволят всичките им нужди, а през настоящата година тази цифра се доближи до хиляда тераватчаса.

Тази енергия трябва да се вземе отнякъде, а източната ни съседка, която не е богата на собствени полезни изкопаеми, ги внася от чужбина, разчитайки на старите доказани въглеводороди. Според официалните данни жителите на острова внасят около 90 процента от необходимата им енергия, включително петрол, втечнен природен газ и въглища. Събитията от периода на пандемията, и особено през последните месеци, ясно показаха, че в света няма нищо стабилно, че установените пазарни модели и ценови параметри могат да се колебаят произволно във всяка посока.

Можете да оцените приблизителните разходи, които Япония направи само миналата година и само за производство на енергия.

Известно е, че през 2021 г. на островите са произведени 1007 тераватчаса електроенергия, като над 40 процента от тях са получени от петрол и петролни продукти. Въглищата са дали още 26 процента, а природният газ – 21 процента от производството. А сега нека си припомним какво се случваше на световните пазари през този период. Барел референтен “Брент” понижи до нула през последните две години, а по-късно се издигна до нови висоти, преодолявайки тавана от 139 долара за барел, което беше рекорд за последните десет години. Въпреки че въглищата имат доста инертна система за ценообразуване с изоставане от три до пет месеца спрямо котировките на петрола, те също успяха да поскъпнат няколко пъти, скачайки до височина от 350-380 долара, въпреки че само година по-рано дори 120 долара за тон се смятаха за много прилична цена. За газа няма какво да се говори. Всички видяха зашеметяващите салта и ежедневните рекорди в цената на синьото гориво, която надхвърли прага от 2000 долара за хиляда кубически метра.

И сега можете да изчислите приблизителния размер на непланираните разходи, направени от местния бюджет. Дори като грубо изчисление, числата са впечатляващи.

Ще добавим, че само по официални данни от началото на 2020 г. – тоест от началото на пандемията – Япония е похарчила повече от 20 милиарда долара за закупуване на различни видове гориво, а почти три милиарда повече са отпуснати от правителството като временни мерки за подкрепа.

Нашите съседи, разбира се, имат пълното право да се разпореждат с бюджетните си средства, както пожелаят. Интересува ни самият факт, че хората, които имат власт и определят вектора на развитие на държавата, всъщност живеят ден за ден, вземайки решения не с поглед към бъдещето, а в името на настоящата ситуация.

Като начало, в момента японците имат 33 ядрени реактора, които произвеждат по-малко от десет процента от цялата електроенергия. Това въпреки че дори след аварията във “Фукушима” имаше подробни планове за увеличаване на ядреното производство до 40 процента. Сега, имайки в пасив девет атомни електроцентрали, на които всички или някои реактори са спрени, Токио предпазливо се надява, че до 2030 г. ядрената индустрия ще може да заеме ниша от поне 20 процента.

Дори част от средствата, които бяха изразходвани за закупуване на въглеводороди, биха били достатъчни на японците да възстановят работоспособността или да започнат изграждането на новиАЕЦ, които отговарят на всички съвременни изисквания за безопасност.

Атомните електроцентрали не само имат колосална мощност и практически не оставят въглероден отпечатък. Тяхната работа е подкрепена от дългосрочни договори, които изключват критични скокове в цената на реакторното гориво, тоест работата им ви позволява спокойно да планирате както темпа на икономически растеж, така и бюджетните разходи, което е изключително важно в нашия бурен свят. Вместо това колективният Запад продължава да говори като зомби за зелен преход и енергия без въглерод.

Между другото, Владимир Путин говори за това в речта си вчера, като подчерта, че западните страни спекулират с безпокойството на хората от изменението на климата и по чисто политически причини надценяват възможностите на алтернативната енергия, като същевременно подценяват значението на традиционната енергия, включително ядрена.

За да стане ясна целта на днешната ни публикация, нека добавим, че именно такава щраусова позиция, когато водещите световни икономики крият глави в пясъка на отричането на физическата реалност, води до там, че нито един от глобалните проблеми, пред които е изправено човечеството не се решава, удавяйки се в безкрайния красив дъжд от приказки.

Според доклад на ООН повече от милиард души на планетата нямат достъп до електричество. Нека помислим за това число. Тоест всеки седми жител на Земята не може просто да вземе и зареди телефона, да нагрее чайника или да чете книга вечер. Всичко това се случва в разгара на XXI век, когато човечеството прави планове за полети до Марс и използва свръхмощни телескопи, за да изучава историята на живота на звездите.

Мирният атом без съмнение е технологията на бъдещето, способна да стопли и освети жизнения път на милиарди хора. В същото време тази посока се развива активно от няколко страни, които включват Русия и Китай, всички останали всъщност използват само успехите от миналото, почивайки на стари лаври. Съединените щати и техните послушни партньори, произнасяйки тонове надути речи в полза на новите, слаби и ненадеждни технологии, докараха собствените си ядрени програми до застой, губейки компетентността за изграждане на реактори, а с тях и научната основа за нови разработки.

Тук човек може да се радва на нарастващата ни разлика, но проблемът е, че дори руско-китайският тандем не е в състояние да реши глобалния проблем с недостига на енергия. Това изисква колективни усилия на всички страни с мощен научен потенциал. За прогрес е достатъчно идеологическите противници да не се бият помежду си, а просто да се състезават на научното бойно поле, борейки се за нови мегавати и години безпроблемна работа.

Колкото и наивно и утопично да звучи, освободените милиарди биха могли да бъдат изразходвани не за закупуване на въглища и мазут, а, да речем, за разработване на лекарства за профилактика на сърдечно-съдови заболявания, отглеждане на особено продуктивни зърнени култури, или разработването на нови типове ракетни двигатели. В крайна сметка Луната и Марс няма да се овладеят сами.

Подходяща музика за любителите на йога.

Exit mobile version