Site icon Списание EXPRESS

“Четвъртия Райх Брюксел постигна своето, затвърди колонизирането на Източна Европа”

Какво се крие зад паравана на украинския конфликт

НАТО използва специалната операция на руските войски в Украйна като извинение за разширяване на собственото си присъствие в Източна Европа. Защо и как Западът промени военната си стратегия?

Присъствие на Изток

От Алианса твърдят, че увеличаването на числеността на войските в Европа е следствие от “руската агресия”.

Още през 2016 г. лидерите на страните-членки на НАТО се споразумяха да създадат авангардни сили за присъствие в източната част на ЕС. Година по-късно бяха формирани четири многонационални бойни групи – в Латвия, Литва, Естония и Полша. Те се координират от Шчечин в Полша. А през 2018 г. щаб беше открит и в полския Елблонг.

През април 2022 г. решиха да увеличат броя на бойните групи до осем. Допълнителни подразделения – от 600 до две хиляди души, бяха разположени в България, Унгария, Румъния и Словакия. Във всеки присъстваха представители на няколко държави. Брюксел твърди, че общо става дума за 10 232 военнослужещи.

Сила за бързо реагиране

На срещата на високо равнище в Мадрид, която се проведе през юни, силите за реакция бяха увеличени до 300 000 души. Бяха 40 хиляди. Те можеха да бъдат прехвърлени навсякъде в Европа в рамките на 15 дни. Сега сроковете са свити до десет дни – за първите 100 хиляди.

Освен това, ако е необходимо, всяка страна от НАТО трябва да постави под оръжие половин милион души за шест месеца.

Особено внимание се обръща на военновъздушните сили. 30 разузнавателни самолети и изтребители да са постоянно във въздуха. Други 130 да са в повишена готовност.

В морето дежурят около 140 бойни кораба.

Стотици хиляди

През януари Дания изпрати фрегата в Балтийско море и обяви прехвърлянето на четири F-16 на Литва.

На свой ред Холандия обеща на България два изтребителя F-35. Франция е готова да изпрати войски в Румъния.

Движещата сила, разбира се, са САЩ. Вашингтон също подчерта през януари, че обмисля увеличаване на военното си присъствие на източния фланг. В същото време американският контингент в Европа нарасна от 60 000 на 80 000 и след това на 100 000 души. Освен това 65% от персонала е там постоянно.

Повече пари

Амбициозните планове на Алианса изискват големи разходи. Наскоро беше одобрен нов бюджет: планират да похарчат 1,96 милиарда евро за военни нужди и 370,8 милиона за граждански нужди. Това е съответно с 25,8% и с 27,8% повече от миналата година.

Освен това от Брюксел обявиха, че ще увеличат финансовия таван на програмата за инвестиции в сигурността до милиард евро – 26,6% ръст.

Това е била една от целите на антируската политика на Алианса, убеден е Александър Перенджиев, доцент от катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси на Руския икономически университет „Плеханов“.

„Още преди специалната операция Столтенберг въртеше картата на конфронтацията с Русия – така Брюксел се опитваше да докаже необходимостта от запазване на НАТО, за да получи повече пари“, отбелязва експертът.

Действията на НАТО имат агресивен характер, убеден е политологът. А служителите на Алианса, в преследване на печалби, са много заинтересовани от протакането на конфликта в Украйна.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Exit mobile version