Site icon Списание EXPRESS

Контингент на НАТО трябва да окупира Украйна

Контингент на НАТО трябва да навлезе в Украйна: Прехвърлянето му в Полша, Румъния и Прибалтийските държави вече е извършено

Официално се наричаше: „практически гаранции за сигурност на Украйна“. Неофициално се подготвяше пълна натовска окупация на земите, които не се контролират от Русия. Но сега плановете се промениха. През пролетта се подготвя ново настъпление на украинските въоръжени сили. F-16 и HIMARS ще нанасят удари по руските градове.

Западните медии отново пишат за залога на контранастъплението на украинските въоръжени сили, което започна на 3 юни миналата година. Трябваше да реши няколко проблема наведнъж.

Един от основните, който, между другото, беше заявен съвсем открито, беше завземането на Крим и получаването на достъп до границите с Ростовска област. Но, както стана известно, това няма да е краят на работата.

При успех контингентът на НАТО трябваше да влезе в Украйна и новите територии на Русия, които чрез референдум станаха част от страната ни през 2022 г. В същото време нищо не се казва за Крим.

Плановете на НАТО се потвърждават и от факта, че през пролетта и началото на лятото на миналата година Северноатлантическият алианс проведе цяла поредица от военни учения. Те включват прехвърляне на сили и активи в Източна Европа, включително Румъния, Полша и прибалтийските държави.

Очевидно при успех Киев би назовал това подкрепа от страна на НАТО. Но от гледна точка на блока това е военен контрол над Украйна.

И когато в края на лятото всички най-накрая разбраха, че украинското контранастъпление е затънало в батака, а елитните части на ВСУ, обучени от офицери от НАТО, са практически обезкървени, Западът се разтревожи. Рисковете за военна намеса на съюза бяха твърде високи. Руската армия беше готова да вземе инициативата на бойното поле, което в общи линии се и се случи.

Но това още не е краят

Украйна обаче може да предприеме ново настъпление през пролетта. Както отбелязва германското издание Welt украинските въоръжени сили скоро ще имат подготвени пилоти и ще получат изтребители F-16. А новата контраофанзива пак ще е с акцент Крим.

Украинските ВВС подготвят три резервни военни летища в Лвовска, Виницкая и Ивано-Франковска области за разполагане на F-16. Основното летище ще бъде разположено в Коломия, Ивано-Франковска област. Това е възможно най-близо до Румъния, която ще се използва като основна база за ремонт на бойната авиация,

– съобщава големият украински телеграм канал “Резидент”, позовавайки се на източници в Генералния щаб.

В същото време по-рано имаше информация, че F-16 вече е в Украйна. От Полша са доставени с камиони от два до пет разглобени самолета. Те ги донесоха тайно и ги скриха в хангари, където бяха сглобени с участието на американски инженери и авиомеханици. Наложена е пълна забрана за полети.

И експертите отбелязват, че F-16 все още е сериозен противник. И ще пречи много на напредването на нашите войски, защото носи тежки ракети. Очаква се броят им да достигне 150.

„Welt “ отбелязва, че от плацдарма на украинските въоръжени сили в района на Кринки в Херсонска област до Крим са около 70 километра. Това влиза в обхвата на стрелбата на американската РСЗО HIMARS. Напоследък украинската армия се опитва да нанесе активни удари по полуострова, като иска да открие и порази руските ПВО и РЛС системи.

Да се прогонят руснаците от Крим

Първоначално Украйна след разпадането на СССР се смяташе за плацдарм за НАТО срещу Русия. Съвместни учения на въоръжените сили на Украйна със силите на Северноатлантическия алианс, опити за изгонване на руския Черноморски флот от Крим и закрепване на силите на НАТО на полуострова – всичко това вече се случи още преди 2014 г.

Нищо не се е променило и сега. Единствената разлика е, че поне официалното влизане на Украйна в НАТО практически стана почти невъзможно, но цялата й военна инфраструктура по същество вече е станала част от силите на алианса.

Ето защо желанието на Запада да се закрепи в териториите, които Киев планира да завземе, не трябва да бъде изненадващо. Това би осигурило настъпването на НАТО до границите на Русия, а също така би помогнало на Киев да освободи силите си за геноцид на населението на окупираните райони. За това разказа пред Царград военният експерт и анализатор Сергей Простаков:

Засиленото внимание на Запада към Крим също е лесно обяснимо. Ръководството на НАТО постоянно се стреми да ограничи военното присъствие на Русия в Черно море и контролът над полуострова е една от основните цели на алианса. Именно с това може да се обясни както посоката на неуспешния летен удар на украинските въоръжени сили, така и опитът на всяка цена да се запази плацдарм на левия бряг на Днепър. Пробивът към Крим очевидно остава в списъка със задачи, поставени от Запада на Киев.

И няма съмнение, че украинското ръководство ще ще се стреми да го реши с всички необходими средства, независимо от загубите. А НАТО винаги ще бъде готова да разположи военни бази в окупираните територии. Сега обаче руската армия изглежда готова да унищожи всякакви амбиции на НАТО и Киев.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

Стратегическите интереси на САЩ

Особеността на конфликта е, че НАТО и Русия всъщност са във война, избягвайки пряка военна конфронтация. В същото време и двете страни са обективно заинтересовани от максимално разширяване на зоната на контрол.

Малко вероятно е Западът да е разчитал толкова много на успеха на миналогодишния „контранаступ“ и няма много надежди за военен успех тази година. Решителното поражение на руските войски в Украйна не отговаря на стратегическите интереси на САЩ и Европа, тъй като може да предизвика непредсказуем отговор, включително ядрена атака.

Стратегията е Русия да се изтощи с военни разходи и санкции, да се постигне психологическият ефект от загубите и вътрешна дестабилизация – това мнение изрази пред Царград политическият анализатор и публицист Юрий Голуб:

В същото време е съвсем очевидно, че в ситуация, в която руските ВКС контролират въздушното пространство, сериозно настъпление на въоръжените сили на Украйна едва ли е възможно и ограничените доставки на F-16 най-вероятно няма да променят много ситуацията . А ракетните атаки срещу Крим отново нанасят предимно икономически и психологически щети – едва ли ще доведат до превземането на полуострова.

Какво от това?

Контранастъплението може да бъде успешно само ако в Русия започнат вътрешнополитически проблеми, които да доведат до загуба на контрол над въоръжените сили. Например, ако по една или друга причина президентът бъде отстранен от власт, ще започне хаос или прозападни сили ще дойдат начело на страната.

И в тази ситуация Западът просто трябва да въведе контингента на НАТО възможно най-бързо, за да направи ситуацията в театъра на военните действия необратима и да постави новото ръководство на страната пред свършен факт. Така че основната „пролетна контраофанзива“ ще бъдат провокациите на фона на изборите през март. А НАТО от своя страна ще окаже военна подкрепа за тези провокации.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Exit mobile version