Китай предупреди ЕС “да си помисли добре” преди да наложи санкции

Please select a featured image for your post





„Санкциите, основани на лъжи, могат да бъдат тълкувани като умишлено подкопаване на интересите на Китай и сигурността на страната, както и развитието му“, заяви китайският посланик в Европейския съюз Джан Мин.
Това стана във вторник, по време на онлайн събитие в Европейския политически център, базиран в Брюксел мозъчен тръст. Китайският посланик обеща „решителни, но умерени“ контрамерки.
„Искаме диалог, а не конфронтация”, подчерта той.
“Молим Европейският съюз да помисли два пъти. Ако някои настояват за конфронтация, ние няма да отстъпим, тъй като нямаме други възможности освен да изпълним отговорностите си към хората в нашата страна”, категоричен бе Мин.
По-рано в сряда двама дипломати от Европейския съюз заявиха пред Ройтерс, че 27-членният блок е взел решение за санкции срещу 11 китайски дипломати за „сериозни нарушения и нарушения на човешките права“.
Предполагаемите нарушения са станали в китайския автономен район Синдзян, западна провинция, където Съединените щати и няколко други западни държави обвиняват Пекин в преследване на мюсюлманските малцинства.
Според South China Morning Post санкциите включват ограничения за пътуване и изземване на активи и ще бъдат обсъдени на министерска среща на 22 март преди да бъде взето окончателно решение.
Те са първите санкции, които Европейският съюз наложи срещу Китай от 1989 г. насам, когато китайското правителство беше обвинено в потискане на свободата на словото, след като отблъсна опита за въстание в Пекин от десни сили в Комунистическата партия на страната.
Миналия месец кралство Нидерландия стана първата европейска държава, която нарече ситуацията в Синдзян „геноцид“ над етническата група на уйгурите (тюркоезични мюсюлмани), след подобна декларация от САЩ през януари.
Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкен обеща постоянен натиск върху Пекин за ситуацията в Синдзян.
Заедно със съветника по националната сигурност Джейк Съливан, Блинкен ще се срещне с Ян Джиечи, шеф службата на Комунистическата партия на Китай по външните работи, и китайски държавен съветник.
Той ще се срещне и с външния министър Ван Й, по-късно тази седмица за среща на върха 2 + 2. Антъни Блинкен обаче даде да се разбере, че Съединените щати не виждат това като начало на диалог, въпреки че Вашингтон отправи поканата.
“Ако нямат какво да крият, покажете ни това, покажете на света”, каза Блинкен миналата седмица.
Точно такава инициатива обаче беше в процес на подготовка преди декларацията на Европейския съюз. Джанг каза, че Китай е в преговори с група от членки на Европейския съюз, посланиците на държавите им да посетят Синдзян.
Това ще се направи в интерес на опровергаването на твърденията, че над един милион уйгури са настанени в превъзпитателни лагери, които принуждават тяхното асимилиране в културата на етническите хански китайци.
Освен това той заяви, че Пекин многократно е канил върховния комисар на ООН по човешките права да посети Синдзян.
Китай разкритикува обвиненията, като заяви, че институциите са доброволни професионални центрове, създадени в съответствие с Плана за действие на ООН за предотвратяване на насоките за насилствен екстремизъм в отговор на нарастването на мюсюлманските сепаратистки групи, отговорни за поредица от смъртоносни терористични атаки, включително клане в столицата на Урумчи през 2009 г., при което 197 души са убити и други 1700 ранени, почти всички от които са хан китайци.
Отделни журналистически разследвания разкриха основите на твърденията за антиуйгурска репресия, произтичащи от шепа ненадеждни източници, свързани с крайнодесни антикомунистически групи.
Не е ясно какъв ефект ще има налагането на санкции върху мисията или решението на китайското правителство да забрани на делегацията да се среща с поискано лице, което е било осъдено съгласно китайското законодателство.
“Почти всичко е уредено”, каза Джанг.
„Но толкова съжалявам, че мисията на Европейския съюз в Пекин отправи неприемлива молба, така че това не е приемливо”, добави китайският дипломат.
“Но така или иначе Синдзян е отворен, отворен за европейски посланици, отворен за чуждестранни дипломати, журналисти и туристи, отворен за всеки”, категоричен бе той.
Джанг нарече хората, които разпространяват подобни обвинения, „хора, мразещи Китай“, предполагайки, че те го правят с политическа изгода.
Дипломатът също така предупреди Брюксел да не се опитва да обвърже декемврийското Всеобхватно споразумение за инвестиции с въпросите на правата на човека, като заяви, че „икономическите въпроси не трябва да се политизират“.
Значителната сделка ще премахне бариерите пред компаниите от Европейския съюз, които инвестират на континенталната част на Китай, отваряйки вратата за автомобилната и електронната индустрия, наред с други. Това става след като Китай задмина миналата година Съединените американски щати, за да стане най-големият търговски партньор на Европейския съюз.







БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

FOLLOW US ON

New title1365476
ЗА КОНТАКТ

Най добрият и бърз начин да се свържете с нас е по месънджър на Фейсбук. Нашият адрес:
– – –
The San Francisco Telegraph
2076 – 16th Avenue, Suite A
San Francisco, CA 94116 USA

1 AEROPST WAY
MIAMI, FLORIDA
33206-3206
USA
“VOICE FROM AMERICA”
Phone: +789 322 2032

1958 South 950 East
Provo, UT 84606
United States
Phone: 801-765-9400
Fax: 801-765-1992