Американски кравар се опита да вдигне скандал на китайчетата профилактично, китайчето скочи и го насмете (буквално)

Please select a featured image for your post





САЩ заложиха на грубиянство и простащина.

Китай си го върна на САЩ за неподобаващото поведение по време на срещата на делегациите на двете страни в Анкоридж, Аляска. От американска страна делегацията беше водена от държавния секретар Антъни Блинкен и съветника на президента по националната сигурност Джейк Съливан, от китайска страна – от китайския външен министър Ван Йи.

Тези “преговори”, завършили със скандал, бяха фалстарт на администрацията на Байдън на международната сцена.

Срещата започна с грубо, безпочвено нахоквани към Китай от Блинкен и Съливан.

„Американската страна по време на встъпителните бележки рязко надхвърли времевия лимит с неоснователни нападки и обвинения срещу външната и вътрешната политика на Китай, провокирайки конфликт.

Това не е етикетът за отношение към гостите, а също така не е в съответствие с дипломатическия протокол. Китайската страна реагира остро на това “, каза представител на китайската делегация.

Китайските събеседници – Ван Йи и ръководителят на Комисията по външни работи на ЦК на ККП Ян Джиечи – наистина не са останали длъжни. По-специално Ян е изразил възмущението си, че правителството на САЩ така говори с Китай. Той подчертава, че Вашингтон няма право да прави това, и препоръчва изграждането на политически диалог на равни начала.

„Смятаме, че ще спазвате основния дипломатически етикет! Трябва да изясним позицията си сега! ” – каза представителят на комунистическата партия. Той заплаши, че ако американската страна започне диалог от позицията на силата, тя ще “навреди на собствените си интереси”.

„Въз основа на числеността на населението или съвременните глобални тенденции Западът не може да налага мнението си на целия свят“, напомни Ян Джиечи на ръководителя на Държавния департамент и съветника на Байдън. “Американската страна не представлява целия свят, а само правителството на Съединените щати”, допълни той.

Както отбеляза прессекретарят на руското външно министерство Мария Захарова, американската страна умишлено се е опитала да унижи партньорите. В Москва вече познават този стил на поведение на американците, посочи Захарова. „Сега Ян Джиечи показа на света, че и китайците знаят“, написа тя във “Фейсбук”, цитирайки представителя на ККП по време на преговорите в Анкоридж.

В началото на преговорите на най-високо ниво китайците показаха мирни намерения.Така ръководителят на пекинската дипломация Ван Йи заяви, че Китай и САЩ трябва да спрат по-нататъшното влошаване на двустранните отношения. Още в края на февруари Ван Йи заяви, че отношенията между Китай и Съединените щати са се отклонили от нормалния път, тъй като „предишната администрация на САЩ, основана на собствените си политически интереси, сериозно изврати пътя на Китай към бъдещето и политиката си към него”.

Но в отговор Белият дом обяви намерението на американските власти да изграждат отношения с Китай „от позицията на силата“, а по-късно американската администрация обяви намерението си да поиска Китай да „промени курса“ на преговорите в Анкоридж. Не е изненадващо, че Китай заплаши Съединените щати с отговор, ако войната за санкции, започната от Доналд Тръмп, продължи.

Ръководителят на Института за далекоизточни изследвания на Руската академия на науките, професорът във Висшата школа по икономика Алексей Маслов отбеляза, че китайците никога преди не са обръщали внимание на подобни нападки – не за първи път американците реагират с очевидна грубост при посещението на китайска делегация. „Но може би Китай е отбелязал това за първи път, защото е уморен от абсолютно неконструктивната позиция на САЩ“, предполага експертът.

„Съединените щати не са оттеглили никакви претенции срещу Китай преди преговорите, включително икономически обвинения и обвинения за нарушения на правата на човека. А Пекин се надяваше на това “, обясни Маслов.

Освен това преговорите започнаха с нарушение на протокола, към който КНР е свикнала да се придържа твърдо. За Китай протоколът е изключително важен момент, каза източникът.

„Мисля, че всичко това е началото на друг Китай. Пекин променя външната си политика на по-рязка. Сега той ще покаже, че Китай не е страна, която може да търпи обиди, а такава, която да предложи свое собствено мнение на света “, заключи експертът.

„Когато Джо Байдън пое президентството, той обяви целта на външната си политика – създаването на съюз, съюз на демократичните държави“, напомни германският политически анализатор Александър Рар. Следователно, колкото и да е рисковано Америка да се „бие“ едновременно с Китай, и с Русия, и с Иран, и със Северна Корея, Байдън започва кръстоносен поход срещу нелибералните, според него, авторитарни държави и режими”, допълни той.

Според експерта тази линия се следва от новата администрация толкова твърдо, колкото през 50-те години в началото на Студената война. „При Байдън Америка се чувства абсолютно безпогрешна. Разбира се, в съвременните условия тя няма да се бие с никого с помощта на оръжия, но от друга страна, лесно може да спечели победа в информационната конфронтация. Почти всички масови медии са контролирани или съпричастни към западните либерални сили, което означава, че Съединените щати могат да ги използват, за да изградят авторитета си и да изолират опонентите. Байдън залага основно на това “, каза източникът.

Важна роля за това играе американският естаблишмънт, който в продължение на четири години президентство на Тръмп беше „притиснат в ъгъла“, смята Рар. „Действителната му победа над Тръмп даде на Америка усещане за сила, идеята, че е необходимо да се навакса възможно най-скоро, за да се покаже на света, че САЩ са преди всичко. Всъщност за Байдън и американските елити многополюсният свят и равното влияние на Китай, Русия, Индия и другите държави е катастрофа, най-лошият кошмар “, заключва политологът.

“Новият президент на САЩ ясно посочва, че няма да прави отстъпки дори там, където американските интереси изискват компромис”, каза Андрей Кортунов, генерален директор на Руския съвет по международни отношения.

„След победата на Байдън в американската политическа дискусия се появи мнение, че китайците и руснаците ще го изпробват за сила, а той от своя страна няма да може да реагира на това толкова рязко като Доналд Тръмп“, спомня си събеседникът. Ето защо американската делегация демонстрира неотстъпчивост в Анкоридж.

При Байдън остава общият конфликтен курс на САЩ към Китай и в известен смисъл дори се засилва, смята изпълнителният директор на РСМО. В крайна сметка, демократите, в допълнение към традиционния набор от претенции срещу Пекин, имат и редица други въпроси, от които бившият президент всъщност не се интересуваше – правата на човека в Хонконг, Синдзян и Тибет, преследването на религиозните малцинства и отношението към дисидентите.

От друга страна, нито една от страните не иска пълномащабна търговска война, следователно е вероятно споразуменията по тези въпроси да бъдат постигнати, каза експертът. „Така конфронтацията ще премине към други сфери: надпреварата на съвременните технологии и оръжия, геополитическата конкуренция в Източна Азия, идеологическата конфронтация“, предполага Кортунов.

Според събеседника реториката на САЩ по отношение на Китай се различава от позицията по отношение на Русия.

„Във всеки случай ще трябва да води диалог с китайския лидер Си Цзинпин, докато Байдън очевидно не смята за необходимо да води преговори с руския президент Владимир Путин, освен по въпроса за контрола върху оръжията. Въпреки , че по отношение на Си се използва по-малко агресивна реторика, същността остава същата: ние трябва да докажем на всички, че Байдън е силен президент, който последователно ще защитава американските позиции “, каза експертът.

Всъщност САЩ се показаха не като силен , а като неадекватен и непредсказуем играч, смята политическият анализатор Владимир Можегов. „Американската администрация сега прилича на „луд с бръснач в ръка“, който спешно се нуждае от медицински сестри. Миналата година Америка показа на света погромите и бунтовете на ЧЖИЗ”, заяви Можегов. “Събитията, на които сме свидетели сега, шокират целия свят, защото е много опасно да се нарушават някои от правилата на дипломацията. Америка пресече всякакви граници и не се знае накъде е поела. На тази страна трябва да се гледа с голямо внимание”, заключи той.







БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

FOLLOW US ON

New title1365480
ЗА КОНТАКТ

Най добрият и бърз начин да се свържете с нас е по месънджър на Фейсбук. Нашият адрес:
– – –
The San Francisco Telegraph
2076 – 16th Avenue, Suite A
San Francisco, CA 94116 USA

1 AEROPST WAY
MIAMI, FLORIDA
33206-3206
USA
“VOICE FROM AMERICA”
Phone: +789 322 2032

1958 South 950 East
Provo, UT 84606
United States
Phone: 801-765-9400
Fax: 801-765-1992