През 2020 г. бойци на “Ислямска държава” се опитаха да получат достъп до радиоактивни източници в Русия, следва от доклада на държавната корпорация “Росатом” за последната година.
Неофициален документ от американското посолство с информация за плановете на ИД е получен от руското външно министерство и ведомството се обърна към “Росатом”. След това, през септември 2020 г., бяха извършени непланирани целеви проверки на „обектния контрол и състоянието на системите за физическа защита“ във всички ядрени и радиационни съоръжения в отрасъла.
Освен това, заедно с териториалните органи на ФСБ и охраната, е проверена работоспособността на комплексите от инженерно-технически средства за физическа защита и ефективността на силите за реагиране, организирайки съвместни тренировки за пресичане действията на условни нарушители, а също така са уточнени планове за взаимодействие.
„Резултатите от проведените мероприятия потвърдиха готовността на системите за физическа защита на организациите от бранша да осигурят надеждна физическа защита на индустриалните съоръжения и са оформени със съответните актове“, се казва в документа.
Материалите от радиоизотопни източници не са подходящи за създаване на ядрено оръжие, но от тях може да се направи „мръсна“ бомба – хипотетичен боеприпас с конвенционални експлозиви, съдържащи радиоактивни вещества. Когато се взриви, контейнерът с изотопи се разрушава, а чрез ударната вълна радиоактивното вещество се пръска наоколо. Използването на такива оръжия се счита за форма на ядрен тероризъм. Никога не е бил прилаган в реални условия.