В Германия положението е критично, ето какво се случва





Цените на производител на търговските продукти нараснаха средно с 33,5% на годишна база през април

Според Федералната статистическа служба на Германия, цените на производител на търговски продукти през април са регистрирали най-високото увеличение от началото на проучването през 1949 г. Икономистите все още не виждат край на покачващите се цени – включително за потребителите.

Електричество, телешко, кафе: Германските производители вдигнаха цените с рекордни скорости. Цените на производител на търговските продукти нараснаха средно с 33,5% на годишна база през април.

„Това е най-високото увеличение спрямо същия месец на миналата година от началото на проучването през 1949 г.“, съобщава Федералната статистическа служба в петък. „Настоящите данни отразяват и последствията от конфликта в Украйна“.

Защото след 24 февруари енергийните продукти, в частност природният газ, поскъпнаха значително, както и много други стоки, като храните. Експертите все още не очакват растежът да приключи. Икономистът на “Комерцбанк” Ралф Солвен вижда данните като ясен сигнал: “Скокът на цените далеч не е приключил.”

Това е лоша новина за потребителите, тъй като те трябва да бъдат подготвени за устойчиви високи увеличения на цените. Защото търговците на дребно вече предават част от него на крайните потребители.

Цените на производителя се считат за предвестник на общата инфлация. В статистиката цените се цитират от портата на фабриката, преди продуктите да бъдат допълнително обработени или продадени. Текущият процент на инфлация е 7,4 процента, по-висок от 1981 г.

Инфлационният натиск върху крайните потребители остава „много висок“

Експертът Йенс-Оливър Никлас очаква, че „инфлационният натиск върху крайните потребители също ще остане много висок“. С пакета от помощ, одобрен от Бундестага за периода от юни до август, данните за инфлацията първоначално ще бъдат изкривени надолу.

„Но най-късно до септември трябва да ни очаква друга неприятна изненада“, също така допуска Солвен, че ценовият натиск ще се засили. „Натискът върху ЕЦБ да нормализира бързо паричната си политика продължава да расте. Първото намаление на лихвите от Европейската централна банка (ЕЦБ) се очаква през юли”, допълва той.

Според статистиците основната причина за увеличението на цените на производител отново стана енергийните източници. През април те нараснаха средно с 87,3 процента.

Природният газ струва 154,8% повече в сравнение с април 2021 г., а за промишлените потребители е дори с 260% по-скъп. Токът поскъпна с 87,7%, лекият мазут – със 102%, а горивата поскъпнаха с почти 47%. Като изключим енергията, цените на производител са нараснали само с 16,3% спрямо предходната година.

За храната надбавката е средно 17,3 процента. Цените на олиото нараснаха особено рязко (+70,9% спрямо април 2021 г., +11,4% спрямо март 2022 г.). Суровите растителни масла са със 70,0% по-скъпи от миналата година, телешкото с 41,6% и кафето с 30,8%. Междинните стоки, важни за индустрията, също поскъпнаха с 26 процента.

Цените на металите се повишиха средно с 43 процента, като само чугунът, стоманата и железните сплави се повишиха с почти 60 процента. Това засяга ключови индустрии като автомобилната и забавя много строителната индустрия. Рязко се повишиха и цените на торовете, дървените трупи, фуражите, хартията и зърното.

Подходяща музика за любителите на йога.







БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

FOLLOW US ON

New title1365316
ЗА КОНТАКТ

Най добрият и бърз начин да се свържете с нас е по месънджър на Фейсбук. Нашият адрес:
– – –
The San Francisco Telegraph
2076 – 16th Avenue, Suite A
San Francisco, CA 94116 USA

1 AEROPST WAY
MIAMI, FLORIDA
33206-3206
USA
“VOICE FROM AMERICA”
Phone: +789 322 2032

1958 South 950 East
Provo, UT 84606
United States
Phone: 801-765-9400
Fax: 801-765-1992