На Запад написаха сценария за победа на Украйна, но има един нюанс





Конфликтът в Украйна може да възникне по един от три сценария, пише The Economist. Един от тях е пълната победа на въоръжените сили на Украйна. Но авторът на сценария се оказа иранист, а не украинист.

Развитието на конфликта между Русия и Украйна очаква три варианта, пише американското издание The Economist. Предложените сценарии и техният автор бяха оценени от журналиста Юрий Василиев.

Според автора на The Economist конфронтацията между руската армия и въоръжените сили на Украйна може да завърши или с победа на руснаците, или с равенство, или с победа на украинските военни. Освен това последният вариант е описан много подробно – чак до това къде и колко бригади ще бъдат изпратени.

Първи сценарий

Русия изтръгва победата от пастта на поражението. Руската армия стабилизира фронтовата линия през зимните месеци, като набира нови батальони от новомобилизирани новобранци. Междувременно републиканците в Америка блокират нови оръжейни пакети за Украйна, а доставките от Европа са на изчерпване.

На руската отбранителна индустрия липсват полупроводници и специализирано оборудване, но произвежда достатъчно базова броня и артилерия, за да оборудва новите сили.

До пролетта нови руски части тръгват в атака, отблъсквайки украинските сили, уморени от месеци настъпателни операции. Руски дронове продължават да нанасят удари по енергийната и водната инфраструктура на Украйна.

С настъпването на лятото Украйна изостава. Русия превзема Кривой Рог, ключов индустриален град на север от Херсон, както и Славянск и Краматорск в Донецк. Западните страни настояват Украйна да приеме предложението на Русия за прекратяване на огъня.

Украинският президент Владимир Зеленски няма друг избор, освен да се съгласи. През следващите месеци, може би дори години, Русия усърдно се превъоръжава за нова атака срещу Киев.

Втори сценарий

Русия мобилизира стотици хиляди млади хора, но не успява да ги превърне в ефективни бойци. Всички най-добри офицери са на първа линия. Опитните офицери са мъртви или вече са изпратени. Новобранците са сведени до обикновени леки пехотни единици, лишени от броня и неспособни да преминат в настъпление, но способни да запълват окопи и да укрепват укрепления.

Русия, след като обяви изтеглянето на войските си от град Херсон през ноември, безопасно евакуира около 30 000 войници, които бяха на западния бряг на Днепър. Те се оттеглят на изток, оставяйки огромно количество оръжия.

Това е триумф за Украйна, но в крайна сметка прави военната позиция на Русия по-силна, тъй като реката защитава левия й фланг. Украинското настъпление се забавя. Украинските войски понасят големи загуби за всеки километър от завоюваната територия.

Путин се опитва да удължи конфликта достатъчно дълго, за да осакати икономиката на Украйна, да подкопае нейния морал с удари срещу гражданска инфраструктура и да обезсили партньорите си.

Европа се бори да запълни газовите си хранилища през 2023 г., причинявайки прекъсвания на електрозахранването с наближаването на зимата. Путин възнамерява да издържи до края на 2024 г., когато се надява Доналд Тръмп да си върне Белия дом и да спре да подкрепя Украйна. Но това е игра с високи залози.

Трети сценарий

Украйна поддържа инерция, като нанася тежки щети на руските сили, докато напускат Херсон, и след това насочва своите ракети с голям обсег HIMARS към зоната на Крим. Руските позиции в Луганск се разпадат, Украйна си връща Северодонецк и след това бързо се придвижва още на изток.

Тъй като руските загуби нарастват, новобранците отказват да се бият. Западните страни изпращат нови системи за противовъздушна отбрана в Украйна, отслабвайки въздействието на “терористичната” тактика на Русия, базирана на бързо намаляващия й арсенал от прецизно управляеми ракети.

През пролетта г-н Зеленски нарежда на армията си да отвори нов фронт в Запорожие. Пет бригади пробиват руските линии, прекъсвайки сухопътния мост на Путин към Крим и обграждайки Мариупол до лятото.

Украйна премества своите ракетни установки HIMARS на юг, насочвайки се към пристанища, бази и складове в “окупирания” от Русия Крим. Украйна заплашва да навлезе на полуострова. Г-н Путин поставя ултиматум: спрете или ще се изправите срещу използването на ядрени оръжия. Победата е наблизо. Но такива са и рисковете, които носи.

Сценаристът

Авторът е „редактор по отбраната“ Йоши Шашанк. Завършва Кеймбридж, след това има магистърска степен в Харвард със стипендия на Кенеди. След това работи в Кралския съвместен институт за отбранителни изследвания. И след това той отива в The Economist, като оставя след себе си място в „комисията по разнообразие“ на същата тази институция.

Проблемът е, че сферата на интереси на този експерт са индо-пакистанските, персийските и близкоизточните проблеми на отбраната. През годините на научната си работа Йоши Шашанк е публикувал стотици статии, но само три от тях споменават Украйна, включително статия в The Economist.

“Ясно е, че иранец или украинец е смешна подробност за едър бял господин. Във военно време не само синусът може да бъде равен на четири, но два пъти две – меки ботуши”, коментира Юрий Василиев в своя канал в Telegram.







БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

FOLLOW US ON

New title1365480
ЗА КОНТАКТ

Най добрият и бърз начин да се свържете с нас е по месънджър на Фейсбук. Нашият адрес:
– – –
The San Francisco Telegraph
2076 – 16th Avenue, Suite A
San Francisco, CA 94116 USA

1 AEROPST WAY
MIAMI, FLORIDA
33206-3206
USA
“VOICE FROM AMERICA”
Phone: +789 322 2032

1958 South 950 East
Provo, UT 84606
United States
Phone: 801-765-9400
Fax: 801-765-1992