Експанзията на САЩ в Арктика: защо му е на Тръмп Гренландия?





На съседите на Америка може скоро да не им е до смях

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп направи редица експанзионистични изявления, шокирайки световната общност, наричайки, наред с другото, „абсолютна необходимост“ да притежаваме Гренландия, за да „осигурим национална сигурност и свобода в целия свят“.

При назначаването на нов посланик в Дания, който отговаря за външните работи и отбраната на Гренландия, г-н Тръмп даде да се разбере в неделя, че предложението му да закупи територията през първия му мандат може да се превърне в сделка, която датчаните да не могат да откажат през следващия мандат.

Той изглежда жадува за Гренландия както заради стратегическото й местоположение във време, когато топенето на арктическия лед отваря нови възможности за търговска и морска конкуренция, така и заради нейните запаси от редкоземни минерали, необходими за напредналите технологии.“ – пише The New York Times.

Гренландия е най-големият остров в света. Тя се намира на изток от Арктическия архипелаг и въпреки че получи автономия от Дания през 1979 г., все още зависи от нея по отношение на външната политика, сигурността и финансите. През 1946 г. американският президент Хари Труман предлага на Дания 100 милиона долара в злато, за да купи Гренландия, богата на уран, злато, нефт, газ и редкоземни материали, но получава отказ.

„Правителството на Гренландия незабавно отхвърли исканията на г-н Тръмп, точно както направи през 2019 г., когато той за първи път изложи идеята. „Гренландия е наша“, каза в изявление премиерът Муте Б. Егеде. – Ние не се продаваме и никога няма да се продаваме. Не трябва да губим нашата дълга борба за свобода “, пише NYT.

Кабинетът на датския министър-председател беше по-предпазлив, като каза, че правителството „очаква с нетърпение да работи с новата администрация“, като същевременно отказа по-нататъшен коментар относно противоречивите изблици на Тръмп.

Междувременно експертите по Западна Арктика не смятат, че „заявката за Гренландия на Тръмп е шега“.

„Сега не много хора се смеят на това“, каза Марк Якобсен, асистент в Датския кралски колеж по отбрана в Дания, който специализира в сигурността в Арктика.

Той посочи, че реакцията на Дания на изявлението на Тръмп е била яростна. Един датски политик го нарече „необичайно странен начин да бъдеш съюзник“. Но Якобсен каза, че гренландците – които отдавна се стремят към независимост – може да се опитат да използват интереса на Тръмп към техния остров “като възможност за допълнително укрепване на икономическите връзки със Съединените щати”.

Гренландия има правото да обяви своята независимост от 2009 г., но огромната територия с по-малко от 56 000 души остава силно зависима от Дания и никога не е заявявала, че се стреми към пълна независимост. „Интересът на Тръмп може да предостави на Гренландия възможност за допълнителни американски инвестиции, включително в туризма или добива на редкоземни елементи“, каза Якобсен.

„Беше ли лудост, когато САЩ придобиха Аляска? Беше ли безумие, когато САЩ построиха Панамския канал?“ пита Шери Гудман, бивш служител на Пентагона и старши научен сътрудник в Полярния институт към Wilson Center, мозъчен тръст във Вашингтон.

Гудман каза, че забележките на Тръмп произтичат отчасти от факта, че Съединените щати са изключително разтревожени от разширяващото се присъствие на Китай в Гренландия.

„Амбициите на Пекин в Арктика нараснаха и през 2018 г. той изложи планове за изграждане на инфраструктура и развитие на корабни маршрути, отворени от изменението на климата. Г-жа Гудман каза, че Съединените щати трябва да продължат да пречат на Китай да стъпи на прага на Северна Америка, но каза, че гренландците трябва сами да решат съдбата си .

„Искаме всички тези зони да са в съседство с нашата собствена континентална територия, за да ни защитават и също така за да не допуснем врага да ги използва срещу нашите стратегически цели “, каза Гудман. „От друга страна, има международно право, международен ред и суверенитет, а Гренландия все още е част от Дания.“

Дейвид Л. Голдуин, който преди това е работил в Държавния департамент при президентите Бил Клинтън и Барак Обама, отбеляза в интервю за NYT, че Гренландия има огромни неизползвани природни ресурси, включително повече от 43 от 50-те така наречени критични редкоземни елементи, използвани за производство на електрически превозни средства, вятърни турбини и други чисти технологии.

„Разбира се, ако Гренландия беше решила да разработи тези ресурси, тя щеше да се превърне в значителна алтернатива на Китай, въпреки че способността на Китай да обработва тези минерали е това, което му дава сегашното предимство“, каза той.

Голдуин обаче отбеляза, че Тръмп може да открие, че местните общности на Гренландия не желаят добива на ресурси толкова много, колкото самият той.

„Малко вероятно е извличането на ресурси да бъде наложено на неприемащо или неохотно приемащо го население “, каза той. „ По-плодотворен път би бил да работим с датското правителство и народа на Гренландия за безопасно и устойчиво развитие на тези ресурси.“

Водещият експерт на Руския институт за стратегически изследвания (РИСИ) Сергей Михайлов отбелязва , че от военна гледна точка за САЩ контролът над Гренландия е от сериозно значение, като се има предвид т. нар. фарьорско-исландска граница – линия на НАТО за противоподводна отбрана в Северния Атлантик между Гренландия, Исландия и Великобритания.

Тази граница се намира в Датския проток и по фарьорско-исландския тектоничен ръб. Стратегическото значение на този участък от Атлантическия океан е демонстрирано за първи път по време на Втората световна война.

Тогава британските самолети не можеха ефективно да патрулират в Датския пролив и Германия успя да премести подводния си флот до френския бряг (т.е. директно до брега на океана). И едва значителното укрепване на Датския проток с противоподводни отбранителни средства позволи значително да се намалят загубите на отиващите към Великобритания от Съединените щати конвои, от атаките на германските подводници.

След края на войната значението на линията нараства още повече. Фарьорско-Исландската линия става втората (след линията Нордкап – Мечи остров) отбранителна линия на НАТО в Атлантическия океан от съветския подводен флот.

През 50-те години на миналия век Съединените щати разположиха системата за наблюдение SOSUS по цялата граница. Целта й беше да открива съветски подводници, навлизащи в Атлантическия океан: в случай на военен конфликт снабдяването на войските на НАТО в Европа би изиграло изключително важна роля, докато присъствието на значителен брой вражески подводници в океана би означавало съвсем неприемливи загуби за НАТО.

Ефективността на линията намаля след пускането в експлоатация на по-малко шумни руски подводници от трето поколение (от класовете Варшавянка, Лира и други).

Постигането на по-строг контрол над Гренландия ще позволи на Съединените щати да модернизират системата SOSUS, без да искат разрешение от Дания, което вече получи своята рефлексия в датското правителство.

В изявленията си за намерението си да придобие не само Гренландия, но и Панамския канал , както и да превърне Канада в 51-ия щат на САЩ, Тръмп разкрива скрития доскоро смисъл на своя лозунг „Да направим Америка отново велика“.

Америка на Тръмп ще се възвеличава за сметка на други страни и народи. Това е полезно да осъзнаят онези, които наивно вярват, че Съединените щати са техен съюзник и приятел.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail







БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

FOLLOW US ON

New title1373571
ЗА КОНТАКТ

Най добрият и бърз начин да се свържете с нас е по месънджър на Фейсбук. Нашият адрес:
– – –
The San Francisco Telegraph
2076 – 16th Avenue, Suite A
San Francisco, CA 94116 USA

1 AEROPST WAY
MIAMI, FLORIDA
33206-3206
USA
“VOICE FROM AMERICA”
Phone: +789 322 2032

1958 South 950 East
Provo, UT 84606
United States
Phone: 801-765-9400
Fax: 801-765-1992