Когато се появи на екран, образът му мигновено приковава вниманието. Не е типичният красавец, в когото ще се влюбим от пръв поглед, но притежава очарование, което ни оставя безмълвни. Дълбокият му син поглед, плътният глас с неповторим британски акцент и сливането между личност и роля няма как да останат незабелязани. Името му малко ни затруднява, но си заслужаваше да бъде запомнено. Бенедикт Къмбърбач идва от мрачния Лондон, носейки светлината в очите си. Завършва престижното частно училище „Хароу”, което на шега често нарича „Хогуортс” (училището за магия и вълшебства в поредицата за Хари Потър – бел.ред.). Основано е през 1572 година и пази строгите традиции на миналото – от задължителните униформи до сериозната учебна програма. Роден в семейството на актьори, от ранна детска възраст поема по пътя на родителите си. Първоначално в училищни пиеси, а след това в театъра, телевизията и киното. Една от първите му роли на театралната сцена е женски образ. 13-годишният Бенедикт се превъплъщава в Титания от Шекспировата постановка „Сън в лятна нощ”, която е Кралица на феите. По-интересно обаче е участието му в пиесата „Франкенщайн”, написана от Дани Бойл. Всяка вечер Къмбърбач и Джони Лий Милър разменят помежду си ролите на чудовището и Франкенщайн.
Психолозите препоръчват „никсен“ по няколко минути на всеки час от работния ден и поне един час в извънработно време. Това е полезно както за продуктивността и креативността на човека, така и за духа му. Не просто приятно, но и важно за психическото здраве.
Какво стои в основите на тази наука за нищоправене? И възможно ли е да я практикувате по време на отпуск, при условие, че има толкова много забележителности за разглеждане и ресторанти за тестване, които предварително сте набелязали на картата? Отговорът на този въпрос ще намерите в изследването на холандските учени: след края на ваканцията на ново и непознато място повечето хора се чувстват нещастни и с повишени нива на стрес. Това е свързано с непознаването на местния език, с неразбирането на особеностите на страната и със страха на пътуващите, че няма да успеят да свършат всичко запланувано. Затова е важно ваканцията да бъде свързана с пълен покой и дори скука. След активна почивка се повишава творческият потенциал и се подобряват паметта и концентрацията. Както опитът показва, на третия ден от ваканцията спираме да мислим за нещата у дома и на работното място, а основната ни грижа се превръща дилемата дали да поръчаме риба или салата за обяд (примерно).
Как да практикувате успешно „никсен“ по време на отпуска? Лесно е. Опитайте като…
…забравите за забележителностите
На първо място зачеркнете думата „трябва“. Тя не съществува във времето и пространството, които са отделени за ваканцията ви. Представете си, че за няколко дни само ще смените декора и ще продължите да живеете живота, който познавате. Не ви е нужна обиколка от десетки забележителности дневно, висенето в музеи и храмове и тълпите туристи. Опитайте да се почувствате като местни! Отивайки в Рим например не търсете хотел в близост до Испанските стълби или площад „Навона“, а в някой не така популярен район като „Тестачо“, който е пълен със студенти и традиционни италиански семейства. Похапвайте не на местатата, които са ви препоръчани в пътеводителите, а в семейни ресторантчета, за които ще ви насочат местните възрастни хора. А Колизеума разгледайте между другото, докато се разхождате.
…потърсите квартира в близост до вода
Живеенето в близост до водоизточник ни прави спокойни и щастливи. Водата помага да се разсеем и същевременно да се концентрираме, подобрява психическото ни здраве и влияе позитивно при справянето с различни зависимости. И най-важното – водната шир понижава нивата на стрес (онова, което търсим по време на отпуск). За постигането на този терапевтичен ефект не е важно какъв точно ще е водоизточникът: може да е екзотичен подводен хотел, бунгало край морето, вила до езеро или палатка край река.
…направите гастрономическо пътешествие
Ваканцията при която следвате рецепторите си за вкусна храна, напълно отговаря на концепцията на „никсен“. Започнете с определянето на характерните за региона продукти. Ако сте фен на сиренето пармиджано, съвсем логично ще се отправите към родното му място – Парма. За специалитети с бели трюфели ще поемете към Пиемонт, където през октомври и ноември можете не само да похапнете вкусна паста с трюфели, но и да видите как точно се добива това чудо на природата. На всяко ваканционно място може да се погледне през кухнята или вината, характерни за него. Най-подходящото време за това е началото на есента, когато изобилстват пресните плодове и зеленчуци, а потокът от туристи е намалял.