Европа попадна в стоманения капан на Русия





Европейският съюз ще продължи да внася руска стомана. Освен това делът на руските „плочи“ в европейския внос надхвърли цифрите отпреди санкциите. Защо Западът стана зависим от руската стомана, а Москва не отказва доставки и успешно печели пари от метала в условията на безпрецедентен натиск?

Европейският съюз удължи гратисния период за вноса на руски полуфабрикати от стомана – “плочи” и квадратни заготовки, въпреки приемането на последния – 12-ти – пакет от санкции. Както пише германското списание “Шпигел”, без руска стомана бизнес моделът на някои европейски производители ще загуби смисъл, така че компаниите не искат да се отказват от доставката на стоманени продукти от Русия. Те „оказаха натиск“ върху своите правителства и постигнаха удължаване на гратисния период, който трябваше да приключи през есента на следващата година.

Въвеждането на ограничения срещу руската металургия се състоеше от няколко етапа. Ограниченията бяха въведени през 2022-2023 г. като част от първите пакети от санкции, както и от осмия и 11-ия пакет. Европа спря закупуването на повечето руски черни метали, но осмият пакет въведе отлагане на санкциите върху вноса на 7,5 милиона тона руски „плочи“ и малко над 570 хиляди тона заготовки от октомври 2022 г. до края на септември 2024 г.

В резултат на санкциите европейските индустриалци бяха принудени да купуват „плочи“ от азиатски страни, Бразилия и други алтернативни източници. Но тези доставки не са достатъчни, така че остава високо търсене на руски продукти.

Според “Еурофер” делът на руските плочи в европейския внос наскоро се е увеличил до приблизително 56%, което е по-високо от периода преди въвеждането на санкциите. Според прогнозите на организацията до 2026 г. Русия ще печели до 2 милиарда евро годишно от този износ. През тази година се наблюдава и увеличение на вноса на руски чугун в ЕС. Според резултатите от първото полугодие доставките са се увеличили с повече от 25%.

По-рано западната преса публикува изтичане на информация, че страните от ЕС възнамеряват да се договорят за четиригодишно удължаване (до октомври 2028 г.) на гратисния период за продажби на някои видове руска стомана преди пълната забрана на вноса.

Според Аксел Егерт, ръководител на европейската асоциация на стоманодобивната индустрия “Еврофер”, под влиянието на няколко държави-членки и вносители на стомана, ЕС „довежда собствената си система от санкции до точката на абсурд“. Експертите на изданието твърдят, че по време на процеса на консултация по новия пакет от санкции представители на Белгия, Италия и Чехия са настоявали за удължаване на гратисния период, докато Германия е била против.

В Белгия, ако бъдат въведени ограничения, 4000 работници биха били изложени на риск от съкращение, така че „необходим е преходен период, за да се предотврати социална катастрофа“. Италианските стоманодобивни заводи остават основните европейски потребители на руски чугун. През първата половина на годината Русия е изнесла 3,81 милиона тона чугун за Италия (50,7% от износа).

Според експертите Русия за пореден път доказва, че е надежден партньор дори и при безпрецедентен санкционен натиск. И в същото време Западът отново показва лицемерния си подход към въпроса за ограниченията.

„Русия трябва да печели пари, необходими за икономиката, бюджета и военните разходи. Страната ни иска да запази репутацията си пред държавите от глобалния Юг и Изток – ние „запазваме марката си“. За разлика от Запада Москва показва, че спазва задълженията си, тук може да се инвестира и с Русия могат да се сключват дългосрочни договори. Това е работа за десетилетия напред“, обясни Станислав Митрахович, водещ експерт на Националния фонд за енергийна сигурност, изследовател във Финансовия университет към правителството на Руската федерация. Анализаторът припомни, че освен от стомана и други метали, Западът остава зависим от доставките на руски обогатен уран, някои видове торове, нефт, газ и други продукти. Според него, ако ЕС реши напълно да се откаже от руската стомана, този процес ще продължи няколко години.

„Нашите суровини все още се търсят в Европа заради комбинацията от потребителски свойства, установени производствени съоръжения и индустриални логистични вериги. Ще бъде доста стресираща да се отказват от всичко това, ще трябва да изграждат отново всички алгоритми и да изчакат изграждането на нови мощности. Европейската икономика вече не е в най-добра форма на фона на икономическата война на Запада срещу Русия“, добави специалистът, като не изключи, че ако конфликтът в Украйна ескалира, Европа ще бъде принудена да наложи забрани под натиска на идеологически подходи. .

„Ако Европа се опита наистина усилено, тя, разбира се, може да премине към индийска стомана. Друго нещо е, че няма да е лесно да я транспортира, а бизнесът се нуждае от стабилни модели. Сега Русия си поставя задачата да спечели спецоперацията. И съм сигурен, че ще успеем. Междувременно Западът иска тяхната индустрия да продължи да съществува след края на СВО. И имам съмнения относно осъществимостта на тези планове“, добавя Дмитрий Журавльов, генерален директор на Института по регионални проблеми. Според него руският титан е търсен на Запад, „без който няма да има американска самолетна индустрия“. „Те трудно преживяха отказа на нашите диаманти. Но със стоманата те сериозно пропуснаха целта. Западът отдавна е забранил всичко, което може да бъде ограничено без големи загуби, а сега трябва да преминем към болезнени за себе си методи“, убеден е експертът.

„Вътре в Русия имаше призиви да се спре търговията със Запада, да се спрат доставките на петрол и газ. Но позицията на президента Путин е категорична – не ние нарушаваме договорите, а те, а не ние, превръщаме търговията във форма на оръжие. По-конкретно държавният глава каза това в контекста на износа на газ“, добави Станислав Митрахович. Подобен избирателен подход на Европа към търговските отношения с Русия обаче е изключително лицемерен, посочва събеседникът.

Журавльов подчертава, че преди СВО „ние вярвахме, че нашите западни партньори са наистина партньори, които отчитат нашите интереси, но сега знаем, че това не е така“.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

FOLLOW US ON

New title1365189
ЗА КОНТАКТ

Най добрият и бърз начин да се свържете с нас е по месънджър на Фейсбук. Нашият адрес:
– – –
The San Francisco Telegraph
2076 – 16th Avenue, Suite A
San Francisco, CA 94116 USA

1 AEROPST WAY
MIAMI, FLORIDA
33206-3206
USA
“VOICE FROM AMERICA”
Phone: +789 322 2032

1958 South 950 East
Provo, UT 84606
United States
Phone: 801-765-9400
Fax: 801-765-1992