СВЯТ
Марионетното правителство в Германия с упорито усърдие унищожава промишлеността
Ако фабриките спрат, и градовете ще умрат
Растящите цени на електроенергията в Европа принуждават бизнеса да затяга коланите. Те съкращават производство и персонал, отказват се от екологичните видове горива и това води до верижна реакция: хората обедняват, рецесията се ускорява. И няма надежда за подобрение, пише NYT .
Стъкларският завод на Arc International работи с евтина енергия в продължение на много години, благодарение на което стана най-големият производител на стъклена посуда в света и най-важният работодател в Северна Франция, където живеят предимно представители на работническата класа, разказват авторите на статията Лиз Алдерман и Мелиса Еди .
Но когато доставките на природен газ за Европа паднаха поради антируските санкции, цените на електроенергията започнаха да растат. Президентът на компанията Никълъс Ходлър наскоро изпрати една трета от 4500 служители на Arc International в отпуск или на непълен работен ден, за да спести пари . Четири от деветте пещи на завода ще не работят, а останалите ще преминат от газ към дизелово гориво. По-евтино е сега, но замърсява доста повече околната среда.
„Това е най-драматичната ситуация, с която сме се сблъсквали “, каза Ходлър. „ За енергоемки предприятия като нашето това е катастрофално.“
Високите цени на енергията удрят тежко европейската индустрия. Arc не е единствената компания в подобна позиция.
Производителите на метал, хартия, торове и други продукти се нуждаят от газ и електричество. Всички обявиха затягане на коланите.
„Сред тези предприятия е най-голямата стоманодобивна компания в Европа Arcelor Mittal, която работи на празен ход в доменните пещи в Германия. Глобалният производител на алуминий Alcoa намалява производството в своята топилна фабрика в Норвегия с една трета. Водещата цинкова компания Nyrstar спира производството в Холандия за неопределено време.“
– обяснява NYT .
Arc в сегашния си вид е основана през 1825 г. под името Verrerie Cristallerie d’Arques и произвежда кристални чаши и купи.
Днес компанията има огромни производствени обеми. Мащабът на дейността на компанията й позволи индиректно да създаде приблизително 15 000 допълнителни работни места в региона. Това са картонени фабрики, които произвеждат опаковки за стъкло, това са транспортни фирми, които транспортират продукти и т.н. Arc има фабрики и в Китай, Дубай и Ню Джърси.
„Спирането на пещи е лоша новина. Разбира се, високите цени на енергията оказват влияние. Но това се случва толкова бързо, че е страшно “, каза 28-годишен работник, който пожела да остане анонимен.
За много фирми разходите са нараснали до степен, в която не могат да си позволят да ги платят. И наближава времето, когато европейските компании ще трябва да подновят договорите за доставка на електроенергия, но на нови цени.
Цените на електроенергията за следващата година са обвързани с цената на газа от около хиляда евро за мегаватчас в Германия и Франция, докато цените на газа достигнаха рекордни върхове от около 230 евро за мегаватчас.
„Това означава, че трябва повече от два пъти да повишим цените си, така че никой да не купува нашите чаши и чинии “, каза Ролф Фровейн , директор на Eschenbach Porcelain.
Когато договорите за електроенергия на фирмата изтекат в края на годината, тя ще трябва да плаща сметки от 5,5 милиона евро годишно, шест пъти повече от сега.
Eschenbach Porcelain преговаря с местни политици в търсене на решение на проблема. Тя и десетки германски малки и средни предприятия се опасяват, че ще трябва да затворят завинаги.
Най-големият завод за топене на алуминий във Франция, Aluminium Dunkerque, изправен пред заплахата от учетворяване на разходите за енергия, пусна някои от работниците си в неплатен отпуск и намали производството с повече от 20%.
„Времето, което отделяме за решаване на проблеми с електрозахранването, се е увеличило 10 пъти “, каза мениджърът на завода Гийом де Гойс . „ Надяваме се, че кризата ще бъде краткотрайна, но ако се проточи, европейската индустрия ще затъне в големи проблеми.
Arc Glassworks , която произвежда прибори за сервиране, използва толкова електричество, колкото 200 000 домакинства. Общо компанията произвежда четири милиона чаши на ден. Това е допълнение към чинии, декоративни свещници, стъклени люкове за перални машини. Сега, в контекста на кризата, обемът на поръчките рязко намаля.
„Хората се притесняват от сметките за ток през зимата. Казват, че покупката на стоки от несъществена нужда може да почака “, каза Никълъс Ходлър.
Той прави всичко възможно да спаси компанията си.
Преди заводът използваше газ, сега за първи път пещите на компанията ще преминат на дизелово гориво. Още по-трудно ще бъде извеждането от експлоатация на пещите на предприятието.
„Стъкларската пещ не може просто да бъде изключена, защото това би я унищожило“, обясни Ходлър. – Ако постепенно и плавно я прехвърлите в режим на затихване, тя ще оцелее. Но ще отнеме повече от месец, за да я затоплим отново. Не искаме да спираме напълно производството, но не можем да работим и на загуба .
Всичко това е много обезпокоително за жителите на град Арк. Ако пещите не работят, не работят и служителите на завода. Много предприятия са пряко зависими от този завод: транспортни компании, производители на картон за опаковане на съдовете. Всички те ще усетят силата на този удар.
Работниците са принудени да почиват поради намаляването на производството. Те губят около 20% от заплатите си от принудителната почивка. А цените на тока, бензина, храните растат. И тогава ще има много повече проблеми, завършва изданието.
СВЯТ
💼ЕВРОПРЪТ ЗА АРМЕНИЯ, МОЛДОВА, УКРАЙНА И … НАС …
💸Армения аха да се похвали с евроизбор, подир глупотевините и прас с китка в главата.
Обещаха им 50 милиона евро за харчелък, но се натресоха на санкции. Малцина знаят, че след Нидерландия, Армения лидерства в производството на цветя.
И праведният европът им коства … СЕГА ВНИМАНИЕ! Изнасят за Украйна 9 500 бройки. За Молдова – 5 500. Но вече няма да могат да изнасят за Русия (свърши се със сигурност) – 100 000 000 (100 милиона). Е, имат си 50 милиона за харчелък.

🤫Украйна и Молдова. Тук всичко е казано. Освен, че излезе едно 60-годишно словенско пате Марта Кос (на 28 юни – на 61) и им рече, след решението по отваряне на преговори за присъдиняване: “Някой ден ще ви приемем поизмрели, но от 5 до 20 години няма да имате право на вето, т.е. – няма да имате думата … Да мъцнете дори …”
🤔ЗАЩО И НИЕ ЛИ?
🧨Защото затрихме диктаторска позиция в енергетиката срещу пари за харчелък.
🧨Защото затрихме световно признати български индустриални експортни сектори (електро и мотокари в 110 страни и химическа диктатура например), включително ултрависокотехнологични направления.

🧨Защото помляхме диктатурата в конкретни сектори на селското стопанство (втори в света по производството на ябълки, например). Срещу пари за харчелък и дълбоко гърло.
🧨Защото детонирахме и попиляхме диктатура в световно признати експортни сектори на леката промишленост (тютюн например).
🧨Защото разковахме високотехнологична военна промишленост (всички експортни сектори са овладени, Кинтекс унищожен).
✍️Като международник ще допълня.
⛔️5 години рестрикция от така братска Германия за свободно движение на работна сила.
⛔️5 години рестрикция в същото направление от Обединеното кралство, удължена с още 2 години.
⛔️Не 5, не 10, не 15 години дори …, а почти 20 изминаха, докато ни отвориха Шенгенското пространство. Е … разпиляха ни банковата система. Без пари за харчелък. Единствено – нов дълг!
🤝Някой ден може и да приемат Украйна и Молдова. Армения дори. Вероятно няма да съм жив.
🤕Но не съм убеден, че Европейският съюз ще го има, докато Молдова и Украйна се сдобият с право да мъцнат.
Но те вече са отворени пазари за картелите. Изпразнете джобовете!
NB. Помните ли? Прогнозата от втората половина на 80-те.
НЕОГЛОБАЛИЗЪМ И НЕОИМПЕРИАЛИЗЪМ!
СВЯТ
Върховният лидер на Иран Хаменей не харесва меморандума
Интересно 😃 Върховният лидер на Иран Хаменей не харесва меморандума за разбирателство между САЩ и Иран.
Но той казва, че е бил убеден да го приеме от иранския президент Пезешкиан, който ще поеме пълна отговорност за него.
„По принцип имах различно мнение.“
„Президентът настоя и тъй като той изрично пое отговорност за договора, аз дадох разрешение за него.“

-> В Иран определено има сили, които бяха готови да отидат по-далеч в противопоставянето на САЩ. Упорството и жертвоготовността на тези хора (много лидери загинаха, не се криха и не клекнаха) е гаранция за бъдещето на този народ. Респект!
-> Дано да видим и у нас нещо такова…
Пълното заявление на Моджтаба Хаменей:
В името на Бог, Най-Състрадателния, Най-Милосърдния
Страстната и лоялна нация Иран,
Както бяхте информирани, между президентите на Иран и Америка беше подписан меморандум за разбирателство. По пътя към достигане на този етап, участващите длъжностни лица положиха големи усилия от загриженост и с добри намерения. Разбира се, американският президент, от отчаяние, използва различни форми на влияние, за да постигне това.

‼️ По принцип имах различно мнение.
Въпреки това, поради ангажимента (настояването), който уважаемият президент, като ръководител на Висшия съвет за национална сигурност, ми даде от свое име и от името на другите членове относно защитата на правата на иранската нация и Фронта на съпротивата, и тъй като изрично пое отговорност за това, аз издадох разрешение за това.
Той също така ясно заяви, че ако американската страна се стреми да отправи прекомерни искания, тя няма да им се подчини. От този момент ние; тоест вие, гордата нация, и този смирен слуга; ще очакваме изпълнението на посочените условия.

Очевидно е обаче, че личните преговори, които ще се проведат в бъдеще, не означават приемане на гледната точка на врага. Надяваме се, че благословените молитви на нашия Учител (нека Всемогъщият Бог ускори повторното му появяване) ще донесат всякаква божествена помощ и победи за почтения народ на Иран.
Мир на вас и Божията милост и благословия.
СВЯТ
САЩ: Съюзниците ни в НАТО изложиха синовете и дъщерите на Америка на риск
Американският министър на отбраната Пийт Хегсет разкритикува днес съюзниците от НАТО на срещата на министрите на отбраната на страните от Алианса в Брюксел.
Хегсет обяви и шестмесечен процес по преосмисляне от страна на Пентагона на начина, по който са разположени американските сили в Европа, като резултатите ще зависят от това колко бързо страните членки на НАТО ще поемат отговорност за собствената си сигурност.
“Ще има истинско преосмисляне. Целта му ще бъде да се гарантира, че НАТО се движи бързо и необратимо към това Европа да играе водеща роля, да поеме основната отговорност за отбраната на Европа”, каза американският министър на своите колеги министри в Брюксел.
Хегсет разкритикува съюзници от Европа за това, че не са предоставили достъп до базите си на американските сили за атаки срещу Иран, като нарече тези решения “срамни”.
“Тези съюзници изложиха синовете и дъщерите на Америка, нашите синове и дъщери, на риск, като им отказаха очаквания достъп”, каза той.
Хегсет каза, че съюзниците на Америка в Европа трябва да застанат начело на отбраната на собствения си континент.
На срещата на министрите на отбраната от НАТО той призова за преосмисляне на Алианса и за превръщането му в организация, която може да сдържа всяка заплаха.
Твърде дълго време НАТО беше само на хартия и в еднопосочна улица, приключваме с това, категоричен бе американският министър.
Някои съюзници вече са на път да постигнат 5 процента разходи от БВП за отбрана, но не можем да игнорираме факта, че някои се бавят.
Америка не може да плаща повече за отбраната на НАТО от съюзниците, каза още Пийт Хегсет.
-
ИСТОРИЯ4 years ago
Вълчан войвода изключително образован човек, перфектно владеел бойните изкуства
-
БЛОГ4 years ago
ВЕЛИКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ, СИМВОЛЪТ НА ПРОГРЕСА РУХНА ПРЕД ОЧИТЕ МИ, САМО ЗА ДВЕ СЕДМИЦИ!
-
LIFE5 years ago
Защо да не гоните котка, ако се гали в краката ви
-
БЛОГ4 years ago
Помагам на майка ми финансово, но жена ми и тъща ми са категорично против, как да постъпя
-
LIFE4 years ago
Лора Крумова показа сина си за сефте от бебе
-
АНАЛИЗИ5 years ago
Кеворк я разкости: ПКП, вместо да се скрие в Джендема, сипе заплахи
-
ИСТОРИЯ4 years ago
Как създават Съветския съюз – Ленин срещу Сталин
-
ИСТОРИЯ3 years ago
По повод поредния развихрил се спор дали думата “славянин” идва от гръцката дума за роб ” склавос”, не, идва от “слово”
