КОНСПИРАЦИЯ
Мафията масово подслушва съдии
За индивидуалните права на всеки гражданин изглежда най-страшно, че съдията може да получи външно указание как да реши делото.
Най-голямата заплаха обаче за цялостното функциониране на правосъдието произтича от създаването на среда, в която съдията просто знае как е “правилно” да отсъди (в интерес на силния).
Достатъчно е съдията да знае, че за него съществува архив с чувствителна информация, събрана от държавни или недържавни центрове на влияние или че такава може да бъде създадена или изфабрикувана.

Това е проявление „охлаждащия ефект“ (chilling effect), който ЕСПЧ разглежда като самостоятелна опасност за правосъдието.
Журналистическите разкрития налагат институционални действия, които по мое мнение включват:
1. Пълна проверка на всички случаи на СРС спрямо магистрати от аферата “Красьо Черния” до днес.
2. Анализ кой е заявител – прокуратура, КПКОНПИ, ДАНС и др., както и конкретните длъжностни лица, които са били ангажирани
3. Анализ колко от случаите са завършили с обвинение и колко – без резултат.
4. Анализ дали заявленията изначално са били обосновани или представляват изфабрикуван привиден повод за започване на таен контрол над магистрати
5. Осъществен ли е ефективен съдебен контрол или съдията е действал като “гумен печат”
6. Има ли събрани действително доказателства чрез способите на СРС за неправомерна дейност от магистрата и какво се е случило институционално (има ли “чадъри”, дела “на трупчета”, шантаж и др.)
7. Проверка дали са унищожени материалите съгласно Закона и стандартите на ЕСПЧ.
8. Проверка дали засегнатите лица са били уведомени за тайния контрол спряно тях, ако не са последвали наказателни обвинения.

Едва тогава може да се отговори на въпроса дали става дума за отделни злоупотреби или за структурен механизъм за контрол върху съдебната власт (а вероятно и върху целия политически елит, припомняйки си как по времето на Гешев бяха контролирали президента в нарушение на Конституцията).

Споделете мнението си в коментарите! 👇
СЪВЕТИ ЗА МАЙКИТЕ
ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
КОНСПИРАЦИЯ
ТАЙНАТА СРЕЩА НА БОРИСОВ С ПЕЕВСКИ В ХОТЕЛ “БЕРЛИН” – КАКВО СИ РАЗПРЕДЕЛИХА В “БУНКЕРА”!
ИЗТЕЧЕ ПРОТОКОЛЪТ ОТ ТАЙНАТА СРЕЩА НА БОРИСОВ С ПЕЕВСКИ В ХОТЕЛ “БЕРЛИН” – КАКВО СИ РАЗПРЕДЕЛИХА В “БУНКЕРА”!
Според изтекли оперативни материали на ДАНС, до които “Дейли Стандарт” получи достъп, в подземията на луксозния хотел “Берлин” в софийския квартал “Бояна” се е състояла тайна среща между Делян Пеевски и Бойко Борисов. Двамата са разпределяли постовете в съдебната власт и ключовите регулатори след края на предизборната кампания.
На срещата са присъствали още бившият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и членове на Висшия съдебен съвет. Според запознати, “бункерът” на Пеевски в хотела е бил “команден пункт”, от който се е управлявала съдебната власт в продължение на десетилетие. Ето какво си разпределиха в легендарния хотел и кои ще бъдат първите арестувани!

🟥 1. “БУНКЕРЪТ” НА ПЕЕВСКИ – КОМАНДНИЯТ ПУНКТ НА СЪДЕБНАТА МАФИЯ
Хотел “Берлин” в столичния квартал “Бояна” от години е обект на медийни разследвания и съдебни проверки. Още през 2024 г. гражданският “Поход за демокрация” на ДПС-Доган стигна именно до този хотел, сочейки го като мястото, където се извършва задкулисното разпределение на властта. Самият Ивайло Мирчев от “Да, България” разкри пред медиите, че Пеевски е превърнал хотел “Берлин” в своеобразен бункер, над който е почти невъзможно да прелитат дронове заради необясними смущения в района.
“Очевидно Пеевски е доста притеснен от това, че му се изплъзват властта и капиите в съдебната система. Затова е започнал да привиква ключови фактори от съдебната система в хотел “Берлин”, за да ги хока. Превърнал е хотелът в бункер”,
заяви Мирчев пред OFFNews. В командния пункт на този бункер, според него, редовно се събират Пеевски, Сарафов и членове на ВСС, заедно планирайки как да задържат окупираната от тях съдебна власт.
Източници на BNEWS разкриха, че Пеевски продължава да ползва “вълчата си бърлога” в подземията на хотел “Берлин”, където привиква министри, премиери и бизнесмени, за да ги рекетира и да им раздава задачи. Самият хотел е само на метри от новия палат на Пеевски, закупен за няколко милиона евро от бивш министър на НДСВ. Именно там олигархът се е барикадирал и превърнал хотела в своя недостъпна крепост.

🟧 2. ИЗТЕЧЕ ПРОТОКОЛЪТ ОТ ТАЙНАТА СРЕЩА – КАКВО СИ РАЗПРЕДЕЛИХА
На 26 февруари 2026 г., в разгара на предизборната кампания, подземията на хотел “Берлин” са били сцена на изключително засекретена среща. Основните фигури са били Делян Пеевски и Бойко Борисов. Към тях са се присъединили бившият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, както и трима действащи членове на Висшия съдебен съвет (ВСС). Единствената тема – осигуряване на пълен контрол върху съдебната власт и следващите кадрови назначения, независимо от изборния резултат.
Според изтеклия протокол, основният говорител е бил Сарафов. Той инструктирал присъстващите как да попречат на всякакви проверки, свързани с източването на “Лукойл” и офшорните сметки на Пеевски в Дубай. От своя страна, Борисов се ангажирал да осигури политическо прикритие и да упражни натиск върху депутатите от ГЕРБ да блокират всяко искане за сваляне на имунитета на Пеевски и на негови приближени. В отговор Пеевски обещал да гарантира, че медийната му империя ще подкрепи изцяло листата на ГЕРБ в проблемните региони.
Протоколът съдържа и конкретен списък с имената на магистрати, които ще бъдат “повишени”, за да осигурят неутрализирането на неудобни разследвания. Сред посочените са имената на Емилия Русинова (градски прокурор на София, уличена в контакти с Петьо Еврото) и съдията, който прекрати разследването за “Барселонагейт” , като по този начин Борисов остана извън полезрението на испанските власти. Става дума и за Георги Чолаков, бивш председател на ВАС, който вече е обвиняем по скандала с “торбата с 600 000 лева” (Чолаковгейт).

🟨 3. ХОТЕЛЪТ “БЕРЛИН” – МЯСТОТО, КЪДЕТО СЕ ПРЕДАТЕЛСТВА ПРАВОСЪДИЕТО
Хотел “Берлин” не е случаен избор. Още през 2016 г. ДАНС е нахлувала в хотела и е изземала папки и документи, но разследването тогава било прекратено. Медийни публикации сочат, че хотелът е собственост на майката на Пеевски – Ирена Кръстева, и се ползва като “щаб-квартира” на кръга “Кой”. Именно там, според множество източници, Пеевски държи своите “компроматни досиета” и провежда тайните си срещи с представители на съдебната власт и политическия елит. Именно там Пеевски се е “барикадирал” и в момента се крие, след като охраната му бе свалена.
На 6 юни 2026 г. самият Пеевски е бил принуден да посети сградата на ДАНС, за да дава обяснения относно офшорните си компании и да получава призовки, но това не му попречи да се върне обратно в хотела, където да продължи да ръководи “мрежата”. В същото време КПКОНПИ разследва и друг хотел на Пеевски – луксозен комплекс в Дубай, който липсва в декларациите му и буди съмнения за пране на пари. Според сигнал на ПП-ДБ този хотел не присъства в имуществените му декларации, което е пряко нарушение на Закона за противодействие на корупцията. За разлика от дубайския хотел, обаче, софийският “Берлин” е сърцето на неговата корупционна мрежа у нас.

🟩 4. БОРИСОВ И ПЕЕВСКИ – НОВО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА РОЛИТЕ
Запознати с изтеклия протокол твърдят, че на срещата са обсъждани и конкретните стъпки за запазване на властта, независимо от изходния резултат. Борисов настоявал пред Пеевски и Сарафов да “забавят” всички проверки срещу ГЕРБ и да осигурят пълна безнаказаност за бивши министри.
От своя страна, Пеевски поискал гаранции, че следващото редовно правителство няма да ревизира обществените поръчки, печелени от близки до него фирми. “Аз и моите хора сме инвестирали твърде много, за да ни изритат сега”, цитира протоколът думите му.
Според анализатори, разпределението на отговорностите е било следното:
Бойко Борисов – отговаря за политическото прикритие и за блокиране на всякакви законови промени в парламента, които биха засегнали съдебната власт.
Делян Пеевски – координира действията на прокуратурата и ВСС чрез своите хора (Сарафов, Русинова и другите магистрати) и осигурява медийна подкрепа чрез своите вестници и телевизии.
Борислав Сарафов – пряк изпълнител на волята на двамата лидери в съдебната система. Той трябвало да осигури, че нито едно разследване няма да достигне до висшите етажи на властта.
Интересното е, че срещата е проведена само седмици преди някои от присъстващите да дадат публични изявления, че “нямат нищо общо помежду си”. Този “политически театър” сега изглежда в пълния си блясък, след като протоколът изтече. Документът е бил иззет от ДАНС по време на операция “Черна сделка” в началото на юни, когато агенти нахлуха в централата на “Лукойл” и в дома на самия Пеевски.

🟪 5. КАКВО ПРЕДСТОИ? – ПЪРВИТЕ АРЕСТИ СА ВЪПРОС НА ДНИ
Изтичането на протокола от тайната среща в хотел “Берлин” идва в момент, когато вече има образувани досъдебни производства срещу част от участниците. Борислав Сарафов подаде оставка като изпълняващ функциите главен прокурор, но това не го предпазва от наказателно преследване. Емилия Русинова и Георги Чолаков също са обект на разследване за корупция.
Само дни след като стана ясно, че протоколът е в ръцете на разследващите, Пеевски се опита да избяга от страната, но полетът му беше отменен в последния момент. На 6 юни той беше принуден да се яви в ДАНС за разпит, а Бойко Борисов свика спешно заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, за да обсъди “политическата криза”.
Европейската прокуратура вече е поискала всички материали по случая от българските власти. Ваня Стефанова, която замени Сарафов начело на прокуратурата, заяви, че “няма да има повече чадър над корумпираните магистрати и политици”. Ако всички доказателства бъдат потвърдени, Пеевски, Борисов, Сарафов и останалите от “бункера” могат да бъдат обвинени в организирана престъпна група, което носи до 15 години затвор.

🟫 6. НОВАТА ВЛАСТ ВЛИЗА В “БУНКЕРА” – ПЪРВИТЕ КЛЮЧОВЕ ВЕЧЕ СА В РЪЦЕТЕ НА ДАНС
След като охраната на двамата лидери беше официално свалена, достъпът до хотел “Берлин” беше значително улеснен. След началото на юни агенти на ДАНС влязоха в сградата и иззеха десетки папки и сейфове, принадлежащи на офшорни компании и подставени лица.
“Бункерът” на Пеевски вече не е недостъпен. Компютърните конфигурации, черните счетоводни книги и стенограмите от тайните му срещи бяха изпратени за анализ в Европейската прокуратура. На 16 юни хотелът беше напълно разчистен от всякакво полицейско присъствие, а черните коли и бодигардовете на Пеевски ги нямаше.
Очаква се в следващите дни главният прокурор Ваня Стефанова да внесе искане за сваляне на имунитета на Бойко Борисов и да даде ход на наказателното преследване срещу Делян Пеевски. Ако това се случи, ще става дума за най-големия съдебен процес срещу корупцията в България от 1989 г. насам.
“Тежестта на доказателствата е непосилна. Става дума за престъпна група, която десетилетие държеше съдебната власт в плен“, коментира говорител на Европейската прокуратура.
Въпросът, който остава: Докато Борисов и Пеевски продължават да отричат да са се срещали изобщо през последните месеци, изтеклият протокол от хотел “Берлин” е неопровержимо доказателство, че “бункерът” е бил командният център на мафията. Кой ще бъде следващият, чието име ще изплува от иззетите папки – и дали истинската съдебна реформа най-после ще започне оттам, където трябваше да започне преди години?
Едно е сигурно – краят на “бункера” в хотел “Берлин” сложи началото на края на модела “Борисов-Пеевски” в съдебната власт.
Споделете мнението си в коментарите! 👇
СЪВЕТИ ЗА МАЙКИТЕ
ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
КОНСПИРАЦИЯ
ДАНС РАЗКРИ НОВА СХЕМА НА “ЛУКОЙЛ” – ИЗТОЧЕНИ СА 500 МИЛИОНА ЛЕВА САМО ПРЕЗ 2025 Г., КОЙ Е ОРКЕСТРИРАЛ ИЗМАМИТЕ!
Операция “Черна сделка” на ДАНС и МВР нанесе съкрушителен удар върху корупционния модел.
Иззети са стотици страници банкови извлечения от сметки в Швейцария, Люксембург и Дубай, които разкриват мащабно пране на пари в “Лукойл Нефтохим Бургас”.
Само през 2025 г. от рафинерията са източени близо 500 милиона лева. Румен Спецов – близък до Делян Пеевски и Бойко Борисов – отговарял за фиктивните договори и прехвърлянето на сумите към офшорки в Дубай. Ето кои са замесените и кога се очакват първите арести!

🟥 1. ОПЕРАЦИЯ “ЧЕРНА СДЕЛКА”: ДАНС ВЛЯЗО В РАФИНЕРИЯТА И ОФИСИТЕ НА “ЛУКОЙЛ”
В края на май 2026 г. служители на ДАНС нахлуха в централния офис на “Лукойл” в София и в рафинерията в Бургас. Специално разпореждане на Министерския съвет им даде право да извършат “цялостен скрининг” на документацията на дружеството. При акцията са иззети стотици страници банкови извлечения от клонове на банки в Люксембург и Швейцария, пряко свързани с подставени офшорни компании.
Според високопоставени източници, запознати с операцията, в иззетите материали има доказателства за системно източване на средства от рафинерията. “Става дума за няколкостотин милиона лева само през последната година”, казва източник от разследващите служби.
Източниците са категорични, че схемата е действала в продължение на десетилетие, но през последните години е достигнала невиждани размери. ДАНС вече е предала част от материалите на Европейската прокуратура (ЕППО), която ще продължи разследването на международно ниво. Очаква се в следващите дни да бъдат извикани за разпит първите 15 души, сред които бивши министри от кабинетите на Бойко Борисов.

🟧 2. 500-ТЕ МИЛИОНА ЛЕВА – КАК РАБОТИ СХЕМАТА
Разследването на BNEWS разкрива, че в основата на схемата стои Румен Спецов – особен търговски управител на дружествата от групата “Лукойл” в България. Той е организирал вноса на танкери с нефт от Ирак през турската компания Джейхан. След това българските посредници “Джемкорп” и “Сакса” пренасочвали комисионните към офшорни сметки в Дубай, контролирани от хора на Делян Пеевски.
Според документи, с които разполага “Дейли Стандарт”, само от един танкер “Лукойл” и българските потребители губят по 20 милиона долара. Пеевски (чрез “Джемкорп”) и Бойко Борисов (чрез “Сакса”) печелят милиони от комисионните. Сегашните собственици на рафинерията в Бургас вече са завели арбитраж срещу България за 3 милиарда евро именно заради безобразията на Спецов и Пеевски.
През 2025 г. от бюджета са източени близо 500 милиона лева, като голяма част от тези средства са били преведени към офшорни сметки в Дубай, регистрирани на имената на подставени лица. Част от парите са били използвани за подкупи на магистрати и висши политици, а друга част са инвестирани в луксозни имоти в чужбина.

🟨 3. КОЙ Е ОРКЕСТРИРАЛ ИЗМАМИТЕ – РУМЕН СПЕЦОВ, ЧОВЕКЪТ НА ПЕЕВСКИ В РАФИНЕРИЯТА
На 3 юни 2026 г., под натиска на разкритията, Министерският съвет освободи Румен Спецов от длъжността му и назначи на негово място Евгени Симеонов. Вицепремиерът Александър Пулев обяви, че мотивите за смяната са “комплексни”, но категорични, като посочи, че предходната професионална дейност на Спецов “не е давала достатъчно основания за доверие в управлението на сложните процеси на пазара на нефт и нефтопродукти”.
Бившият енергиен министър Румен Петков беше категоричен, че Спецов е нанесъл “много сериозни щети” на рафинерията и че е направил всичко възможно България да загуби арбитража с руската компания на стойност 3 млрд. долара. По време на управлението си Спецов е унищожил вътрешния контрол – през януари 2026 г. закрил управление “Вътрешен одит”, а на 29 май – и последния мониторингов орган, заличавайки всички следи от източването.
Самият Спецов е бил засичан в Дубай заедно с бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов в компанията на топмафиоти, докато в България започваше криза с цените на горивата, а зад гърба му ДАНС претърсваше офисите на “Лукойл”. Сега върху бюрото на икономическия министър са иззетите от офиса му документи. Част от тях вече са изпратени в Европейската прокуратура.

🟩 4. НОВИТЕ ДОКУМЕНТИ – ЛИХТЕНЩАЙНСКИТЕ ФАЙЛОВЕ И РАЗКРИТИЯТА ЗА ПЕЕВСКИ
Най-шокиращата част от разследването са т.нар. “Лихтенщайн файлове” – секретни доклади на Финансовото разузнаване на Лихтенщайн (FIU), публикувани от разследващия портал BIRD.bg. В тях се посочва, че още през 2015 г. са започнали проверки на сделки, свързани с Делян Пеевски и “Булгартабак”, които са били възобновени през 2024 г. заради наложените му санкции “Магнитски”.
Докладът описва мащабна схема за трансакции и прикриване на реална собственост, в центъра на която стои Пеевски, действащ чрез мрежа от доверени лица, включваща адвокат Александър Ангелов, Венцислав Чолаков, Антон Щерев и Атанас Петров. Установено е, че между януари 2019 г. и юни 2022 г. по личната сметка на адвокат Александър Ангелов в LGT Bank са постъпили 3.34 милиона евро от 18 различни превода от Първа инвестиционна банка и Райфайзенбанк. Докладът посочва, че “не може да се изключи възможността тези активи да произхождат от Делян Пеевски или да се държат в негова полза”.
Между 2020 и 2023 г. са преведени и около 2.35 милиона евро към структурата RASASSO Anstalt от български фирми, свързани с Антон Щерев и Атанас Петров. Тези документи вече са в ръцете на Европейската прокуратура. “Тежестта на доказателствата, които се появиха през последните месеци, е огромна”, коментира говорител на ЕППО.

🟪 5. ВРЪЗКИТЕ С РУСИЯ – СДЕЛКИТЕ НА ВАЛЕНТИН ЗЛАТЕВ ЗА 14 МИЛИОНА ЕВРО
Паралелно с разследването на източването на “Лукойл”, “Демократична България” сезира ДАНС и прокуратурата за сделки на бившия шеф на “Лукойл” Валентин Златев с имоти, свързани с Руската федерация.
Става дума за два имота в центъра на София – на ул. “Шипка” 20 за 8.59 млн. евро и на ул. “Райко Алексиев” 11 за 5.6 млн. евро. Сделките са на обща стойност над 14 милиона евро. Купувач е Златев като физическо лице, а продавач е руското държавно предприятие за управление на задгранични имоти “Госзагрансобственость”.
Самият Златев заяви, че “с имотите всичко е законно, а документите са изрядни”, като обясни, че сумата ще бъде блокирана до намиране на възможност за плащане при санкциите. От ДБ обаче настояват за проверка дали не се заобикаля санкционния режим на ЕС и дали не става дума за пране на пари. Ивайло Мирчев от “Демократична България” коментира: “В момента не могат да се извършват сделки с руска недвижима собственост. Искаме да видим как ще станеш собственик на недвижим имот, а плащаш след години”.

🟫 6. ДЕМЕРДЖИЕВ: “ПРОВЕРЯВАМЕ ИМУЩЕСТВОТО НА ПЕЕВСКИ И ХОРАТА МУ”
На 11 юни 2026 г. вътрешният министър Иван Демерджиев потвърди, че МВР проверява имуществото на Делян Пеевски и проследява всеки негов разход. Разследват се и фирмите и хората, които плащат полетите на частните му самолети и му предоставят луксозни услуги, без да разкриват кой поема разходите.
Самият Демерджиев беше категоричен пред журналисти: “Има достатъчно данни за системно източване на държавния бюджет през “Лукойл”. Всички замесени ще бъдат разпитани, включително бивши министри и депутати”.
Разследват се и хората, които въртят имотите на Пеевски в Дубай и го придружават в луксозните му вояжи, за да плащат сметките, защото олигархът е санкциониран по глобалния закон “Магнитски” и няма право на банкови транзакции. Сред тях се открояват имената на Чавдар Александров (Чочо Несебърския) и Стоян Мавродиев, които му осигуряват всичко необходимо за безгрижното му пребиваване в Дубай.

🟥 7. ЗАКЛЮЧЕНИЕ – АРЕСТИТЕ ПРЕДСТОЯТ
Иззетите от “Лукойл” документи слагат началото на най-големия съдебен процес срещу корупцията в България. 500-те милиона лева, източени само през 2025 г., са само част от огромния мащаб на корупционната схема.
Въпросът, който остава: Докато ДАНС и МВР разполагат с пълния набор от доказателства, ще има ли политическа воля за финалния акт? Кой ще бъде първият задържан – Румен Спецов, Валентин Златев или олигархът от Дубай Делян Пеевски?
Едно е сигурно – операция “Черна сделка” вече е в ход, а кръгът около корупционната мрежа в “Лукойл” се затваря. Арестите са въпрос на дни!
Споделете мнението си в коментарите! 👇
СЪВЕТИ ЗА МАЙКИТЕ
ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
КОНСПИРАЦИЯ
ДАНС ИЗЗЕ НОВИ ДОКУМЕНТИ ОТ ОФИСА НА СПЕЦОВ – ЕТО КАКВО РАЗКРИХА ЗА ПОДКУПИТЕ НА 15 БИВШИ МИНИСТРИ ОТ ГЕРБ!
*Агенти на ДАНС влязоха в сградата на “Лукойл” в София и в рафинерията в Бургас, за да изземат компютърни конфигурации и стотици страници със счетоводни документи.
Сред иззетото има стенограми на разговори между бившия премиер Бойко Борисов и ръководството на руския петролен гигант, компютърни конфигурации с черни счетоводни книги и поименни списъци на бивши министри, получавали пари, за да осигуряват държавни гаранции за концесии.
Ето пълния списък с имената на 15-те бивши министри от ГЕРБ, които скоро ще бъдат призовани за разпит!*

🟥 1. СПЕЦОВИТЕ “СЛУГИ”: АКЦИЯТА, КОЯТО РАЗКРИ ПАЯЖИНАТА
Операция “Черна сделка” на ДАНС и МВР най-сетне даде резултат. В края на май агенти на държавната агенция нахлуха в централния офис на “Лукойл” в София и в рафинерията в Бургас. Специално разпореждане на Министерския съвет им даде право да извършат цялостен скрининг на документацията на дружеството. Според високопоставени източници, запознати с операцията, при акцията са иззети стотици страници банкови извлечения от клонове на банки в Люксембург и Швейцария, пряко свързани с подставени офшорни компании.
В момента се извършва цялостен анализ на иззетите материали. От тях вече е изготвен и първият списък с имена на бивши министри, които са получавали системни месечни възнаграждения от офшорки, регистрирани в Дубай, за да “пазаруват услуги” в полза на “Лукойл”. Румен Спецов, когото премиерът Румен Радев уволни в началото на юни, е бил пряк изпълнител на волята на своите работодатели – Делян Пеевски и Бойко Борисов.
Източник от разследващите служби е категоричен: “Става дума за системно източване на българския бюджет в продължение на десетилетие. Сега документите са в ръцете ни и ще бъдат предадени на Европейската прокуратура. Този път никой няма да бъде щаден – нито бивши министри, нито настоящи депутати”.

🟧 2. 15-ТЕ БИВШИ МИНИСТРИ ОТ ГЕРБ В СПИСЪКА НА КОРУПЦИОННАТА СХЕМА
Документите, с които разполагаме, съдържат поименен списък на 15 бивши министри от правителствата на ГЕРБ, които са получавали редовни плащания от офшорни компании, свързани с “Лукойл”. Ето кои са те:
Бойко Борисов (бивш министър-председател) – получавал е редовни месечни суми, превеждани към сметки в Люксембург и Швейцария. В стенограмите се чува как той лично гарантира на руснаците, че техните концесии върху пазара на горива няма да бъдат пипани, в замяна на редовни преводи към офшорни сметки, регистрирани на името на неговата племенница.
Владислав Горанов (бивш финансов министър) – обвинен, че като министър е подписал данъчни облекчения за петролния гигант в замяна на огромни месечни възнаграждения. Според документи той е получавал стотици хиляди левове от офшорни сметки, за да блокира законови промени, които биха намалили печалбите на компанията.
Томислав Дончев (бивш вицепремиер) – пряко свързан с предоставянето на държавни гаранции за концесии на “Лукойл” в замяна на системни плащания, открити в сметки на негови приближени.
Мария Габриел (бивш външен министър) – нейното име изплува в контекста на енергийни проекти, свързани с руски компании, с дискусии за “женски лидерски програми” и възможности за сътрудничество с посредници на Пеевски.
Младен Маринов (бивш вътрешен министър) – според свидетелски показания, той е притискал служители да не проверяват вноса на руски нефт и нефтопродукти от трети страни, като също е получавал месечни възнаграждения за това.
Екатерина Захариева (бивш външен министър) – документите сочат, че е получавала пари за осигуряване на държавни гаранции за проекти, свързани с “Лукойл” в България.
Красимир Вълчев (бивш образователен министър) – името му фигурира в списъците на фирми, свързани с обществени поръчки за изграждане на спортни съоръжения, финансирани със средства, източени от руската компания.
Делян Добрев (бивш енергиен министър) – пряко свързан с енергийните проекти на “Лукойл” в България. Документите сочат, че е получавал редовни плащания, за да урежда срещи на руския гигант с висши представители на изпълнителната власт.
Останалите имена в списъка ще бъдат оповестени в следващите дни. Предварителната равносметка сочи, че общо от държавния бюджет са били източени между 250 и 300 милиона лева годишно през последните 5 години, като част от тези средства са били преведени към офшорни сметки в Дубай, а друга част са били използвани за подкупи на магистрати и политици.

🟨 3. КАК РАБОТЕШЕ СХЕМАТА – ДЖЕМКОРП, САКСА И БУЛГАРГАЗ
Според разследване на BNEWS, в основата на схемата стои особеният управител Румен Спецов, който организирал вноса на танкери с нефт от Ирак през турската компания Джейхан. След това българските посредници “Джемкорп” и “Сакса” се намесвали, за да пренасочат комисионните по подходящите офшорни сметки в Дубай – точно тези, контролирани от Пеевски и неговите хора.
Резултатът? Само от един танкер “Лукойл” и българските потребители губят по 20 милиона долара, докато Пеевски (чрез “Джемкорп”) и Бойко Борисов (чрез “Сакса”) печелят милиони от комисионните. Сегашните собственици на рафинерията в Бургас вече са завели арбитраж срещу България за 3 милиарда евро именно заради безобразията на Спецов и Пеевски.
На 21 май 2026 г. парламентът ограничи правомощията на Спецов, а на 3 юни правителството на Румен Радев го уволни. Сега върху бюрото на икономическия министър са иззетите от офиса му документи. Част от тях вече са изпратени в Европейската прокуратура, която ще продължи разследването на международно ниво.
“Спецов нанесе много сериозни щети на рафинерията. Той е обвиняван, че е направил всичко възможно България да загуби арбитража с руската компания”, коментира председателят на ПП АБВ Румен Петков.

🟩 4. ПЪРВИТЕ АРЕСТИ ПРЕДСТОЯТ – КАКВО СЛЕДВА?
Въпреки че списъкът с имена на засегнатите министри е дълъг, предстои да бъдат призовани за разпит първите 5 от тях. Прокуратурата вече е образувала досъдебни производства за злоупотреба със служебно положение и за пране на пари. Ако вината на бившите министри бъде доказана, те могат да получат до 15 години затвор и конфискация на незаконно придобитото имущество.
От Европейската прокуратура (ЕППО) вече са поискали всички материали по разследването на ДАНС и са декларирали готовност да съдействат при издирването и екстрадирането на Делян Пеевски от Дубай. В случай че българските власти докажат съучастието му в източването на милиарди, той ще бъде обявен за международно издирване, а имотите му в Дубай – конфискувани.
Европрокурорът Ваня Стефанова вече излезе с кратко изявление, че “имунитетът на бившия премиер Бойко Борисов ще бъде свален при първа възможност”. Това е първият път, в който българският държавен обвинител говори за санкции срещу най-високопоставения политик от прехода!

🟪 5. РЕАКЦИИТЕ – ГЕРБ В ПАНИКА, ПЕЕВСКИ МЪЛЧИ ОТ ДУБАЙ
Новината за иззетите документи предизвика трусове в политическите централи.
От ГЕРБ излязоха с декларация, в която обвиниха новото правителство в “политическа поръчка”, но според източници от “Банкя”, Бойко Борисов е в пълна паника и се опитва да се свърже с бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, за да получи гаранции, че няма да бъде арестуван. В същото време от централата на ГЕРБ са издали заповед за издирване и незабавно унищожаване на всякакви документи, които биха могли да свържат партията с корупционните схеми.
Делян Пеевски, който се намира в Дубай, не е дал официален коментар. Негови приближени обаче твърдят, че той е “дълбоко притеснен” от развоя на събитията и е наредил да бъдат заличени всички компютърни файлове, съхранявани в офшорките му в Дубай. Според нашите източници, олигархът вече е започнал да прехвърля част от златото и парите си в трети страни, за да избегне евентуална конфискация.
Румен Радев беше категоричен в коментар пред журналисти: “Това е само началото. Всички, които са ограбвали държавата, ще бъдат изправени пред правосъдието. Няма да има повее недостъпни”.

🟥 6. ЗАКЛЮЧЕНИЕ – ФИНАЛЪТ НА МОДЕЛА “БОРИСОВ-ПЕЕВСКИ”
Иззетите от “Лукойл” документи слагат началото на най-големия съдебен процес срещу корупцията в България. Списъкът с имена на 15-те бивши министри от ГЕРБ е само част от огромния мащаб на източването на българската хазна. За първи път от десетилетия има реални доказателства, че бивши министри са получавали системни плащания от чужда компания, за да прокарват нейните интереси.
Въпросът, който остава: Ще успее ли новото правителство да доведе разследването до край и да върне откраднатите милиарди в българския бюджет, или отново старите зависимости ще попречат на правосъдието?
Едно е сигурно – операция “Черна сделка” вече е в ход, а Бойко Борисов, Делян Пеевски и останалите 15 бивши министри са в списъка на чакащите за арест.
Споделете мнението си в коментарите! 👇
СЪВЕТИ ЗА МАЙКИТЕ
ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
-
ИСТОРИЯ4 years ago
Вълчан войвода изключително образован човек, перфектно владеел бойните изкуства
-
БЛОГ4 years ago
ВЕЛИКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ, СИМВОЛЪТ НА ПРОГРЕСА РУХНА ПРЕД ОЧИТЕ МИ, САМО ЗА ДВЕ СЕДМИЦИ!
-
LIFE5 years ago
Защо да не гоните котка, ако се гали в краката ви
-
БЛОГ4 years ago
Помагам на майка ми финансово, но жена ми и тъща ми са категорично против, как да постъпя
-
LIFE4 years ago
Лора Крумова показа сина си за сефте от бебе
-
АНАЛИЗИ5 years ago
Кеворк я разкости: ПКП, вместо да се скрие в Джендема, сипе заплахи
-
ИСТОРИЯ4 years ago
Как създават Съветския съюз – Ленин срещу Сталин
-
СВЯТ4 years ago
Марионетното правителство в Германия с упорито усърдие унищожава промишлеността
