СВЯТ
Директорът на ФБР: „През 2025 г. иззехме достатъчно фентанил, за да убие 178 милиона американци“
Директорът на ФБР Каш Пател обяви това, което определи като голям пробив в борбата на федералното правителство срещу фентанила и транснационалните престъпни организации.
Той също така разкри, че смъртните случаи от свръхдоза опиоиди са намалели значително през последната година.
„През 2025 г. иззехме достатъчно фентанил, за да убие 178 МИЛИОНА американци. Смъртните случаи от свръхдоза опиоиди спрямо миналата година спаднаха — с 20 пункта“, заяви Пател, подчертавайки мащаба на заплахата от синтетичния опиоид, пред която е изправена страната, като същевременно отдаде заслуги на координираните усилия на федералните, щатските и местните органи.

Според по-ранни свидетелства на ФБР през 2025 г., бюрото значително е засилило операциите срещу картели, банди и мрежи за наркотрафик след изпълнителни заповеди от 20 януари, които нареждат на федералните агенции да се стремят към „пълното елиминиране“ на картелите и транснационалните престъпни организации, действащи в Съединените щати.
През февруари Държавният департамент определи шест картела и четири транснационални банди като чуждестранни терористични организации (FTO) и глобално обозначени терористи (SDGT). В отговор ФБР създаде Център за координация срещу картелите, за да обедини разузнавателните и оперативните си възможности.
От 20 януари 2025 г. ФБР отчита:
Над 25 000 ареста, свързани с имиграцията
350 ареста на членове на Tren de Aragua
195 ареста на членове на MS-13
Изземване на 66 600 килограма кокаин
6 675 килограма метамфетамин
1 500 килограма фентанил
През март федералните власти заловиха един от най-издирваните бегълци на ФБР — лидера на MS-13 Франсиско Хавиер Роман-Бардалес — в Мексико.
Оперативните групи на ФБР вече включват над 9 000 партньори от федералните, щатските, местните, племенните и териториалните правоохранителни органи в цялата страна.
„Не можем да постигнем това без силни партньорства с полицията“, каза Пател. „Затова съм включил полицейски служители тук, в централата, от цялата страна, за да осигурим тази свързаност.“
Кризата с фентанила опустошава общности в страната през последните години. Предварителните данни показват:
2023 г.: приблизително 72 776 смъртни случая, свързани с фентанил (около 69% от всички смъртни случаи от свръхдоза в САЩ)
2024 г.: приблизително 48 422 смъртни случая — значителен спад спрямо предходната година
Фентанилът остава водещата причина за смърт сред американците на възраст 18–45 години.
Демографското въздействие също е сериозно. През 2023 г. най-високият процент на смъртност от фентанил е сред чернокожите американци — 35.0 на 100 000 души, следвани от американските индианци и коренното население на Аляска — 28.5 на 100 000.
Федералните служители отдават част от спада на засилените действия по пресичане на трафика, морските операции и координацията по границите. Например, от април насам оперативната група Panama Express към подразделението на ФБР в Тампа, работеща с DEA, Homeland Security Investigations и Бреговата охрана на САЩ, е иззела около 66 900 килограма кокаин на стойност над 1.6 милиарда долара по морските маршрути за трафик.
Пател подчерта, че борбата с фентанила е част от по-широка рамка за противодействие на тероризма и защита на националната сигурност. След атаката на Хамас от 7 октомври 2023 г. в Израел, ФБР отчита ръст на заплахите, свързани с тероризма. Бюрото също така съвместно ръководи Съвместната оперативна група „7 октомври“ (JTF 10-7) и продължава да координира действията си с имиграционните служби по случаи на лица, подлежащи на експулсиране.
В момента ФБР разполага с над 35 000 директно финансирани позиции в 55 полеви офиса в цялата страна. „Да пазим американците в безопасност у дома и в чужбина е мисия, в която няма право на провал“, заяви Пател в предишни показания.
Въпреки че смъртните случаи от свръхдоза остават исторически високи, отчетеният спад през 2024 г. е първият значителен след години на рекордни нива, свързани със синтетични опиоиди.
Федералните власти предупреждават, че фентанилът остава дълбоко вкоренен в нелегалната верига за доставки на наркотици, често смесван с кокаин, метамфетамин и фалшиви рецептурни лекарства.
Въпреки това Пател представя последните данни като доказателство, че агресивните стратегии за правоприлагане — съчетани с разширена координация и международно сътрудничество — започват да променят хода на битката срещу картелите и синтетичните опиоиди.
Дали тази низходяща тенденция ще продължи, вероятно ще зависи от устойчиви усилия за пресичане на трафика, наказателно преследване, достъп до лечение и международен натиск върху мрежите за доставки.
Засега обаче ФБР сочи иззетите 178 милиона смъртоносни дози и двуцифрения спад в смъртните случаи като доказателство, че тенденцията може би най-накрая започва да се обръща в полза на безопасността на американците.
Споделете мнението си в коментарите! 👇
СЪВЕТИ ЗА МАЙКИТЕ
ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
💼ЕВРОПРЪТ ЗА АРМЕНИЯ, МОЛДОВА, УКРАЙНА И … НАС …
💸Армения аха да се похвали с евроизбор, подир глупотевините и прас с китка в главата.
Обещаха им 50 милиона евро за харчелък, но се натресоха на санкции. Малцина знаят, че след Нидерландия, Армения лидерства в производството на цветя.
И праведният европът им коства … СЕГА ВНИМАНИЕ! Изнасят за Украйна 9 500 бройки. За Молдова – 5 500. Но вече няма да могат да изнасят за Русия (свърши се със сигурност) – 100 000 000 (100 милиона). Е, имат си 50 милиона за харчелък.

🤫Украйна и Молдова. Тук всичко е казано. Освен, че излезе едно 60-годишно словенско пате Марта Кос (на 28 юни – на 61) и им рече, след решението по отваряне на преговори за присъдиняване: “Някой ден ще ви приемем поизмрели, но от 5 до 20 години няма да имате право на вето, т.е. – няма да имате думата … Да мъцнете дори …”
🤔ЗАЩО И НИЕ ЛИ?
🧨Защото затрихме диктаторска позиция в енергетиката срещу пари за харчелък.
🧨Защото затрихме световно признати български индустриални експортни сектори (електро и мотокари в 110 страни и химическа диктатура например), включително ултрависокотехнологични направления.

🧨Защото помляхме диктатурата в конкретни сектори на селското стопанство (втори в света по производството на ябълки, например). Срещу пари за харчелък и дълбоко гърло.
🧨Защото детонирахме и попиляхме диктатура в световно признати експортни сектори на леката промишленост (тютюн например).
🧨Защото разковахме високотехнологична военна промишленост (всички експортни сектори са овладени, Кинтекс унищожен).
✍️Като международник ще допълня.
⛔️5 години рестрикция от така братска Германия за свободно движение на работна сила.
⛔️5 години рестрикция в същото направление от Обединеното кралство, удължена с още 2 години.
⛔️Не 5, не 10, не 15 години дори …, а почти 20 изминаха, докато ни отвориха Шенгенското пространство. Е … разпиляха ни банковата система. Без пари за харчелък. Единствено – нов дълг!
🤝Някой ден може и да приемат Украйна и Молдова. Армения дори. Вероятно няма да съм жив.
🤕Но не съм убеден, че Европейският съюз ще го има, докато Молдова и Украйна се сдобият с право да мъцнат.
Но те вече са отворени пазари за картелите. Изпразнете джобовете!
NB. Помните ли? Прогнозата от втората половина на 80-те.
НЕОГЛОБАЛИЗЪМ И НЕОИМПЕРИАЛИЗЪМ!
СВЯТ
Върховният лидер на Иран Хаменей не харесва меморандума
Интересно 😃 Върховният лидер на Иран Хаменей не харесва меморандума за разбирателство между САЩ и Иран.
Но той казва, че е бил убеден да го приеме от иранския президент Пезешкиан, който ще поеме пълна отговорност за него.
„По принцип имах различно мнение.“
„Президентът настоя и тъй като той изрично пое отговорност за договора, аз дадох разрешение за него.“

-> В Иран определено има сили, които бяха готови да отидат по-далеч в противопоставянето на САЩ. Упорството и жертвоготовността на тези хора (много лидери загинаха, не се криха и не клекнаха) е гаранция за бъдещето на този народ. Респект!
-> Дано да видим и у нас нещо такова…
Пълното заявление на Моджтаба Хаменей:
В името на Бог, Най-Състрадателния, Най-Милосърдния
Страстната и лоялна нация Иран,
Както бяхте информирани, между президентите на Иран и Америка беше подписан меморандум за разбирателство. По пътя към достигане на този етап, участващите длъжностни лица положиха големи усилия от загриженост и с добри намерения. Разбира се, американският президент, от отчаяние, използва различни форми на влияние, за да постигне това.

‼️ По принцип имах различно мнение.
Въпреки това, поради ангажимента (настояването), който уважаемият президент, като ръководител на Висшия съвет за национална сигурност, ми даде от свое име и от името на другите членове относно защитата на правата на иранската нация и Фронта на съпротивата, и тъй като изрично пое отговорност за това, аз издадох разрешение за това.
Той също така ясно заяви, че ако американската страна се стреми да отправи прекомерни искания, тя няма да им се подчини. От този момент ние; тоест вие, гордата нация, и този смирен слуга; ще очакваме изпълнението на посочените условия.

Очевидно е обаче, че личните преговори, които ще се проведат в бъдеще, не означават приемане на гледната точка на врага. Надяваме се, че благословените молитви на нашия Учител (нека Всемогъщият Бог ускори повторното му появяване) ще донесат всякаква божествена помощ и победи за почтения народ на Иран.
Мир на вас и Божията милост и благословия.
СВЯТ
САЩ: Съюзниците ни в НАТО изложиха синовете и дъщерите на Америка на риск
Американският министър на отбраната Пийт Хегсет разкритикува днес съюзниците от НАТО на срещата на министрите на отбраната на страните от Алианса в Брюксел.
Хегсет обяви и шестмесечен процес по преосмисляне от страна на Пентагона на начина, по който са разположени американските сили в Европа, като резултатите ще зависят от това колко бързо страните членки на НАТО ще поемат отговорност за собствената си сигурност.
“Ще има истинско преосмисляне. Целта му ще бъде да се гарантира, че НАТО се движи бързо и необратимо към това Европа да играе водеща роля, да поеме основната отговорност за отбраната на Европа”, каза американският министър на своите колеги министри в Брюксел.
Хегсет разкритикува съюзници от Европа за това, че не са предоставили достъп до базите си на американските сили за атаки срещу Иран, като нарече тези решения “срамни”.
“Тези съюзници изложиха синовете и дъщерите на Америка, нашите синове и дъщери, на риск, като им отказаха очаквания достъп”, каза той.
Хегсет каза, че съюзниците на Америка в Европа трябва да застанат начело на отбраната на собствения си континент.
На срещата на министрите на отбраната от НАТО той призова за преосмисляне на Алианса и за превръщането му в организация, която може да сдържа всяка заплаха.
Твърде дълго време НАТО беше само на хартия и в еднопосочна улица, приключваме с това, категоричен бе американският министър.
Някои съюзници вече са на път да постигнат 5 процента разходи от БВП за отбрана, но не можем да игнорираме факта, че някои се бавят.
Америка не може да плаща повече за отбраната на НАТО от съюзниците, каза още Пийт Хегсет.
-
ИСТОРИЯ4 years ago
Вълчан войвода изключително образован човек, перфектно владеел бойните изкуства
-
БЛОГ4 years ago
ВЕЛИКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ, СИМВОЛЪТ НА ПРОГРЕСА РУХНА ПРЕД ОЧИТЕ МИ, САМО ЗА ДВЕ СЕДМИЦИ!
-
LIFE5 years ago
Защо да не гоните котка, ако се гали в краката ви
-
БЛОГ4 years ago
Помагам на майка ми финансово, но жена ми и тъща ми са категорично против, как да постъпя
-
LIFE4 years ago
Лора Крумова показа сина си за сефте от бебе
-
АНАЛИЗИ5 years ago
Кеворк я разкости: ПКП, вместо да се скрие в Джендема, сипе заплахи
-
ИСТОРИЯ4 years ago
Как създават Съветския съюз – Ленин срещу Сталин
-
СВЯТ4 years ago
Марионетното правителство в Германия с упорито усърдие унищожава промишлеността
